masaj yağı gratis

Masaj 4 :

Dokunarak bedensel ve ruhsal iyileşme sağlamak en eski doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Masajda kullanılan dokunma teknikleri kasları harekete geçirip rahatlatır, kan dolaşımını düzenler ve çok çeşitli şikayetleri giderir. Doğal yağlar veya losyonlar kullanarak yapılan masajiarda bu yağlar deri tarafından emilip çeşitli faydalar sağladığı için, masajla tedavi yöntemi aromaterapi ile birlikte kullanılabilir. Dokunma duyusu, ana rahmindeki bebeklerin bile hissettiği en temel duyulardan biridir. Çinli doktorlar bu bilgiden binlerce yıldır yararlan maktadırlar. Çin'de masaj, akupunkturu da içe ren geleneksel tıp sisteminin bir parçasıdır. Antik Yunan ve Roma'da doktorlar masajla tedavi yön temini kullanmışlar, fakat bu tedavi yöntemi Ortaçağ'da Batı dünyasında ortadan kalkmıştır. Masajın yeniden popüler olması, 19. yüzyılın başlarında "İsveç hareket tedavisi" ya da "İsveç masajı" adı verilen yöntemi geliştiren İsveçli doktor Per Henrik Ling'in çalışmaları sayesinde gerçekleşmiştir. 20. yüzyıl boyunca birçok masaj türü geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları Ling'in çalışmalarına dayanır; diğerlerinde ise Çin ve Japon tıbbının etkileri görülür. Bunların hepsi kas sistemine faydalı olup, gergin kasları gevşetir, gevşek olanlara da form kazandırır. Masajın, kan ve lenf dolaşımına yardımcı olduğundan, çok daha geniş kapsamlı etkileri de bulunmaktadır. Çinli uzmanlara göre masaj aynı zamanda qi'yi, yani yaşamsal enerji akışını kanallar veya meridyenler ağı boyunca hareketlendirerek tüm vücuda yayar ve bu sayede birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Özel bir masaj türü olan ve Japonya'da geliştirilen şiatsu, meridyenlerin (ya da enerji kanallarının) deri yüzeyine yakın olduğu düşünülen noktalara uygulanır. Bu yöntemin enerji akışını düzenlediğine inanılır .

Bir uzmana danışmak
Profesyonel birinden masaj için randevu aldığınızda, muhtemelen, randevunuzun olduğu gün alkol almamanız ve masajdan iki saat önceki sürede yemek yememeniz tavsiye edilecektir. Masajın türü sorununuza göre belirlenecek tir. Tedavi uzmanı bir bölgeye odaklanabilir ve ya tüm vücudunuz üzerinde çalışabilir. Sertleşmiş kaslarda masaj sırasında rahatsızlık hissedilse bile, masajın acı vermemesi gerekir. Se ansın sonunda uzman, ayaklarınızı 20 saniye kadar tutarak sizi "kendinize getirir". Daha sonra kendi kendinize uzanıp dinlenmeniz için size belirli bir süre verilir. Masajdan sonra kendinizi rahatlamış ya da çok enerjik hissedebilirsiniz. Kaslarınız, özellikle masaj öncesi ağrıyor idiyse, bir süre sert kalabilir. Kas sertliği oluşması bekleniyorsa, uzman eve vardığınızda 30 dakika süreyle ılık su dolu bir küvette yatmanızı önerebilir. Banyodan sonra havlu ile iyice kurulanın.

Bir şifa deneyimi
Etkin bir masaj (sağda) için, rahat bir çevrenin sağladığı huzur, masöre duyulan güven ve teknik uzmanlık gerekir.

Kaygan eller
Profesyonel masörler ellerinin deri üzerinde kayar gibi hareket etmesi için bir yağ veya losyon (solda) kullanır. Aromaterapi bilgisine sahipse, sorununuza iyi gelebilecek uçucu öz yağlardan oluşan bir karışım seçer, bu karışımı derinize sürmeden önce ellerinde ısıtır.

Temel masai dokunuşları
Üç temel masaj dokunuşu bulunmaktadır: Ritmik dokunma. yoğurma ve ovma. Bunları kasları rahatlatmak ve yumuşatmak için kullanın. (Masaj yapmadan önce tırnaklarınızın kesilmiş olduğundan emin olun.)

Ritmik dokunma
Bu yumuşak dokunuş, masaj yağının deri üzerinde iyice yayılıp emilmesini sağladığından, masaj başlangıcı için idealdir. Bu yöntem vücudun genel olarak gevşemesi için kullanılabileceği gibi, kas dokularını gerdiğinden sızlayan kaslara da iyi gelir.
• Ellerinizi parmaklarınız birbirine bitişik halde yan yana getirin; elleriniz gevşek değil, ancak rahat olmalı.
• Ellerinizi tüm kaslar boyunca aşağıdan yukarıya, baş bölgesine doğru kaydırın; bunu yaparken avuç ve parmaklarınızın kişinin derisi ile temas halinde olmasına dikkat edin ve ellerinizle bedenin kıvrımlarını hissedin.
• Aşağıya doğru hareket ederken yalnız parmak uçlarınızı kullanın.

Yoğurma
Yoğurma hareketini ritmik dokunmadan sonra uygulayın. Bu yöntem en çok sırt, üst göğüs bölgesi, bacak ve kalçalara iyi gelir. Yoğurma gergin kas dokularını gevşetir ve kasların atık mad delerden arınmasını sağlar.
• Elinizin ayasını parmaklarınız iyice açılmış olarak masaj yapacağınız bölgenin ortasına koyun.
• Önce bir elin, sonra diğerinin ayası ile bastırın. Kuvvetlice, ancak acıtmayacak şekilde bastırın.
• Bu masaj yöntemini bir bölge üzerinde uzun süre uygulamayın.

Oyma
Bu yöntemli bir dizi belirli noktaya veya sırtta kasların gergin olduğu yerlere uygulayın. Masaj yaptığınız noktadan uzaklaşmamak için çok az yağ kullanın veya hiç kullanmayın. Hareketin temel yönü aşağıya doğru ve dairesel olmalıdır. Belkemiğinin üzerine bastırmaktan kaçının.

• Baş veya işaret parmağınızın yumuşak kısmı ile masaj noktasına hafifçe bastırın. Basıncı yavaş yavaş artırın.
• 10 ila 15 saniye kadar dairesel hareketlerle ovun.
• Basıncı yavaş yavaş azaltın.
• Bu hareketleri bir-iki defa tekrarlayın.
• Bu yöntemli kasları gevşetmek için kullanın.
Destek
Vücudun hangi bölgesine masaj yapıldığına bağlı olarak, bazı ilave desteklere ihtiyaç duyabilirsiniz. • Yüzükoyun yatan birinin sırtına masaj yaparken, başının altına bir yastık ve dizlerinin altına da yuvarlanarak katlanmış bir havlu koymak gerekir.
• Baldırlara masaj yaparken ayak bileklerini bir yastıkla destekleyin.
• Bacakların ön kısmına masaj yaparken dizlerin altına bir yastık koyun.
• Yüzükoyun yatan birinin sırt ve omuzlarına masaj yaparken, göğsünün altına bir yastık koyun.

Tedaviyi evde uygulamak
Masaj yapmak kolaydır. Bazı masajları, örneğin el, kol, bacak ve omuzlara, kendi üzerinizde de uygulayabilirsiniz. Ancak, bu kitapta anlatılan yöntemleri kullanarak başka birine yapacağınız ya da başka birinin size yapacağı masaj genellikle da ha iyi sonuç verecektir.

Masaj yapmak için gereken tek alet ellerinizdir. Profesyonel masörlerin kullandığı masaj masası yararlı olmakla birlikte şart değildir. Masaj yapılan kişi bir minder üzerine veya yere uzanabilir; bu alan sünger veya kalın bir battaniye ve ya geniş bir havlu ile kaplanmalıdır. Omuzlara masaj yaparken, masaj yaptığınız kişi bir tabureye oturmalı ve bir koltuğun sırt kısmına dayanarak öne doğru eğilmelidir. Yağ ve losyonlar: Pek çok farklı masa] yağı bulunmaktadır. Genel kullanım için en iyi yağlar dan biri tatlı badem yağıdır; ancak fazla kokulu olmayan ve deri tarafından çok çabuk emilmeyen herhangi bir krem de kullanabilirsiniz. Kişinin çok yağlı bir cilde sahip olması halinde, cildi da ha da yağlandırmamak için mısır unu veya pudra kullanın.

Sıcaklık
Masaj rahat bir ortamda yapıldığı zaman daha etkili olur; bu nedenle, masaj yapılan odanın sıcak ve sessiz olması gerekir. Daha fazla sıcaklık ve rahatlık sağlamak için, vücudun masaj yapılmayan bölgelerini bir havlu ile örtün. Basınç: Hangi masaj yöntemini kullanıyor olur sanız olun, şu kural geçerlidir: Dokunuş ne kadar uzun sürüyorsa, o denli yumuşak olmalı; ne kadar kısa sürüyorsa, o denli kuvvetli olmalıdır. Hızlı masaj enerji verir, yavaş masaj ise uyuşturur. Değişik insanlar farklı basınç derecelerinden hoşlanır, bu nedenle masaj yaptığınız kişinin sizi yönlendirmesi gerekir. Masaj sırasında, kendi rahatsızıda göz önünde tutun. Masaj yaparken eğilmek sırtı zorladığından rahat bir pozisyon alın ve mümkün olduğu kadar gevşek durmaya çalışır.

Özel önlemler
• Ateşiniz varken masaj yaptırmayın.
• Yakın bir zamanda ameliyat olduysanız, ameliyatlı bölgeye ya da yakın yerlere masaj yaptırmayın.
• Yeni yemek yediyseniz veya o gün içerisinde alkol aldıysanız masaj yaptırmayın.
• Vücudunuzun çürük veya iltihaplı bölgelerine masaj yaptırmayın ve dizlerin arka kısımlarıyla kemikli bölgelere baskı uygulamaktan kaçının.
• Hamileyseniz veya olma ihtimaliniz varsa yalnızca çok hafif masaja izin verin ve bel ile karın bölgesine masaj yaptırmayın. Böyle bir durumda hamilelere masaj konusunda eğitimli bir masöre danışın.
• Herhangi bir tıbbı tedavi görüyorsanız, masaj yaptırmadan önce doktorunuza danışın.
• Nedeni bilinmeyen bir ağrınız, şişiniz veya hastalığınız varsa, masaj yaptırmadan önce doktorunuza danışın.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp