Melisa Yağının Faydaları Ve Kullanımı

Melisa Yağının Faydaları Ve Kullanımı :

Melisa Yağı Faydaları Ve Kullanımı, melisa yağı yorgunluk, uykusuzluk, astım ve nefes darlığı şikayetlerine karşı faydalıdır. Konu ile ilgili ayrıntılar makalemizde yer almaktadır.

İbni Sina'nın kitabında ''oğul otunun kalbi ferahlandırdığı kalbe verdiği kuvveti kırmızı yakutun fiiline muadildir'' diye övdüğü melisa ya da diğer adıyla oğul otu özellikle mevsim geçişlerinde etkisini artıran depresyon huzursuzluk ve sıkıntıları gidermek için kullanılıyor İşte hiçbir yan etkisi bulunmayan melisanın faydaları ve tıbbi özellikleri:

Beyin kalp ve sindirim sistemi üzerinde koruyucu kuvvetlendirici spazm çözücü ruhsal ve fiziksel sakinleştirici hazmı kolaylaştırıcı bağırsak gazlarını giderici terlemeyi önleyici bağırsak parazitlerini düşürücü sinir krizleri depresyon kulak çınlaması baygınlık baş dönmesi kansızlık yara iyileştirici mikrop öldürücü aşırı gerginliğin getirmiş olduğu sinir krizlerine depresif huzursuzluklara istem dışı kasılmalara hafıza zayıflığına karşı çok etkili

Melisa sadece hastalıklarda değil saç ve cilt bakımında da kullanılıyor Yıpranmış cansız ve güçsüz saçları iyileştiriyor Yağlı ciltler için temizleme maskelerinde yaşlanmış ve yıpranmış ciltler için yenileyici kremlerde de kullanılıyor.

Melisa Otu Kullanımı


Melisa otunun yaprakları kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hazırlanan melisa çayı içilebilir. Melisa bitkisinin yapraklarından elde edilen melisa yağı da çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Ayrıca, melisa otu tazeyken ezilerek çıkarılan suyu da kullanılır. Kaynatılarak vücuda sürülürse ter kokusunu giderir.

Melisa Yağı: Melisa yağı yorgunluk, uykusuzluk, astım ve nefes darlığı şikayetlerine karşı faydalıdır. Terleticidir. Soğuk algınlığına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır ve gaz söktürür. Ülser şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Bütün bu faydaları için 3-4 damla melisa yağı bir fincan suya damlatılarak içilebilir. Ayrıca, badem yağı ile seyreltilip cilde sürülürse cildi güzelleştirir. Pek çok uçucu bitkisel yağ gibi melisa yağı da sabit yağlarla seyreltilmeden ve fazla miktarda kullanılmamalıdır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp