Osman Müftüoğlu Yabani Nane Faydaları

Osman Müftüoğlu Yabani Nane Faydaları :

Yabani Nane

Anadolu''''''''da sulak yerlerde bol miktarda Yetişen bir bitkidir. İçerisinde bir miktar uçucu yağ bulunur. Bu yağın kokusu hafif ve ferahlatıcı olduğu için yabani nane çayının kokusu daha hafif ve içimi daha kolaydır.

Sağlık açısından yararları

• İştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı, gaz söktürücü, kramp çözücüdür.
 
• Ateş düşürücü, baş dönmesi ve mide bulantısı giderici, uyku düzenleyici, ağrı kesicidir. Özellikle alkol alımı sonrası oluşan baş ağrılarım giderir.
 
• Solunum yolları üzerinde antiseptik, antibakteriyel etki yapar.
 
• Sinir sistemini güçlendirir.
 
• Korku, histeri ve gerginlikleri yatıştırır.
 
• Yorgunluk ve stres giderici özellikleri vardır.

Kullanılması:

a) Araştırmalara göre; Nane yağı başta Baş ağrısı, Migren, Sinirsel gerginlik ile kalın bağırsakların hassalaşması nedeni ile ortaya çıkan; Hazımsızlık, Şişkinlik, Bulantı, Karın ağrısı, Kolikler, ishal ve Kabızlığa karşı kullanılır.

b) Komisyon E Nane yağı ve yaprağı üzerine monografi bildirileri yayınlamıştır.

1) Komisyon E 128 Nolu ve 14.07.93 tarihli Monografili bildirisinde Nane yağının kramplı yukarı sindirim sistemi (Mide ince bağırsaklar) ra-hatsızlıkları ve safra yolları, kalın bağırsağın hassalaşması, Yukarı nefes yollarını (Burun boşluğu, Alın boşluğu, Boğaz gırtlak, Yutak ve Ağız için) ve Ağız içi mukazasının iltihaplanmasına karşı kullanılır. Komisyon E 223 Nolu 30.11.85 tarihli, 50 Nolu 13.03.90 ve 164 Nolu 01.09.90 tarihli Monografi bildirisinde Nane yaprağının başta kramplı Mide-Bağırsak, Safra kesesi ve Safra yollar rahatsızlıklarına kullanılabileceği beyan edilmektedir.

2) Aroma tedavide Migren, Baş ağrısı, Baş dönmesi, Şişkinlik, Kuru öksürük, Üşütme, Seyahat hastalıkları (Kinesiya) Bulantı, Diş eti, Ağız yutak iltihaplanması ve Sinüzite karşı kullanılır.

3) Halk arasında; Bulantı, Kusma, Karaciğer safra mide ve bağırsak rahatsızlıkları, Uyuyamama, Sinirlilik, Kalp zafiyeti, Ağız içi ve Diş eti iltihapları ile seyahat esnasındaki Bulantı ve Baş dönmesi gibi hallere (Kinesia) karşı kullanılır.

Özellikleri;
Nane; ısıtıcı, kurutucu, temizleyici, uyuşturucu, ağrı ve sızıyı giderici, gaz söktürücü, uyarıcı, iştah açıcı, ferahlatıcı uyuşukluğu giderici, haşarat ve tufeylileri öldürücü özeliklere sahiptir. Mideyi ısıtır ve kuvvetlendirir, kaynatılmış suyu, öksürüğe, akciğer hastalıklarına, nefes darlığına, ağız kokusuna, hıçkırığa, yarım baş ağrısına, asabi ağrılara, ağız yaralarına ve zehirlenmelere karşı faydalıdır. Balgamı, safrayı, idrarı ve adet kanamasını da söktürür.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp