Nefes Kokusu, Kotu

Nefes Kokusu, Kotu : Şikâyet

Nefesiniz kötü kokuyor.

Nefes Kokusunun Nedenleri

Ağız sağlığına dikkat etmeme. Nefesiniz kötü kokuyor, ama başka belirti yok. Ya dişlerinizi günde iki kere fırçalamıyorsunuz ya da alelacele fırçalıyorsunuz. Koku aslında dişlerinizin arasında çürüyen yiyeceklerin üzerinde yaşayan mikroplardan kaynaklanır. Sorunu gidermek için kendi kendinize tedaviye yönelin, ancak yılda iki kere diş temizliği için dişçiye gidin.Ağız kuruluğu. Tükürük ağzınızda mikrop üremesini önleyen enzimlere sahiptir.

Ağzınızda tükürük azlığı olduğunda mikrop sayısı artar ve nefesiniz kötü kokar. Pek çok yetişkinin sabah kalktığı zamanki “ağız kokusu” bundan kaynaklanır. Antihistaminler ve bazı depresyon ilaçları gibi ilaçlar da ağzınızı kurutarak kötü kokuya neden olabilir.Diş çürümesi. Ağzınız (özellikle tatlı ya da ekşi yedikten sonra) kokuyor ve dişiniz ağrıyor; dişleriniz sıcak ve soğuğa karşı hassas, ağzınızda garip bir tat var. Bu belirtilere sahipseniz ve altı aydır dişçiye gitmemişseniz, diş çürümesi söz konusu olabilir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

• Ağız kuruluğunun kötü kokuya yol açmaması için bol sıvı alın.Günde 6 - 8 bardak su için.

• Dişlerinizi günde en az iki defa (sabah ve akşam yatmadan önce) fırçalayarak ve diş aralarını iple temizleyerek ağız temizliğine dikkatedin. Floriirlü diş macunu ve yumuşak fırça kullanın, çünkü sert fırçalar dişetlerinizi tahriş edebilir ve diş minelerinizi aşındırabilir.

Dişetiniz boyunca nazikçe ve her dişi ayrı ayrı fırçalayın. Fırçalama işlemi en az 3 dakika sürmelidir; bunun için saat tutabilirsiniz. Fırçaladıktan sonra ağzınızı güzelce çalkalayın; mikropları atmazsanız, fırçalayarak sadece yerinden oynatmış olursunuz.Dilinizi fırçalamayı unutmayın. Dilin üzerindeki mikroplar ve atıklar ağız kokusunun önemli nedenlerinden birisidir. Dilinizin altını ve yanaklarınızın içini de mümkün olduğu kadar hafifçe fırçalayın.

• Bütün söylentilere rağmen ağız yıkama preparatları kullanmak iyi bir fikir değildir. Pek çoğu parfüm kokar ve alkol oranı yüksek olanlar ağzınızı tahriş ederek sorununuzu kötüleştirebilir.

Önleme

• Dişlerinizi (dişetleriniz, diliniz, yanaklarınızın iç kısmı da dahil) günde iki kere fırçalamayı unutmayın.

Bol su için.

• Soğan ve sarmısak gibi ağız kokusu yapan yiyecekler yemeyin.

• Bunları yedikten sonra diş fırçalamak ya da ağız losyonu kullanmak işe yaramaz, çünkü koku ciğerlerinizden gelmektedir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp