Şems Aslan

Şems Aslan

İranlı siyasetçi bir babanın ve Azeri annenin kızı olan cilt bakımı ve güzellik uzmanı Şems Aslan, 15 yıldır ülkemizde yaşıyor. Ancak son bir yıldır verdiği tarifler popüler oldu.


Şu sıralar 'Arap kraliçelerinin güzellik sırrı' diye sunduğu zümrüt kokteyli gözde. Erkek kardeşinin olmayan saçlarına uyguladığı bakım maskesinden ise iyi bir sonuç almış.

Bir gün, bir kadın yüzündeki güneş lekesi yüzünden depresyona girer ve lekeden kurtulmanın yolunu arar. Bir tanıdığı uluslararası cilt bakımı ve güzellik uzmanı Şems Aslan'ı tavsiye edince onun Küçük Bebek'teki ofisine gider. Şems Hanım, gelen misafirinden sadece sabır ister. Nihayetinde hiçbir kimyasal madde kullanmadan kadının yüzünü lekeden, ruhunu depresyondan kurtarır. Baba tarafından İran Tebrizli, annesi Azerbaycanlı olan Şems Aslan, 15 yıldır Türkiye'de yaşıyor. 1996'da Türk bir işadamıyla evlenince ülkemize gelmiş. Ancak son bir yıldır çok popüler. Daha önce Türkçesi iyi olmadığı için medyada görünmekten kaçınan Aslan'ın verdiği tarifler, öneriler paylaşım sitelerinde dolaşıyor, dilden dile memnuniyetler aktarılıyor. Şu sıralar ise 'Arap kraliçelerinin güzellik sırrı' diye sunduğu zümrüt kokteyli gözde. Süt kesiğinden yapılan bu detoks içeceğini, içen bir daha içiyor, kokusuna rengine meftun oluyor.

Şems Hanım, Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi'nden mezun bir kimya mühendisi. Dünyada 3-4 akademi var böyle. Kozmetik ürünlerin kimyasıyla ilgilenmeye başlayınca cilt bakımı ve güzellik konularında uzman olmuş. "Benim amacım, cildin anatomisini öğrenmekti. Hangi ürün hangi cilde gider. Cilde ve yaşa uygun ürünler nasıl kullanılır, nasıl yapılır? Yıllarca bunları araştırdım, eğitim lerini aldım." diyor. Şems Aslan, hem zümrüt kokteylinin tarifini verdi hem de özellikle erkekler için saç ve cilt bakım önerilerini anlattı. s.ozarslan@zaman.com.tr

Erkeklerin saç bakımında püf noktaları

Erkeklerin saç dibi, kadınlara nazaran daha yüzeye yakın. Bu nedenle erkekler saçlarına daha çok bakmalı. Genetik olarak saç dökülebilir ama bakım ve koruma çok önemli.

Saçlarınızı yıkayıp dışarı çıkmayın. Islak saçla dışarı çıkarsanız saçınızın dökülmesi hızlanır, yıpranır.

Jöle gibi yapay kimyasalları günlük yaşamınızda kullanmayın. Özel bir gece, davet olduğunda nadiren kullanabilirsiniz. Sabah sabah saçlarınızı yıkıyorsunuz, bütün gözenekler açılıyor, sonra o gözenekleri jöle ile dolduruyorsunuz, üstüne bir de soğuğa çıkınca saç dökülmesi kaçınılmaz. Aynı şeyi bayanlar da yapıyor.

İlla da 'jöle kullanacağım' diyorsanız saç yıkansın, üzerinden 2-3 saat geçtikten sonra saç uçlarını jölelemeniz yeterli.

Saçları dökülen ya da olmayanlar için maske

Şems Aslan, aşağıda tarifini verdiği maskeyi iki ay süresince erkek kardeşine uyguladığını ve saçlarının fırça gibi çıktığını söylüyor. Kadın ya da erkek fark etmiyor, ihtiyaç duyan herkes uygulayabilir. Haftada bir kez yapmanız yeterli.

Tarifi: Bu bakım kürünü duşa gireceğiniz zaman yaparsanız daha iyi olur. Bir diş sarımsağı iyice ezin. Bir tatlı kaşığı zeytinyağıyla karıştırın. Saçın dökülen dibine masaj yaparak yedirin. 20 dakika bekletin. Duşa girince saçınızı yıkayın. Gözenekler açılacak. Sonra bir yemek kaşığı kaya tuzuyla saçın dibine yine masaj yapın. 10-15 dakika sonra, siz yıkanana kadar tuz saçınızda kalsın. En son saçınızı durulayın. Gözenekler açıldığı için tuzdaki mineraller deriye nüfuz ediyor ve hücreleri canlandırıyor. Şems Aslan, "Tuz başlı başına bir ilaçtır. Çünkü içindeki vitamin ve mineral hiçbir şeyde yok." diyor.

Bakım yaparken en önemli şart, disiplinli ve istikrarlı olmak. 'Bir kere yaptım olmadı, iki denedim olmadı' derseniz sağlıklı bir sonuç almanız zor.

Yağlı saçlar için kuru şampuan

Bir bardak nişastayla, bir tatlı kaşığı karbonatı karıştırın. Avucunuza biraz dökün ve aynanın karşısında saçınızı yıkar gibi karışımla yıkayın. Sonra saçlarınızı çırpın. Tozlar kalmasın. Karışım jöle etkisi yapıyor. Saçınızı ne yana kıvırırsan öyle kalıyor. 'Benim saçım çok çabuk yağlanıyor' diyenler deneyebilir.

Şems Aslan parlak saçlarını neye borçlu?

Bir insanın sağlıklı olup olmadığını anlamak için öncelikle saçına ve yüzüne bakmanız yeterli. Hintli erkekler bir kızı beğendiklerinde öncelikle saçına bakıyorlar. Saçı uzunsa, parlaksa ve kırılmamışsa sağlıklı bir anne olacağına kanaat getirip evlenmeye karar veriyorlar. Bu nedenle saçları çok bakımlı, parlak ve uzun. Şems Hanım, araştırınca Hintli kadınların ne kadar doğal ürünler kullandıklarını görmüş. Onun da simsiyah, parlak ve bakımlı saçları var. 'Özel bir formülünüz var mı?' diye soruyoruz.

Tarifi: Bir dilim ekmek kurusuna, bir bardak sıcak su dökün. Eğer saçınız yağlı ise bir çay kaşığı, kuru ise bir tatlı kaşığı ayçiçeği yağı ilave edin. 10-15 dakika sonra tülbent yardımıyla karışımı sıkıp özünü çıkartın. Bu malzemeyi şişeye doldurun. Haftada bir veya iki kez saçınıza şöyle uygulayacaksınız: Bitkisel şampuanla ön yıkama yapın. Saçın pisliği, tozu gitsin. Gözenekleri açılsın. Elinize bir tatlı kaşığı kadar özden dökün ve iyice masaj yapın. 10-15 dakika kalsın. Duştan çıkmaya yakın tekrar ikinci kez saçınızı şampuanlayın. Şems Aslan, "Bu tarif dökülmeyi önlüyor, saça gıda veriyor. Hem de telini kalınlaştırıyor, kırılmayı önlüyor, boyalı saçlara birebir iyi. Hem erkekler hem kadınlar kullanabilir." diyor.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp