Çatlak Kemik Tedavisi

Çatlak kemik tedavisi için neler yapılmalı? Sorusuna yanıt olarak çatlak kemik tedavisi için şifalı bitkiler ve çatlak kemik tedavisi hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır.

Çatlak nedir, belirtileri nelerdir?

Çatlak, başlanmış olan bir kırığın sonuca ulaşamamasıdır. Yani kemik boydan boya ayrılmaz da yarıya kadar ayrılır. Yani kışın balta ile odun kesmek için baltayı oduna vurursunuz, ortadan açılır ama tam olarak ikiye ayrılmaz, işte kemikte de çatlak budur.

Çatlak; kırığa göre en önemli özelliği;

ilk vurulma, darp anında (yani kemik henüz yeni çatlamış iken) ağrı ve şişlik azdır. Bundan dolayı da hasta tarafından önce ciddiye alınmaz. Fakat saatler ve günler ilerledikçe ağrı ve şişlik artar, hasta bu durumda artık dayanamadığı bu ağrıdan dolayı doktora başvurmak zorunda kalır ve çekilen filmde çatlak olduğu görülür.

Çatlaklarda nasıl tedavi uygulanır, hasta tedavi süresince nelere dikkat etmelidir?

Çatlakta da aynen geçen sayıda belirttiğimiz tedavi prensipleri geçerlidir. Yani çatlayan kemik alçıya alınır ve doktorun tavsiye ettiği süre boyunca alçıda kalır. Unutmayalım, çocuklarda çatlaklar kırık gibi çabuk kaynar, tam aksine yaşlılarda kaynama gecikir. Dikkat edilecek nokta, alçılı kol veya bacağı mümkün olduğu kadar yüksekte tutmak, parmaklar uyuşmasın ve şişmesin diye sık sık onları hareket ettirmek gerekir.

Ayağa koyulan alçı sık sık yere temas edince kolay yıprar aşınır, hatta delinir. Bunu önlemek için alçının alt kısmına eski usul yün çorap veya lastik ayakkabı altlığı bağlayıp yapıştırmak hem alçılı iken kayıp tekrar düşmemeyi sağlar hem de alçı aşınmaz. Bir de alçının içine su kaçırmamak gerek. Zira daha sonra müthiş bir kaşıntı başlar.

Yorumlar

 • Esr** Öz******
  4 yıl önce
  Annem 74 yaşında 5 hafta önce ayağında kaval kemiği çatladı. 4 hafta alçıda kaldı ancak alçı çıkarıldıktan dört gün sonra ayak bileğinde şişme oldu (yavaş yavaş)tekrAR DOKTORA GİDİLDİ AYAK SARILDI DİK TUTMASI GEREKİYORMUŞ AMA ÇOK DA AĞRISI OLUYOR. NE YAPMAMIZ GEREKİYOR
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Alp dağlarından toplanan 50 ye yakın bitki bileşeninden,genetik mühendisler tarafından özel olarak hazırlanmıştır. romatizma, fıtık, kireçlenme ağrılarını kesmeye yardımcı ,tedaviye yöneliktir. hareket kolaylığı sağlayan en etkili kas gevşetici ürünümüzdür.ayrıca kırıkların çabuk kaynamasında,tendonların onarılmasında,ve topuk dikenindede endikedir. incelemek için lütfen linki tıklayınız.Yada daha detaylı bilgi için bilgi hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Bilgi hattı:0224 2-3-4-5-6-7-8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp