Aksöğüt Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir?

Aksöğüt Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir? : LATİNCE ADI
Salix alba
FAMİLYASI
Salicaceae
KULLANILAN BÖLÜMÜ
Kabuğu
TANIMI
Boyu 25 metreye ulaşabilir. Türlerin tümünün, uzun, dar, mavi-yeşil mat yapraklan ve pürüzlü, grimsi kabuğu vardır. Erkek çiçekler sarı, dişi olanlar ise yeşildir.
YETİŞTİĞİ YER
Anavatanı, Avrupa’nın orta ve güney kesimleridir. Ilıman iklimlerin hüküm sürdüğü sulakalanlarda yetişir.
HALKBİLGİSİVE GELENEKSEL KULLANIMI
Söğüt ağacı tarih boyunca kehanetle ilişkilendirilmiştir. Druidler’in, dolunayda söğüt sepetler içinde insan kurban ettikleri söylenir. Eski Mısırlılar için ağaç, mutluluğun simgesiydi. Japon efsanelerine göre ilk insanın omurgası aksöğütten yapılmıştı.Eski Yunan’da Artemis’in simgesi olan aksöğüt, bereketi temsil ederdi. Kudüs’teki ilk tapınağın yerle bir edilmesinden sonra, kederi simgeler oldu. Çin’de kadın güzelliğiyle bağ- daştırılmıştır. Söğüt odunu ressam kömürü yapımında da kullanılır.
TIBBİ KULLANIMI
Nippur’da bulunan 4000 yıllık Sümerce bir reçete tabletinde aksöğüdün çiviyazısındaki simgesi sık sık geçer. Son birkaç yüzyılda eklem ağrılarında ve ateş düşürmede kullanılmıştır. İyi bir idrar söktürü- cü, göz hastalığı tedavisi ve doğum kolaylaştırıcı olarak da tanınmıştır. Ağacın kabuğu ile yaprakları, ilk kez 1820lerde ayrıştırılan salisin adlı glikozit açısından zengindir. 1850’lerdebu glikozitten türetilen asetilsalisilat asit, sentetik olarak elde edilerek dünyadaki en popüler ilaçlardan biri olan aspirindeki etken maddelerden biri halini almıştır.Son zamanlarda araştırmacılar, bugün tamamen sentetik yoldan elde edilen aspirinin, inme ve kalp hastalıkları olasılığını düşürmek amacıyla önleyici olarak alınabileceğini öğrenmişlerdir.İlacın, etkisini, prostaglandinlerin sentezini bloke ederek gösterdiği düşünülmektedir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp