faranjit ne iyi gelir

Faranjit

Farenjit, farinks adı (yutağın) verilen boğaz kısmının iltihabıdır. Yutağın bazen mikrobik, bazen metabolik, bazen de çalışılan ortamın ısısına, tozuna bağlı olarak reaksiyon göstermesi olan farenjit sıklıkla boğaz ağrısı veya boğaz yangısı olarak anılır. Bulaşıcıdır. Hasta kişinin tükürük ve burun salgısından bulaşabilir. Evde hasta biri varsa ortak hiçbir malzeme kullanılmamalı ve eller sabunla sık sık yıkanmalıdır.

Belirtileri
Akut farenjitin tipik belirtisi boğaz ağrısı, yutkunma zorluklarıdır. Boğaz kızarır ve bazende mukozanın üzerinde tabaka oluşur. Bu rahatsızlıklardan başka öksürük, nezle ve ateş görülebilir.

Tedavi

Hastalığın tedavisi yapılırken önce boğaz kültürü alınır. Bu kültür sayesinde hastalığın mikrobik olup olmadığı tespit ediliyor. Bu mikropların bulunup bulunmadığına göre hastalığın tedavisi ilaçla yapılıyor. Hastalık mikrobik değilse sıvıyla, mide problemleri varsa düzeltilmesiyle, sinüzite bağlı akıntı varsa bu akıntının tedavisiyle mümkün oluyor. Tedavide sigaranın kesilmesi, acılı ve ekşili gıdaların tüketilmemesi gerekiyor

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp