Kilo Aldıran İlaç İsimleri


Kilo aldıran ilaç isimleri hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır.Kilo aldıran ilaç isimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve bilmediklerinizi öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki makalemize göz atmanızı öneririz.

Yanlış kullanılan ilaçlar bazen aşırı kilo alımına sebep olabiliyor. Kilo almaya sebep olan ilaçların neler olduğunu uzmanlar detaylı olarak açıkladılar.

Tüm ilaçların kilo artışına neden olduğunu söylemek söz konusu olmasa da antidepresan, diyabet, tansiyon, epilepsi, hormon ve mide ilaçlarının bazılarının kilo artışına yol açabildiği bilinen bir gerçek. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hasan Aydın, “Hangi ilaçlar kilo aldırır?” sorumuzu yanıtlıyor.

Vitaminler kilo aldırır mı?

Vitamin ve mineraller, enerji içerikleri olmadıkları için doğrudan kilo artışına neden olmasalar da “iştah artırıcı” etkileri bulunuyor. Bu nedenle, yeme dürtüsünü kontrol edemeyen ya da beslenmesinde kısıtlama olmayan bireylerin vitamin kullanması doğru bulunmuyor. Üstelik gereksiz yere alınan multivitaminlerin kilo alımı dışında da zararlı etkileri olduğu biliniyor. Sigara içen bireyde E vitamini kullanımının kanseri tetikleyebileceği, selenyum kullanımının diyabet sıklığını artırabileceği, yağda çözünen vitaminlerin ise vücutta birikerek zehirli etkiler oluşturabileceğinin unutulmaması gerekiyor.

Demir hapı kilo aldırmaz

Halk arasında demir haplarının kilo aldırdığı inanışına sık rastlanıyor. Bu, yanlış bir bilgi. Bir element olan demir kalori içermiyor. Bu nedenle demir hapları doğrudan kilo artışı yaratmıyor. Bununla birlikte demir eksikliğinin belirtilerinden biri de kişide iştah azalması olduğu için tedavi ile yükselen demir düzeyleri, kişinin iştahını artırarak kilo alımına neden oluyor. Bu nedenle demir tedavisi gören kişinin beslenme konusunda çok dikkatli olması gerekiyor.

Diyabet ve tiroit hastaları ilaç alırken dikkatli olmalı

Hastalığın doğal seyri sırasında kilo probleminin sıklıkla görüldüğü diyabet ve tiroit hastalarında kullanılacak ilaç seçimi büyük önem taşıyor. Diyabetli bir bireyde tansiyon yüksekliği için kullanılacak ilacın kilo artışı yapan gruptan seçilmemesi veya eşlik eden depresyon için kilo alımına neden olmayan bir ilacın tercih edilmesi gerekiyor. ılaçlar bazı durumlarda tek başlarına kilo artışına neden olmazken birkaçının bir araya gelmesi kişide kilo alımına yol açabiliyor.

Balık yağı kilo aldırabilir

Yrd. Do. Dr. Hasan Aydın, “Gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda balık yağı kullanımı kilo artışına enden olabilir. Çünkü bu, yağ içerikli bir ilaçtır ve doğrudan kalori ihtiva etmektedir” diyor. Aydın, D vitamininin ise kilo alımına neden olmadığını söylüyor.

En çok depresyon hapları kilo aldırır

Kilo artışına en sık neden olan ilaç grubu, depresyon ilaçları. Bu ilaçların doğrudan kişinin iştahını açması ve depresyonun yarattığı sorunlarla bir arada bulunması, kullanan kişiye kolay kilo aldırıyor. Bu ilaçlar bazen vücutta su tutulması nedeniyle de kilo artışına yol açabiliyor.

Ensüline yeni başlayanlar dikkat

Bazı diyabet ilaçları vücutta ensülin salgısını artırıyor, bazıları iştahu çoğaltıyor, bazıları da vücutta su tutuyor. “Sulfonilüre” ve “glizaton” grubu şeker ilaçları, bunların tipik örnekleri arasında bulunuyor. Bunun yanında ensülin kullanımına yeni başlayan kişide tedaviye başladıktan sonra 2-3 kg‘lık artış meydana gelebiliyor. Tansiyon ilaçlarının bir kısmının da vücutta su tutarak kilo artışına neden olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Alerji ilaçları masun değil

Alerji ilaçları (antihistaminik) masum gibi görünen, ama dikkatli kullanılması gereken ilaçlar olarak değerlendiriliyor. Bu ilaçlar özellikle uyku verici ve doğrudan etkileri ile vücut metabolizmasını yavaşlatarak iştah artırıcı etkide bulunuyor.

Steroidler kilo aldırabilir

Steroidler, doğrudan vücut metabolizmasını etkilemenin yanında, vücutta yağ dağılımını değiştirip doğrudan kilo artışına neden olabilen bir ilaç grubu olarak değerlendiriliyor. Ayrıca su tutulumuna neden oldukları da biliniyor. Bu nedenle kortizon türü ilaçları kullanırken tuzsuz beslenmeye dikkat edilmesi ve iştah artırıcı etkileri olduğunun hatırlanması gerekiyor.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp