Mayıs Papatyası (chamomilla Recutita) Nedir?

Mayıs Papatyası (chamomilla Recutita) Nedir? : İngl. Chamomile - Alm. Kamille - Fr. Camomille Yöresel adları: Adi papatya, babunç, tıbbi papatya Drog adı: Matricariae floş / çiçek Tentür: Chamomilla D6Toplama/kurutma: Mayıs ayında açan çiçek, ilk hafta boyunca etkinliğinin doruğundadır. Yani, çiçekler açtıktan hemen sonra, güneşli bir günün öğlen saatlerinde, sapsız olarak toplanır. Hemen geniş eleklere veya hasırların üstüne serilerek, gölge ve havadar bir yerde kurumaya bırakılır. Papatyanın tedavi edici etkinlik derecesi, çiçeklenmeden toplamaya kadar geçmiş olan sürenin kısalığına ve kurutma şartlarının uygunluğuna göre artar. Toplanan çiçekler plastik torbalara kesinlikle koyulmamalıdır. Çünkü hava alamayan çiçekler çok kısa sürede tüm etkisini yitirebilir.Banyo katkısı olarak, çiçekler saplarıyla birlikte toplanır. Saplar demetlenerek gölge ve havadar bir yere asılır ve kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra saplar ince kıyılarak çiçeklerle karıştırılır.Ülkemizde, hangi papatya türünün tedavi amaçlı kullanılması gerektiğini şifalı bitki satıcılarının bile önemli bir bölümü ne yazık ki bil-mez! Türü belirsiz, papatya benzeri çiçekler karışımını tüketiciye bir güzel satarlar. Öncelikle bebeklerin ve küçük çocukların dostuolarak görülmesi gereken mayıs papatyasına hak ettiği saygının gösterilmemesi ne kadar acı!!Bileşim: Chamazulen, Bisabolol ve Enoletherpolyin içerikli ve mavi renkli uçucu yağ, Sesquiterpenlactone, Cumarine. Bu etken maddeler ancak birlikte olduklarında mayıs papatyasının bilinen etkisi oluşabilir. Yani, hiçbir papatya preparatı bitki çayı kadar etkili değildir.Standart preparatlar: Chamo Bürger, kamillan, Kamillosan, Per- kamillon, Rekomill ...
Etkileri: Kramp çözücü, gaz söktürücü, yatıştırıcı, antiseptik, ağrı kesici, antibakteriyel, yara iyileştirici.Kullanım alanları: Olağanüstü geniş bir kullanım alanı vardır. Ama o her şeyden önce bebeklerin ve küçük çocukların koruyucusudur.Onların her derdine deva olabilir. Anneler mayıs papatyasını evlerinden hiç eksik etmemelidirler.Genel olarak, bitkinin dört önemli alanda etkili olduğunun bilinmesi gerekir. İltihap giderici, kramp çözücü, yatıştırıcı ve gaz söktürücü. Papatya içten ve dıştan kullanılabilir. İçten çay içimi ve tentür kullanımı, dıştan buğu solunumu(inhalasyon), gargara, çalkalama, yıkama ve banyo, papatya yağı ile de friksiyon biçiminde kullanılır.Papatya çayı öncelikle mide rahatsızlıklarına karşı kullanılmalıdır. Ağrı ve düzensizlikler kısa sürede sona erer ve kişi belirgin bir rahatlığa kavuşur. Bitki çayı ile mide mukoza iltihabı ve hatta mide ülseri tedavi edilebilir. Bu tedavide uzunca bir süre boyunca, günde 3 bardak papatya çayı tatlandırılmadan ve yemeklerden yarım saat önce içilir. Safrakesesi kaynaklı mide rahatsızlıklarında, papatyanın nane ve oğulotu ile eşit oranda karıştırılması daha doğru olur.
Eğer mide rahatsızlığı sinirsel kaynaklı ise, yalnızca papatya-oğulotu karışımı etkili olacaktır. Üst solunum yollarındaki tahriş veya iltihap nedeniyle oluşan rahatsızlıklarda papatya buğu solunumu(in- halasyon) da çok rahatlatıcıdır.Dıştan kullanımda, mukoza ve deri iltihaplarına karşı gargara, ağız çalkalama veya yıkama biçimleri uygulanabilir. Mayıs papatyası,mantar hastalıklarına karşı da yıkama biçiminde kullanılabilir. Anal ve vajinal bölgelerdeki tahriş ve iltihaplanmalarda, oturma banyosu veya buğu tedavisi uygulanabilir. Kronik nezle, kronik ağız boşluğu iltihabı da papatya buğusu ile tedavi edilebilir.Romatizma! kas ağrıları papatya yağı ile yapılan friksiyonlarla ve masajlarla hafifletilebilir. Kötürüm organlara da aynı biçimde masaj yapılabilir; çok rahatlatıcıdır.Kullanım biçimleri: Papatya çayı: Yarım veya bir tatlı kaşığı mayıs papatyası, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Balla tatlandırılabilir, ama tatlandırılmadığında daha etkilidir. Çok sıcak değil, ama sıcak içilmelidir. Günde 2-3 bardak yeterlidir.
Tentür: Chamomilla D6 seyreltisi, öncelikle sinir sisteminin tedavisinde kullanılır. Duyarlı sinir sistemini ve duyum organlarını Chamomilla D6 çok olumlu etkiler. Bu nedenle, kafa ve yüz nevraljilerinde, göz ve kulak iltihaplarında, diş ağrısında ve kramplı mide ağrılarında tentür kullanılmalıdır. Hatta romatizmal ağrılar bile bu yolla hafifletilebilir. Günde 5-6 kere, 10-15 damla tentür, kesme şekere emdirilerek veya yanm ‘yemek kaşığı ılık suya eklenerek alınır.Buğu tedavisi: 2 yemek kaşığı dolusu çiçek veya çiçek-sap karışımı, yarım veya bir litre soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır ve ocaktan indirilir. Kafa büyük bir havluyla örtülerek, gözler kapatılır ve buhar solunmaya başlanır. Banyo süresi 10 dakikadır. Gözler banyo suyuna temas etmemelidir.
Banyo katkısı: Bir tam banyo için 3-5 avuç dolusu ince kıyılmış çiçek, sap ve yaprak(veya yalnızca çiçek) 2 litre kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür ve sıcak banyo suyuna(37-38 derece) eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikadır. Gözler banyo suyuna temas etmemelidir. Banyodan sonra kurulanılmadan bornoza sarınıp yatakta bir süre dinlenilir.Papatya yağı: Taze çiçekler bir cam şişenin veya kavanozun yarısına kadar doldurulur ve üstüne sızma zeytinyağı eklenir. Yağ çiçeklerin üstüne çıkmalıdır. Şişe 14 gün boyunca sıcak bir ortamda veya güneşte bekletilir ve arada bir çalkalanır. Süre sonunda süzülür ve kullanılır. Buzdolabında tutulmamalıdır.Uyarı: Önerilen dozajlara uyulduğunda bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ama onu sürekli kullanmak da doğru değildir. Papatya çayı ile göz banyosu yapılmamalıdır; konjoktivite yol açabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp