Bademcik İltihabı İle İlgili Bilgiler

Bademcik İltihabı İle İlgili Bilgiler: Bazı bademcik iltihapları, çok ciddi hastalıkların sebebi olabilir. Sakın kendi başınıza antibiyotik alıp, geçiştirmeyin. Bir boğaz kültürü yaptırın, eğer bademciklerinize musallat olan ‘beta‘ diye bilinen streptokok ise hemen tedavi şart. Bu bakteri, ilk 10 gün içinde yok edilimezse, öyle bir oyun oynuyor ki vücuda, bağışıklık sistemi düşmanınız oluveriyor.

Mikrobu yok etmek isterken, vücudu da yiyip bitiriyor. Hem de iki hayati organı; kalp ve böbrekleri...

Mine Şenocaklı

Mine ŞenocaklıÖzellikle çocuklarda en sık rastlanan hastalıklardan biri bademcik iltihabıdır. Boğazda ağrı, şişme, yutma güçlüğü ve ateşle kendini belli eder. Ama bu semptomlar bu iltihabın neden kaynaklandığını açıklamaz; sebep virüs de olabilir, bakteri de... Bu nedenle her zaman bir boğaz kültürü yaptırmakta fayda vardır, iltihabın gerçek sebebini öğrenip, doğru tedaviyi uygulamak için. Eğer mesele bakteriden kaynaklanmıyorsa boşu boşuna antibiyotik kullanmazsınız.

Ama bademcik iltihaplanmasına sebep olan ‘Grup A Beta Hemolitik Streptokok‘, yani halk dilinde ‘beta‘ olarak bilinen bakteriyse, bir an önce antibiyotik tedavisi gerekir. Mesele bademciklerde tedaviyi sağlamaktan öte, bu bakterinin vücudun diğer kesimlerinde ortaya çıkaracağı tahribatı engellemektir. Zira bu bakteri, bağışıklık sistemini şaşırtan türden özelliklere sahiptir.

OTOİMMÜN HASTALIK DENİYOR

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Kulak-BurunBoğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Güngör, bu bakterinin özelliklerini şöyle tarif ediyor: “Bu bakterinin kapsülü, son derece enteresandır. Kalp kapakçığındaki, böbreğimizdeki ve eklem yüzeyindeki antijenik yapıya çok benzer.

Bu nedenle vücudun savunma hücreleri streptokoka karşı saldırıya geçtiklerinde sadece bu bakteriyi yok etmekle kalmaz, bu bölgelerdeki dokuları da yok ederler. Biz, buna ‘Otoimmün hastalık‘ diyoruz. Bakterinin etkisinden çok vücutta yarattığı bu tahribat insana büyük zarar verir.”

BÖBREKLERDE TEDAVİYE RAĞMEN HASAR OLABİLİYOR

İşte bu yüzden bademciklerde iltihap olduğundan şüphelendiğiniz anda doktora gitmeniz ve bir boğaz kültürü yaptırmanızda fayda var. Eğer ki sebep ‘beta‘ysa antibiyotik tedavisine zaman kaybetmeden başlanmalı, ki vücut kendini yiyip bitirmesin. Beta yine de bir zaman tanıyor, ilk 10 gün içinde tedavi edilirse, kalp ve eklemlerde ciddi hasara neden olmuyor.

Böbrekler için bunu söylemek güç. Kimi zaman tedaviye rağmen hasar oluşabiliyor. Ama asıl bu 10 günü geçirirseniz, telafi edilmez sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Üstelik vücudun iki yaşamsal organıyla, eklemlerde... Faturası mı ne? Bayağı ağır; kalp romatizması, eklem romatizması ve böbreklerde nefrit!

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp