Melisa Tohumu Nasıl Kullanılır

Melisa Tohumu Nasıl Kullanılır :

Evinizin balkonunda,bahçesinde ,apartmanınızın bahçesinde rahat bir sekilde Vilmorin Çiçek Tohumlarını kullanarak çiçeklerinizi yetiştirebilirsiniz,peyzaj çalışması yapabilirsiniz.Tohum çimlendirme yöntemleri aşağıda belirtilmiştir.
Tohum Çimlendirme Yöntemleri
1-Tohumları çimlendirmeden önce bir müddet suda bekletiniz.Suda beklemeye aldığınız tohumları çıkarıp nemli bir bez veya pamuk içerisinde yerleştiriniz.Pamuk veya bezin nemli olmasına dikkat ediniz.Tohum çatlaması oluştuktan sonra çıkan çıkan filize zarar vermeden dikmek istediğiniz yere dikiniz.Periyodik olarak sulama yapabilrsiniz.
2- Tohumları çimlendirmeden önce bir müddet suda bekletiniz.Suda beklmeye aldığınız tohumları çıkarıp topraga bırakınız(saksıda yapıyorsanız saksıyı normal toprak seviyesinin yüzde 90 kadar elenmiş tercihen kırmızı toprakla doldurunuz ve toprağın üzerine bırakınız) .Daha sonra üzerine ince bir torf atınız ve nemlendiriniz.(Tohumları hareket ettirmeden bir miktar su veriniz).Nemlendirme işleminde sisleme yönteminide kullanabilirsiniz.Sislendirme için evde bulunan herhangi boş bir camsil temizleyicisini iyi bir şekilde temizleyerek veya hazır fısfıs kullanabilirsiniz.Daha sonra şeffaf bir strech film ile çekiniz böylece sera etkisi yaratarak çimlendirmeyi hızlandırın.Hergün nemini kontrol edin ve fısfısla nemlendirmeye devam edin.Bekleme süreniz tohuma çeşidine göre değişecektir.Bekleme boyunca nemlendirmeye devam ediniz.Ülkemizde daha çok Akdeniz Bölgesinde yetişen oğulotu içeriğinde tanen, sitral, sitronellol, linelol barındırı. Çok dallı, beyaz çiçekli uzun ömürlü bir bitkidir. Kokusu limon kokusunu andırır.
Faydaları :En çok bilinen özelliği sakinleştirici olmasıdır. Kalbi güçlendirir. Midedeki ve bağırsaklardaki ağrıları keser. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende yararlıdır. Melankoli, sara, baş dönmesi, kulak çınlaması ve sinir krizlerinde şikayetleri ortadan kaldırır. Midedeki ve bağırsaktaki gazları söker. Adet sancılarını azaltır ve adet kanamalarım düzene koyar. Hafıza zayıflığında faydalıdır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp