Melisa Ekstraktı

Melisa Ekstraktı :

Geçen yazımda adaçayının bellek, hafıza ve konsantrasyon üzerindeki etkilerinden bahsetmiştim, rahatlatıcı olarak bilinen bu çayın nasıl rahatlatırken zihni canlandırdığından… Benzer şekilde rahatlatıcı ve uyku verici özellikleri ile ünlenmiş olan melisansın da böyle bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz?
ALZHEİMER DÜŞMANI
Melissanın bu özelliği tıp dünyasında oldukça ilgi görüp yüzlerce araştırmaya ilham olmuş ancak bunlardan bir tanesini seçip size özetlemek istedim.Temmuz 2003'de önemli bir tıbbi yayın olan 'Journal of Neuroloy, Neurosurgery and Psychiatry' dergisinde melisa ekstresinin Alzheimer hastalığındaki etkilerini gözlemleyen bir araştırmanın sonuçları yayınlandı. Bu çift-kör ve plesebo kontrollü bir çalışmaydı yani çalışmaya dahil edilen grup üyeleri ne ilaç aldıklarını bilmiyorlardı, ayrıca melisa ekstresi alan grup yanında hiçbir etken madde içermeyen 'sözde ilaçları' alan bir kontrol plesebo grubu mevcuttu.
ZİHİN AÇICI ÖZELLİK
4 ay boyunca deneklere belirlenen dozda melisa ekstresi verildi ve bu sürenin sonunda bellek ve zihinsel fonksiyonlarla ilgili testler yapıldı. Sonuç oldukça çarpıcıydı, melisa alan grupla kontrol plesebo grup arasında belirgin farklılık saptanmıştı, melisa alan grup lehine elbette. Aynı zamanda hastaların ajitasyonlarında da azalma saptanmıştı. Alzheimer hastalığı çağımızın korkulu rüyası adeta. Orta-ileri yaştaki bunamaların önde gelen nedenlerinden. Dünyada yaklaşık 20 milyon insan bu hastalıkla mücadele ediyor, çok önemli bir duygusal, sosyal ve finansial sorun aynı zamanda hem hasta hem de hasta yakınları için.
BELLEK AZALMASIN
Yaşın ilerlemesi ile azalan bellek ve zihinsel yavaşlama, yaşamın doğal bir süreci aslında, ama bu hastalıktaki bellek kaybı çok daha erken yaşta ortaya çıkabiliyor ve çok daha ileri boyutta. Alzheimer hastalığının tedavisi için gün geçmiyor ki yeni bir araştırma yapılmasın, ancak sonuçların hiçbiri net değil, daha çok araştırma daha yapılacak gibi de görünüyor. Benim sizlere önerim bu hastalığa yakalanmadan zihinsel fonksiyonlarınıza 'sahip çıkmanız'.
SAĞLIKLI BİR BELLEK İÇİN İYİ BİR BEDEN GEREKİR
Sağlıklı bir bellek ve zihinsel fonksiyonlar için sağlıklı bri beden ve damar sağlığı gerektiğinin üzerine basmak istiyorum. Özellikle 'antioksidan özelliği yüksek olan taze meyve ve sebzelerin damar sağlığı ve kan dolaşımı üzerine çok olumlu etkileri mevcut. Omega-3 ve vitaminlerden de B12 bu konuda çok önemli.
Zihinsel fonksiyonları destekleyen adaçayı ve melissa çaylarını da yaşamınıza sokmanızın olumlu etkileri olacaktır diye düşünüyorum, tabii ki dozunu abartmayarak. Bu arada bu konuda yeşil çayın etkilerini de hiç küçümsememek gerekir diye düşünüyorum, siz bu çayları yeşil çayla harmanlamayı alışkanlık haline getirin, özellikle de sabahları. Akşam vakti ise tek başına alıp rahatlatıcı etkilerinden de faydalanabilirsiniz.Sağlıkla kalın, bedeninize, belleğinize iyi bakın.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp