Anne Sütü İçeriği

Anne Sütü İçeriği

Anne sütü içeriği,anne sütünün içeriği hakkında bilgileri aşağıda makalemizde bulabilirsiniz.Anne sütü içeriği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıda bulunan makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Anne Sütünün İçeriği

Her annenin süt içeriği ve kalitesi aynı değildir. Anne sütünün içeriği annenin yaşına, bebeğin kaçıncı hafta doğduğuna, emzirme zamanına göre değişebilir. Anne sütünün içindeki proteinler, inek sütündekine göre daha kolay sindirilip emilebilir. İnek sütündeki Beta laktoglobulin (protein) denen ve bebeğe alerji yapabilen protein anne sütünde yoktur.

Anne sütündeki Taurin proteini, inek sütüne göre 30-40 kat daha çoktur ve bu protein bebeğin büyümesine yardımcı olur. Anne sütünün içerdiği yağ asitleri çocuğun beyin gelişiminde, göz fonksiyonlarında ve hücrelerinin yapımında kullanılır. Emzirmede ilk gelen süt yağ açısından fakir, karbonhidratlar açısından zengindir. Beslenme uzadıkça çocuk sütün yağlı kısmına varır ve doygunluk hissiyle memeyi bırakır.

Yağlı süt, enerjinin yanı sıra doygunluk verdiğinden bebek rahatlıkla uyur. Onun için anneler sütü her verdiklerinde bir memeyi tamamen boşaltmalıdırlar.

Sütün içindeki vitaminler hazırlanma ve işlenme kaybına uğramadıklarından emilimleri oldukça fazladır. Bu vitaminler bebeğin hastalıklara karşı korunması, hücresel sağlıklarının devamlılığı için gerekir. Bebeğin bağırsaklarında oluşması istenilen yararlı bakterilerin gelişimi için gerekli olan maddeler anne sütündedir. Ayrıca bunlar, zararlı bakterilerin de yerleşmesine engel olurlar.

Sütün içindeki karbonhidratlardan biri olan laktoz, süt şekeri olarak da bilinmektedir. Laktoz çok kolay ve yavaş sindirildiğinden kan şekerini dengeler, beyin dokusunun gelişimine yardımcı olur. Lökosit ve diğer biyolojik elementler, bebeğin dış etkenlere karşı dayanıklı olmasını sağlar.

Teknoloji bu kadar ilerlemiş olmasına rağmen anne sütüne tam tamına eşdeğer bir besin maddesi üretilememektedir. Önerimiz, ancak anne sütü ile beslemenin imkânsız veya yetersiz olduğu durumlarda piyasada satılan mamaların alınmasıdır. Bu mamalar, inek sütünün yapısının değiştirildiği ve bazı eklemelerle anne sütüne adapte edildiği mamalardır.

Günümüzde sanayileşme ve teknolojinin getirdiği hız, özellikle gelişmiş ülkelerde, anne sütü ile beslenmenin önemini geri plana itebiliyor.

Anne sütünden uzaklaşılıp hazır formüllerin tercih edilmesinin nedenleri şöyle sıralanıyor:

* Çalışan annelerin sayısının artması
* Çeşitli reklâmlarla medyanın ticari sütlere özendirmesi
* Emziren kadınların estetik yönden memelerinin görünüşünün bozulmasından korkmaları
* Ticari mamaların satışından çıkar sağlamaya çalışan sağlık sektörünün bu yönde yaptığı propaganda
* Annedeki herhangi bir hastalık veya rahatsızlıktan dolayı, hastalığın sütten bebeğe geçmesinden korkulması
* Hazır mamaların bebeğe anne dışında da herkes tarafından kolayca verilebilmesi

Anne sütünü salgılamada etkili olan faktörler nelerdir?

Öncelikle annenin psikolojisi ve ruhsal yönden sağlıklı olması süt salgılamada etkilidir. Sıkıntılı, kaygılı olmak, üzülmek süt verimini düşürür.

Soğuk ve sıcak ortamın önemi vardır. Soğuk ortam koşullarında süt salımı azalır. Aşırı sıcakta da yine anne çok terlerse sıvı kaybı olur ve süt salgısı düşer.

Emzirme süresi ve sıklığına bakarsak, 15-20 dakikalık emzirme süresi ve bunun 1.5-2 saatlik aralıklarla yapılması süt yapımını artırır.

Doğumu takiben birkaç saat içinde ilk emzirme deneyimine geçilmeli, süt gelmese bile annenin bebeği emzirmesi sağlanarak süt salgılanması artırılmalıdır.

Anneden gelen ilk süt, halk arasında ağız diye bilinen kolostrumdur. Bu süt, bebek için çok Önemlidir. Renk ve kıvam olarak sütten farklı olup rengi daha kirli sarı, bulanıktır. Bebeğe mutlaka verilmesi gereken bir süttür. Bileşiminde bebek için koruyucu birçok biyolojik madde yanında ilk saatler için bebeğin besin ihtiyacını giderecek maddeler de vardır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp