Rahim Tıkanması

Rahim Tıkanması :

Aşağıda açıklanacak olan sebeplerle rahimde bir rahatsızlık meydana gelmesi nedeniyle hastanın bayılması, boğuluyor ve nefes alamıyor gibi olması ve kendinden geçmesi hali olup asabi bir hastalıktır. Baygınlık ve Sar'a hastalığına benzeyen bu rahatsızlığın uzun veya kısa süreli devreleri vardır.

Sebepleri:

• Kadın uzun süre adet görmez olur, adet kanı rahimde bekleyip çoğalırsa, vücudun tabii hararetini söndürür ve zehirleyici bir maddeye dönüşür, bu durumda rahimde kasılma ve gerilip büzülmeler meydana gelir. Bu durum kalp ve beyne de tesir eder.

• Ya da erkeği; menisi çok olur ve meni keseciklerinde uzun müddet bekler, cinsel ilişki zamanında çok miktarda rahme dökülürse, yukarıdaki durumu meydana getirir.

Belirtileri:

• Baygınlık nöbeti yaklaştığı zaman zihin karışır, tembellik başlar, bacaklarda halsizlik, yüzde sararma, gözlerde yaşarma meydana gelir. Çoğu kez ise apış aralarından yükselen bir ağrının beyne kadar ulaştığını hisseder, bu sırada baygınlık gelir, hisler yok olur ve ses kesilir.

Sar'a ile Rahim Tıkanması Arasındaki Fark:

_ Rahim tıkanmasında şuur tamamen yok olmaz. Ayıldığı zaman eskisinden daha çok konuşur. Sarada olduğu gibi ağzına köpük de yığılmaz.

Tedavi:

_ Baygınlık halinde iken, bayılanlara tatbik edilen ilaçlar uygulanır. Ancak güzel kokular yerine, kötü kokular koklatılır. Rahim ağzına misk ve amber gibi güzel kokular sürülür ve iyice ovuşturulur.

_ Ayaklarına ve bacaklarına kuvvetli masajlar yapılır, apış arasından kan alınır. Ayılmasını temin için kulağına çağrılır ve saçından çekilir.

_ Baygınlık geçtikten sonra ise, iç organlar temizlediği şuruplar içirilir. Müshil ilaçlar kullanması, hafif gıdalar alması, eğer bekâr ise evlenmesi tavsiye edilir.

_ Adet kanamasını söktürücü ilaçlar kullanılır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp