kol ağrısı neden olur uzmantv

Kol Ağrısı Neden Olur? : Ağrıların nedenini bulmak için, ağrıların hissediliş sıklıklarını not etmek önemlidir. Eğer ağrılar her gün aynı ise, bunun nedeni her gün yenilen ya da içilen bir şey olabilir. Eğer ağrı dönem dönem kötüleşiyorsa, ara sıra yenilen ya da içilen bir şeyden kaynaklanıyor olabilir. Romatizma ağrıları kötüleştiğinde, hastalar genellikle havayı suçlarlar. Ancak havanın bununla aslında pek bir ilgisi yoktur. Havanın genellikle kötü olduğu iklimlerde, insanların ağrılarının artışını da havanın bozmasına bağlamaları anlaşılabilir. Ancak neredeyse hiç kimse asıl nedenin yenilen yemekler olduğunu düşünmez. Ağrılar arttığında bunun nedeni kötü ya da nemli hava yerine kişinin beslenme alışkanlıklarında aranmalıdır. 
 
Kuşkusuz bu, romatizma hastalarının kendilerini soğuktan ve nemden korumaları gerekmediği anlamına gelmez.Yandaki sayfada bulunan listeyi işaretlemeniz, suçluyu saptamanızı kolaylaştıracaktır. Kuşkulu besinlerden kaç kez yediğinizi işaretleyin. Liste, tadı ekşi olan yiyecek ve içeceklerin geniş bir dökümünü sunuyor. En kuşkulu besinler kuşkusuz her gün ya da her hafta yediklerinizdir ve tabii ki diyetinizden ilk çıkarmanız gerekenler de bunlardır. Listenin sonuna diğer "kuşkulu" yiyecek ve içecekleri de ekleyebilirsiniz.

Kol Ağrısı Neden Olur?

Kol ağrısı sık rastlanan bir şikayettir ve genellikle kazaya uğrama, düşme, çarpma gibi incinmeler sonucunda meydana gelir. Ancak kimi zaman da kol ağrısının altta yatan başka bir nedeni vardır. Kolunuz aniden ağrımaya başladıysa ve nedeni hakkında hiçbir fikriniz yoksa, ağrıyan bölgeye buz koyarak ve ihtiyaç duyuyorsanız bir ağrı kesici alarak ilk önce evde tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. Bir iki gün içerisinde ağrıda herhangi bir değişiklik olmuyorsa ya da ağrıda artış ve hatta üstüne kızarıklık, şişlik gibi başka şikayetler de oluşmaya başlamışsa bu durumda en iyisi bir doktora görünmek olacaktır.

Bazı kol ağrıları ise acil bir duruma işaret eder ve onları geçiştirmeniz tavsiye edilmez. Kol ağrısı nedeniyle acilen doktora görünmenizi gerektirecek durumlardan biri kırık şüphesidir. Düşme ya da benzeri bir kaza sonrası kolunuzdaki şiddetli ağrının kırığa işaret ettiğini düşünüyorsanız hemen doktora başvurmalısınız. Bir diğer acil durum ise fiziksel aktivite ve efor sarf etme sonrası oluşan ve kol hareketsizken dinen ağrılardır. Bu ağrılar angina (göğüs ağrısı) habercisi olabilir.

Göğüste sıkışma hissiyle birlikte kola aniden ağrı girdiyse bu durumda kalp krizinden şüphelenilir ve yine mutlaka hemen en yakın hastaneye başvurmak gerekir.

Kol Ağrısının Yaygın Nedenleri

Basit İncinme

Alışık olduğunuzdan daha çok hareket ettirdiğiniz veya zorladığınız için kolunuzun ağrıdığını düşünüyorsanız, büyük ihtimalle kolunuzu incitmiş olabilirsiniz. Bu durum kolunuzdaki bağ, doku ya da kasların gerildiğine ve zedelendiğine, ancak kalıcı olarak hasar görmediğine işaret eder. Ters bir hareket, ağır yük kaldırma ya da spor yaparken zorlama sonucu incinmeler oluşabilir. Kolunuzu fazla hareket ettirmekten kaçınıp buz koyarak ağrıyı dindirmeyi deneyebilirsiniz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp