Ağrıyla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ağrıyla İlgili Sıkça Sorulan Sorular :

Soru

İki haftadan bu yana artroz ağrıları nedeniyle SOAİ alıyorum. Ağnmın şiddetinden bir azalma var, ancak şimdi de midemde bir ağrı başladı. Artık bu ilacı bırakarak, başka bir ilaca mı başlamalıyım?

Yanıt

SOAI’ın mide mukozasını tahrip ettiğini ve hatta mide tümörüne neden olduğunu biliyoruz. Şayet ağrılarınız SOAİ ile düzelmişse bunu doktorunuzla konuşmalısınız. Midenizi koruyan başka bir ilacı da SOAİ ilacınızla birlikte almanızda yarar vardır; aldıktan sonra da midenizin rahatlayıp rahatlamadığına dikkat edin. Doktorunuz mide ağrınızın neden kaynaklandığım endoskopiyle araştırmalıdır. Bir tümörün her zaman ağrıya neden olmadığım bilmeniz gerekir.yetinizi hem de koordinasyon yeteneğinizi ölçtürün. Bunun için bazı basit testler yapılmaktadır..

Soru

Migrenime karşı ergotamin alıyorum. Doktorum bana artık triptan almamı öneriyor. Neye dikkat etmem gerekir?
 
Yanıt

Her ikisi de migren ataklarına karşı verilen ilaçlardır. Kesinlikle ikisini birden kullanmayın. Şayet bir migren atağında ergotamin almışsanız, yeni bir atakta triptan alabilmeniz için aradan en az 3-4 günün geçmiş olması gerekir. Ergotaminden vazgeçip Triptan’a geçebilirsiniz.
 
 
Soru

Opioidler esas olarak ağır ve ölümcül hastalara verilmiyormu?
 
Yanit

Hayır, opioidler genel olarak hem şiddetli akut ağrısı hem de kronik ağrısı olanlara verilmektedir. Önemli olan ağrının şiddetidir yoksa hastalığın niteliği değil. Etkili ağrı kesicilerin ağır yan etkileri olduğuna dair inanç da doğru değildir. Organlar üzerinde opioidlerden daha az toksik etkisi olan herhangi bir ilaç yoktur.
Hemen hemen piyasada satın alınan bütün ilaçların yan etkileri opioidle- rinkinden daha ağırdır. Opioidlerin en sıkıntı verici yan etkisi ise kabızlıktır ki bunu da kolayca halletmek mümkündür.
 
Soru

Birden bire delici bir bel ağrısı hareket etmemi engelliyor. Ne yapmalıyım?
 
Yanıt

Rahatlamanız durumunda ağrınız dinecektir. Ancak uzun süre yatakta kalmayın, mümkünse yattığınız süre boyunca da ayaklarınızı yükseğe kaldırarak yatın. Bu pozisyon yükünüzü hafifletir ve ağrınızı dindirir.
 
Soru

Bilgisayann başında çalışıyorum ve sık sık omuz ağrısı çekiyorum. Omuz ağrısını ilaçsız da halledebilir miyim?
 
Yanıt

Bu türden şikayetlere izo- metrik egzersizler iyi gelir. Ellerinizi ensenizde birleştirin ve başınızı ellerinize doğru basürın. Bu hareket hızla rahatlama sağlayacaktır. Aman! Omurganızı gevşetmek için belinize bastırmak isteyen arkadaşlarınızdan uzak durun. Bu hareket çoğu zaman belinizde daha fazla tahribat yaratır. Uzun vadede çalışma pozisyonunuzun ergonomik kriterlere göre düzenlenmesine dikkat edin; ağrılarınız kısa bir süre sonra kaybolacakür.
 
Soru

Bundan üç ay önce zona hastalığına yakalandım ve ondan bu yana şiddetli ağnlanm var. Doktorum bana morfinli ilaç verdi. Buna rağmen ağrılarımdan kurtulamadım. Ağrılarımdan kurtulmak için herhangi başka bir yöntem var mı? 
 
Yanıt

Sizin hastalığınız zona sonrası nöralji halini almış. Opioidlerin ya- nısıra spinalganglion blokajı da ağrılarınızı dindirmeye yardım edecek önemli bir tedbir olabilir. Bununla ağn iletimi kesilmekte ve ağrısız süre ilacın etkisinden daha uzun olmaktadır. (24 saat).Bir başka olanaksa SCS’dir: Nöroşi- rurjik bir müdahaleyle, omuriliğe jeneratöre bağlı elektrotlar yerleştirilir. Bunlara verilen impulsla ağrı uyarıcıları bloke edilir. Hasta elindeki aletle impulsları kendisi kontrol edebilir. Aleti evine bile götürebilir. SCS yöntemi, opioidin bir alternatifidir, ancak bu yöntemin hasta için uygun olup olmadığına, deneyimli bir beyin cerrahının hastayı inceleyerek karar vermesi gerekir.
 
Soru

Bundan iki ay önce disk kayması nedeniyle ameliyat oldum. Başlarda ağrım yoktu, ancak zamanla ağnm arttı veşimdi de dayanılmaz bir hal aldı. Doktorların verdikleri bilgiye göre yeni bir disk kayması söz konusu değil ve aslında ağrımın da olmaması gerekir. Bana ne oldu? Bu ağrılardan nasıl kurtulabilirim?
 
Yanıt

Anlattığınız fenomen hiç de ender karşılaşılan bir şey değildir. Omurga düzeltilince, sinire yapılan baskı da kalkmış oldu. Haftalar sonra sinirlere başkı yapan yeni bir de formasyon baş gösterebilir. Bunun nedeni de sık sık görülen, omurga ameliyatı ardından görülen bel ağrısı sendromu, FB denilen durumdur. Cerrahlann herhangi bir kabahati yoktur. Yaramn iyileşme sürecinden kaynaklanan bedensel bir fenomenle karşı karşıyayız. Ağrı, geleneksel jimnastik harekederiyle ve ağrı terapileriyle giderilmeye çalışılmalıdır. Ben şahsen ameliyata en son çare olarak başvurulması taraftarıyım.
 
Soru

Opioidler bağımlılık yapar mı?
 
Yanıt

Ağrı nedeniyle verilen opioidler bağımlılık yapmazlar. Bunu sorun yapmayın; psikolojik bir bağımlılık söz konusu olamaz. Şayet adım adım bırakıldığında bedensel bir geri tepki de görülmez.
 
 
Soru

Yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan ağrıları nasıl önleyebiliriz?
 
Yanıt

Çoğunlukla yaşlılıktaki ağrıların nedeni hareket organlarının yapısal bozulmalarından kaynaklanmaktadır. Bedensel olarak aktif kalın. Böylece kemiklerinizi ve kaslarını güçlendirirsiniz. Kilonuza da dikkat edin. Eklemlere gereksiz yere yük olan kilolarınızdan kurtulun.
 
Soru

Osteoporozu önlemek mümkün mü?
 
Yanıt

Osteoporoz gelişimini beslenme ve hareketle önleyebilirsiniz. Gençliğinde hareket halinde olanlar kemiklerini de güçlendirmiş ve böylece “sermaye” biriktirmiş olacaktır. Yaşlılıkta, kemikleriniz yıkıma uğra- dığnda, bu sermeyaye ihtiyacınız olacaktır. Kemik dostu bir beslenmenin unsurları az et, az yağ, çok meyve, sebze ve süt ürünüdür. Alkol, sigara ve aşın kahve gibi “kemik hırsızlarından” uzak durun.
 
 Çünkü bunlar kemik yıkımım artırarak, aşırı miktarda kalsiyumun böbrekler üzerinden atılmasına neden olmaktadırlar. Soğuk günlerde de dışarı çıkın ve güneşten faydalanın. Vücudunuz ancak bu sayede kalsiyum almanızı sağlayan ve kemik metabolizmanızı düzenleyen vitamin D’yi üretebilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp