Çocuklarda Kilo Almanın Yolları

Çocuklarda kilo almanın yolları hakkında ki makalemiz aşağıda yer almaktadır.Çocuklarda kilo almanın yolları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemize göz atmanızı öneririz. Çeşitli hastalıklara yol açan zayıflık, ayrıca ciltte kırışıklıklara, yorgunluk, kansızlık, sinirliliğe neden olur. Kilo almak için sağlıklı beslenmek gerekir.

Çoğunluğa göre şans olarak değerlendirilen zayıflık, aslında çok da tercih edilecek bir durum değil. Çünkü cildin erkenden kırışması, çabuk yorulma, baş dönmesi, kansızlık, kalp damar hastalıkları riski, sinirlilik, hepsinden önemlisi bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi nedeniyle çeşitli hastalıklara davetiye çıkarması, zayıflığın handikaplarından sadece birkaç tanesi…

Tıpkı aşırı şişmanlık gibi zayıflıktan da kurtulmak, sadece sağlıklı bir beslenme programı ile mümkün. Vücudumuzun gereksinim duyduğu vitamin, mineral ve diğer beslenme öğelerini dengeli bir şekilde karşılayarak, hem bünyemizi, hem de dış görüntümüzü sağlıklı hale getirebiliriz.Ne yazık ki sağlıklı bir beslenme programını, gerçek hayatta uygulamamız bu kadar kolay değil. Gerek alışkanlıklarımızı değiştirmenin zorluğu, gerekse sağlıklı beslenmeyi yeterince bilmemek, bizi ya aşırı kilolara, ya da aşırı zayıflığa itiyor.

Kilo almak için neler yapmalıyım ?


Öncelikle zayıflığın nedeni araştırılmalı. Eğer kişi hormon al nedenlerden dolayı zayıfsa, mutlaka hormon tedavisi yapılmalı. Eğer zayıflık beslenmeden kaynaklanıyorsa, beslenme alışkanlıklarının değişmesi gerekir.Beslenmeden kaynaklanan zayıflık için anahtar rolü, tıpkı aşırı kilo gibi düzenli diyet ve egzersiz oynar.

Çok yaşanılan bir başka yanılgı da, aşırı zayıf kişilerin kilo alabilmek için yağlı besinleri tercih etmesidir. Oysa kilo almak isteyenlerin diyetinde yer alan kalorilerin, yağlı bazlı değil, karbonhidrat ve protein bazlı olması gerekir. Diyette yer alacak proteinler vücuttaki kas kütlesini korurken, karbonhidratlar kilo almak için gereken enerjiyi sağlar. Ayrıca seçilen karbonhidrat kaynaklarının glisemik indeksleri de düşük olmalı. Glisemik indeksi yüksek, bal, reçel gibi karbonhidratlar, kan seviyelerinde ani sıçramalar yaparak, yağ halinde depolanmalarına yol açar.

Zayıflık neden olur

Vücudun normal ağırlığının 10-15 kg altında olması zayıflık olarak tanımlanırken, 15-20 kg altında olması, aşırı zayıflık olarak değerlendirilir. Ciddi sorunlara yol açabilecek aşırı zayıflık, hele bir de çocuklarda görülürse, tehlike çanları çalmaya başlar. Çocuğun yeterince sağlıklı beslenmediğini gösteren bu durum, onların ruhsal ve bedensel gelişiminin olumsuz yönde etkileneceğinin en büyük sinyali.

Yetişkinlerde görülen zayıflık ise, iş veriminin düşmesinden sağlığın bozulmasına, depresyondan yaşam kalitesinin azalmasına kadar, pek çok ciddi sorunlara yol açar.Zayıflık genellikle genetik faktörlerden kaynaklanır. Ayrıca hormonlardaki düzensizlikler ve tiroid bezinin aşırı çalışması da zayıflığa neden olabilir. Zayıflığın nedeni, endokrinolojik tahlillerle saptanabilir.

Nasıl Kilo Alırım

Normalden kilolu olmak ne kadar büyük bir sağlık sorunuysa, normalden zayıf olmak da en az o kadar büyük bir sağlık sorunudur ve zayıf olup da kilo almaya çalışan insanların sayısı en az şişman olup da zayıflamaya çalışanlar kadardır.Şişmanlığın olduğu gibi zayıflığın da büyük bir bölümü genetik yapıdan kaynaklanıyor. Doğumdan ergenlik döneminin sonuna kadar olan beslenme programları çocukların daha sonraki hayatlarında vücut yapılarının oluşumunda etkin rol oynuyor.

Vücudun, normal ağırlığının 10-15 kilo altında ola ma sına zayıflık, 15- 20 kilonun altında olmasına ciddi zayıflık deniyor. Örneğin 1.60 cm. boyundaki bir kişinin ideal kilosu 54 kg.dır. Bu boydaki kişi 46- 48 kilo arasında bir kiloya sahipse zayıf, 43- 46 kilo arasında hafif zayıf, 42 kilonun altındaysa ciddi zayıf olarak değerlendiriliyor.

Yorumlar

 • Yun** Kar****
  4 yıl önce
  1.5yasinda kizim var ve 7.5kiloda yasitlarindan 2kilo geride kizim cok istahsiz hic yemek yemiy ne yaptiysam fayda etmiy gostermedigim dokt kalmadi hepsi aynı şeyi söylüy kizin hiç bir sunu yok herseyi nmal diylar istah suruplari fayda etmedi ve kizimin bağırsakları cok calisiy ne yapmalıyım hem istah icin hemde kilo almasi icin lutfen yadim edin teşekkür ederim
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Bebek ve çocuklara ürün öneremiyoruz malesef, doktor kontrolünde olması gerekir. Bilgi Hattı: 0224 234 5678
 • Fai**
  4 yıl önce
  Cocugum 4yasinda ama 12 kg ne kdar zayıf ve ne vermem gerekiy sağlığı için endisedeyim simdiden Teşekkürler.
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Uzmanlarımız sitemizde bulunan ürünler hakkında yardımcı olmaktadır . İlginize teşekkür ederiz . İyi günler .
 • Elv**
  4 yıl önce
  kızım 4 yasında 11 kg ıstahsı guzel ama kılo alamıy ne yapmam lazım sımdıden tesekkürler.
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   tavsıye ettıgım urun cocugunuzun kullanımına uygundur %100 doğal ve yan etkısı olmayan bakanlık onaylı urundur. bu urunu duzenlı olarak sabah aksamm kullandıgında. iştah acıcı metabolizma ve sındırım sıstemını dengeye sokucu etkıye sahıptır. teşekkurler bilgi hattı: 224 2-3-4-5-6-7-8
 • Cer** *
  4 yıl önce
  14-15 yaşındayım 37 kiloyum çok zayıfım ne yapmam gerekiyo boyumda 1.48 ?
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   18 yaş altı ziyaretçimizin bilgi alması için ebeveyn gözetimi gerekmektedir. Ekranda yazılı numaradan dönüş yapabilirsiniz. İlginize teşekkürler bilgi hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Tug** Inc*
  4 yıl önce
  0glum 7 yasinda 19 kilo cok zay sut ve sut urunleri yemiy ne yapabilirim
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   İştah açıcı etkiye sahip urundur. Linki tıklayınız. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
 • Ley** Cik*
  4 yıl önce
  Merhabalar alti yasinda kizim var cok zay ve istahsiz gunde bi ogun oda cok az yemek yiy istahinin acilmasini ve biraz kilo almasini istiyum ne onerirsinz cabuk cevaplarsaniz cok sevinirim tesekkurler
  • Şifalı Bitkilerim
   3 yıl önce
   İştah açmaya yardımcı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici yemek yeme alışkanlığını arttırıcı özelliğe sahiptir. İncelemek için linki tıklayıınız.
 • 3 yıl önce
  benim arkadaşım çok zayıf onu kilo alması için ne yapmalıyız nolur söyleyin
  • Şifalı Bitkilerim
   3 yıl önce
   Tavsiye ettiğimiz kilo aldırıcı seti düzenli olarak kullandığınızda metabolizmanızı ve sindirim sisteminizi güçlendirici ve dengeleyici etki oluşturur. Ayrıca iştah açıcı etkiye de sahiptir. 1 ayda 3-6 kilo almanıza yardımcı olur. Probleminiz tiroidten kaynaklanıyorsa başarı oranı biraz düşebilir. Linki tıklayınız: Bilgi Hattı: 0224 234 56 78

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp