Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı :

Antioksidanlar. Vitaminler. Flavonoidler... Yanlış yere bakmayın. Hepsi sebze meyve reyonunda. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

Bağışıklık sistemini diri, bedeni güçlü ve dirençli tutmanın yolu manavdan geçiyor. Meyve ve sebzelerde bol miktarda antioksidan (C vitamini, likopen ve beta karoten) bulunuyor.

Fitokimyasal bileşikler (özellikle glukosinolat ve fito östrojen) antioksidan etkili.

İşte bağışıklık sistemini güçlendiren etkili ilaçlar.

DNA yıkımına ve hücre zarı tahribatına direnen, kanserojen kalıntılarla savaşan koruyucu nitelikte karaciğer enzimlerinin salım düzeyini arttıran bitkisel kökenli başka bileşenler de mevcut.

Antioksidan nedir?

Vitaminler. Mineraller. Serbest radikallerin hücrelere verdiği zararı gidermede etkili bileşenlerin tümü. Yeterince antioksidan almayınca bağışıklık sistemi zayıflıyor.

Kronik sağlık sorunları gelişiyor. Damarlar büzüşüyor. Enfeksiyon şiddetleniyor. Kanser riski artıyor. Sağlıklı yaşam için antioksidanların önemi büyük.

Antioksidanlar nerede bulunur?

Günlük beslenmeye biraz katkı yaparak vitamin, mineral, antioksidan alımını arttırabilirsiniz. Meyve ve sebzelerden bahsediyoruz.

Daha fazla lif cabası. Üstelik kalp ve dolaşım sorunları ile kanser riskine karşı en iyi önlem bu.

Bazı yiyecekler diğerlerine göre daha fazla antioksidan içeriyor. Beta karoten, C ve E vitamini en önemli üç antioksidan. Bunlar renkli meyve sebzelerde yoğun bulunuyor. Özellikle mor, mavi, kırmızı, sarı, turuncu renkte olanlar antioksidan yönünden zengin. Maksimum yarar için çiğden - az pişmiş tüketmek en uygunu. Çok pişirince etki zayıflıyor.

Beta karoten ve diğer karotenoidler: Kayısı, kuşkonmaz, brokoli, havuç, mısır, yeşil biber, mango, turp, nektarin, şeftali, kan portakalı, mandalina, bal kabağı, kabak, ıspanak, tatlı patates, domates, karpuz.

C vitamini: Dut, kiraz, muz, pazı, pancar, şalgam, mango, papaya, bal kabağı, kırmızı biber, ıspanak, ay çekirdeği.

Antioksidan zenginleri listesi uzayıp gidiyor: Erik, elma, dut, böğürtlen, üzüm (kırmızı, beyaz, kuru, yaş), soğan, lahana, fasulye, patlıcan.

Antioksidan ailesinin diğer üyelerine bakalım:

Çinko: Deniz mahsülleri, kümes hayvanları, kırmızı et, bakliyat, çerez, tam tahıl, mısır gevreği.

Selenyum: Brezilya kestanesi, ton balığı, dana biftek, beyaz et, bakliyat, tahıl.

Ne kadar almalı?

Uzmanlar bağışıklık sisteminin tam randıman çalışması için günde alınması gereken antioksidan vitamin ve mineral miktarının altına düşmemek gerektiğini belirtiyor.

Bunu düşünerek sağlıklı bir yetişkinin neye ne kadar ihtiyacı olduğuna bir göz atalım:

Bazı yiyecekler diğerlerine göre daha fazla antioksidan içeriyor.

Çinko: Erkek günde 5.5 - 9.5 mg. Kadın günde 4 - 7 mg.

Selenyum: Erkek günde 0.075 mg. Kadın günde 0.06 mg.

Beta karoten: Erkek günde 0.7 mg. Kadın günde 0.6 mg.

E vitamini: Erkek günde 4 mg. Kadın günde 3 mg.

Hap içsek olur mu?

Gıda takviyeleri, vitamin hapları yaygın antioksidan alma yollarından.

İşe yarayabilir ancak bunların bağışıklık sisteminin direncini arttıran diğer bileşenlerden içermediğini belirtmeliyiz.

Doğal yiyecekler bu yönden çok daha avantajlı.

İnsan yapımı vitamin haplarında bulunmayan mucizeler içeriyorlar:

Kuersetin: Elma, soğan, kırmızı şarap ve çay bol miktarda içerir. İltihap oluşumunda bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Alerjilerin daha hafif atlatılmasını sağlıyor.

Luteolin: Kerevizde yeşil biberde bolca var. Tam bir iltihap düşmanı. Parkinson‘a iyi geldiğini öne süren bir araştırma mevcut.

Kateşin: Çayda bulunan flavonoidlerden. Kalp sorunları riskini azaltıyor. 2002‘de Suudi Arabistan‘da 3000‘den fazla kişiyle yapılan ve sonuçları Preventive Medicine‘de yayımlanan bir araştırmaya göre günde 6 fincandan daha fazla çay tüketenlerde koroner kalp sorunu eğilimi düşük. Düzenli çay tüketiminin kalp sorunlarına karşı korucu işlevi olabilir.

Kateşinlerin kan dolaşımına olumlu etkileri ve Alzheimer‘a yakalanmış hastalarda iyileştirici özellikleri araştırılıyor. Japonya‘da 70 yaşını aşmış, düzenli yeşil çay tüketen 1000 kişiyle yapılan araştırmada zihinsel yeteneklerinin yaşıtlarına (hatta daha genç olanlara) göre çok daha iyi durumda olduğu anlaşıldı.

Yeterince sebze meyve yemiyorsanız mineral de içeren hazır multi vitamin seçenekleri gündeme gelebilir. Bu tür takviyeler çok dikkatli kullanılmalı. Ne az ne çok. Tam kararı aranmalı. Örneğin A ve E vitamini vücutta depolandığı, yavaş yavaş kullanıldığı için birden aşırı miktarda yüklenmek sağlığa zarar.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp