Gül Suyu

Gül Suyu :

Gülyağı elde edilmesi sırasında yan ürün olarak elde edilen kokulu ve renksiz sıvı. Gülsuyu, gül kokusu vermekte olup renksizdir. Parazitleri öldürücü ve cildi temizleyici bir özelliğe sahibdir. Gülsuyunun en iyisi beyaz gülden elde edilendir. Çünkü beyaz gül en temizdir.

Özellikleri:

Gülsuyunun serinletici özelliği vardır, çarpıntıya karşı da faydalıdır. Sirke ile beraber karıştırılırsa, sıcaktan meydana gelen başağrısını teskin eder. Gülsuyundan ondirhem (32 grm) miktarı içenler, on defa rahatça büyük abdest yaparlar. Gülsuyu saçlara çok sürülürse, çabuk beyazlaşmasına sebep olur.
(Bağdadi s. 161-62)

Gülsuyu koklanacak veya cilde sürülecek olursa, başağrısını teskin eder; parazitleri öldürür, koklamak, içmek veya cilde sürülmek suretiyle kullanılacak olursa, dimağı, böbrekleri ve husye (testicle)'leri kuvvetlendirir. Koklanması baygınlığı giderir, duyuları uyarır, gönüle ferahlık verir, sıcak özellikli kalp çarpıntısına karşı da faydalıdır, güzel kokusu ve kavrayışı sebebiyle vücudu dinçleştirir.

* Gülsuyu bazı göz hastalıklarına, bilhassa sıcak özellikli göz hastalıklarına damlatılarak veya sürme gibi çekilerek yahutta göz çevresine sürülerek kullanılırsa faydalıdır, vücuttaki sıvı maddelerin göze hücumuna engel olur, gözdeki mevcut hastalığın artmasını da engeller.

* Gülsuyu ile ağızda gargara yapılacak olursa, diş etlerini kuvvetlendirir. Ağız yoluyla bir yudum içilecek olursa, baygınlığa karşı faydalıdır, mideyi de kuvvetlendirir, kan tükürmeye karşı da fayda sağlar, fakat boğaz ve göğüste sertlik meydana getirir, yan etkisi ise gülün kendisinden almak suretiyle giderilir, (el-Mutemed s. 481-82; C. Müfredâtü'l-Edviyye 2/136.)

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp