Portakal Nergisi

Portakal Nergisi :

Diğer adları: Altıncık, Öküzgözü.

En değerli şifalı bitkilerimizin başında gelir. Kansere karşı en tesirli birkaç bitki arasındadır. Bahçelerde, bazen yabanileşmiş olarak molozların atıldığı yerlerde ve açık arazide bulunur. Artık şifa verici özelikleri kabul gördüğünden, sadece bahçelerde değil, tarlalarda da karşımıza çıkmaktadır. 30-60 santime kadar uzar. Çiçekleri, sarı ile turuncu arasında değişir. Sap ve yaprakları etli ve hafif yapışkandır. Çiçeklerin bazıları yalın kat, bazıları kat kat dolu olur. Hepsi de aynı şifa etkisine sahiptir. Sabah saat yediden sonra çiçekleri hala açılmamışsa, yağmur gelecek demektir. Eskiler ona bakarak yağmuru tayin ederlermiş.

Tüm bitki, yaprak, sap ve çiçekleriyle birlikte kullanılır. Toplama, öğle güneşinin en sıcak olduğu saatlerde yapılmalıdır. Bitkiler kızgın güneş altında şifa kabiliyetlerinin en yüksek haline ulaşırlar. Sonbaharın en geç zamanına kadar ortalıkta görünürler. Portakal Nergisi, Dağ Tütünü bitkisine çok benzer ama şifalı özellikleri bakımından ondan kat be kat üstündür.

Dağ Tütünü ancak doktor gözetiminde kullanılmalıdır çünkü çayı, kalp rahatsızlığı olan insanlara faydadan çok zarar verir. Öte yandan Portakal Nergisi çayı endişe duymadan içilebilir. Kan temizleyici olarak mikrobik sarılıkta en büyük yardımcıdır. Günde 1 veya 2 fincan harikalar yaratır. Dolaşımı düzenler, yaraların iyileşmesini sağlar. Elini bir bıçkı makinesine kaptırarak yaralanan bir işçi, yapılan ameliyattan sonra da çok acı çekiyordu.

Ona Portakal Nergisi kremi tavsiye ettim. Kullanmış ve gece uykularını dahi bölen ağrı ve sancıları kaybolmuş. Artık karısı bahçelerine her yıl Portakal Nergisi dikiyor. Bir misafirliğe gittiğimde, ev sahibesinin varis damarları içindeki bacakları beni üzdü. Hemen bahçesinde gözüme çarpan Portakal Nergisi''nden ona bir krem hazırladım. Kremin artıklarını da bu çirkin görünümlü damarların üzerine bağladım. Benden sonra hanım, benim yaptığım gibi kremi bıçak sırtı kalınlığında, bir tülbentin üstüne sürerek varislerin üstüne bağlamış.

Dört hafta sonra beni ziyarete gelerek bana bacaklarını gösterdi. İnanılır gibi değildi, tek bir varis damarı dahi görünmüyordu. Aynısını bir hastabakıcı, yolda gördüğü acıklı görünümde bacakları olan bir hanıma tavsiye etmiş. O da bir ay zarfında devamlı bakımla varislerinden kurtulmuş. Damar iltihabı, fistül, yanık yaraları, varis şişleri ve donmuş şişler bu kremden fayda görür. Hatta habis de olsalar göğüsler üstünde çıkan yaralar da bu kremin kalıntılarıyla tedavi edilirler.

Göğsü alınan bir tanıdığa, o henüz hastanedeyken, evde Portakal Nergisi kremi hazırladım. Daha sonra bu kremi ameliyat yarasının üstünde kullandı ve cildi o derecede fayda gördü ki gerekli ışın tedavilerinin bir kısmını yapmadılar.

Ayak mantarlarına da Portakal Nergisi kremi çok iyi gelir. Bu konuda o kadar çok mektup aldım ki, anlatamam; hepsi de hiçbir şeyin işe yaramadığı yerde bu kremin işe yaradığını anlatıyor.

Portakal Nergisi suyu da fayda sağlar. Cinsel organlar çevresinde mantar enfeksiyonu başlarsa, etkilenen bölgeyi bu suyla yıkayabilir ya da yarım banyo yapabilirsiniz.
Her yarım banyo için 50 gr kuru ya da 4 avuç dolusu taze Portakal Nergisi kullanılır.

Stuttgart''tan gelen bir mektupta okuyucu, kocasının aylardır ayak mantarından çektiğini, çeşitli doktorlara gitmesine rağmen hiçbirinden fayda görmediğini, derken Portakal Nergisi kremini denemeye karar verdiklerini, sadece sekiz gün zarfında yaraların kapandığını ve bir daha da açılmadığını bildirdi. Kremin yanı sıra bir de hülasa hazırlamak yerinde olur. Bu hülasa kaynatılmış su içerisinde içilirse yara, ezik, kas paralanması, kanama, kanserimsi şişler, yatak yaraları, ülserler ve şişlerin iyileşmelerinde başarıyla kullanılır.

Sadece Rahip Kneipp değil, aynı zamanda Dr. Stager, Dr. Bohn, Dr. Halenser gibi ünlü doktorlar da kanser hastalıklarının tedavisinde Portakal Nergisi''ne önemli bir doğal şifa aracı gözüyle bakıyorlar.

Hele de artık ameliyat için çok geçse, o zaman uzun bir süre Portakal Nergisi çayı içmeyi öneriyorlar. Deri kanserine taze sıkılmış suyu birebir gelir. Kan çıbanı, pigment ve ihtiyarlık lekeleri de günde birkaç kere üstüne sürülürse bir zaman sonra yok olurlar, hatta kanserimsi deri lekelerini bile zamanla yok eder. Amerikalı doktor ve kaşif Dr. Drwey, kanser tedavisinde Portakal Nergisi ile çok iyi şifa sağladığını açıklıyor. Çay olarak içildiğinde mide ve bağırsak kanalı hastalıkları, mide krampı ve mide ülserlerine, kalın bağırsak iltihabına, ödem ve kanlı idrar hastalıklarına fayda verir.

Bilhassa idrarda bakteri olması ve viral enfeksiyonlarda harikalar yaratır. Aktaracağım olay, taze Portakal Nergisi çayının yüksek şifa kudretine şahit olan doktorum tarafından anlatılmıştı:
"İki buçuk yaşındaki küçük bir kız çocuğu tekrarlanan çocuk felci aşılarından bayağı hastalanmış, devamlı kilo kaybediyordu. Çocukta kronik ishal, görme bozuklukları, iştahsızlık başlamış ve klinik muayenesinde paratifüs mikrobu görülmüş. Doktor ve ailesi taze Portakal Nergisi çiçeği çayına başlamışlar. Aynı zamanda bazı homoeopatik ilaçlar da kullanmışlar. Ardından yapılan kontrolde, paratifüs mikrobu üç defa test yapılmasına rağmen bulunamamış."

Portakal Nergisi çayı, mikrobik sarılıkta da aynı derecede kuvvetli olduğundan, karaciğer rahatsızlıkları için harika bir reçetedir. Çiçeği, yaprak ve sapı iyice kaynatılır ve şekersiz içilir. Gün boyu üç dört fincan, örneğin her 15 dakikada bir yemek kaşığı içilirse daha da etkili olur. Bir dolu yemek kaşığı Portakal Nergisi çiçeğini 1/4 litre su içerisinde haşlarsanız, iyi bir kurt ilacı elde etmiş olursunuz. Taze suyunu sıkarsanız, siğil ve uyuzu geçirir. Kaynatılmış suyu, etkilenen kısımlar yıkanırsa herpes ve beze şişkinliklerinin bulunduğu yerlere şifa verir.
Çayı devamlı içilirse, kanı temizler. Ilık pansumanı, gözlere görme kuvveti verir.

Kanserimsi şiş ve şişkinliklerde, açık ayak ve kapanmayan iltihaplı yaralarda Kırkkilit ile Portakal Nergisi aynı ölçüde karıştırılıp banyo yapılarak yıkanmalıdır. Yarım litre suya bir dolu yemek kaşığı yeterlidir. Size çayın ne derece faydalı olabileceğini anlatacağım. Bir hastabakıcı sekiz yıldan beri kalın bağırsak iltihabı çekiyordu, bir şifalı bitki uzmanına gitmiş.
Ona kitabımda yazdığı gibi Portakal Nergisi çayı içmesi tavsiye edilmiş. Dört gün arka arkaya günde iki fincan çayı yudum yudum içmiş ve beşinci günü şikayetleri yok olmuş.

Bir rahibe bana şiddetli ishale yakalandığını söylemişti. Papatya çayı içmesine rağmen, iyileşmemiş. Ancak Portakal Nergisi çayını denedikten sonra, kısa zamanda iyileşti. Bavyeralı bir rahibe ise 15 yıllık müzmin ayak mantarından ve bu mantar nedeniyle meydana gelen damar iltihabından Portakal Nergisi kremi ile kurtulmuş.

Burundaki kabuklanmalar, Portakal Nergisi kremi ile derhal yumuşayıp kaybolur. Not: Eğer içyağı kullanmak istemezseniz, iyi cins bitki yağı da kullanılabilir. Henüz sıcak olan malzemeye, kremi daha yumuşak hale getirmek için birazcık ayçiçek yağı ekleyin.

KULLANIM

Çay: Bir dolu tatlı kaşığı 1/ 4 litre su ile kaynatılır ve az demlenir.

Banyo: İki avuç dolusu taze veya 100 gr kuru ot bir yarım banyo için kullanılır.

Yıkama: 1/4 litre suya 1 dolu yemek kaşığı ot.

Hülasa: Bir avuç dolusu çiçek, bir litre alkol içine konup 14 gün güneşte veya sıcak bir odada bekletilir.

Krem: Dört avuç dolusu sap, yaprak ve çiçekleri ufak ufak kesin, 500 gr içyağı içinde kızdırın, karıştırın, kendini bırakınca ateşten alın, üstünü örtün ve bir gün soğu maya bırakın.
Ertesi günü ılıtın ve bir tülbentin içinden geçirerek ufak kavanozlara veya şişelere koyun.

Taze Suyu: Sap, yaprak ve çiçek beraberce yıkanır. Ve ıslak iken sıkacaktan geçirilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp