Hipnoterapi'de Gevşeme

Hipnoterapi'de Gevşeme : Hipnoterapiyle ilgili bölümde anlatılan araştırma, gevşeme tekniklerinin öğretildiği kişilerin de sırt ağrılarının ve kullandıkları ilaç miktarının azaltılmasında aynı şekilde başarılı sonuçlar aldıklarını ortaya çıkarmıştır.Gevşemenin soluk almak kadar doğal olması gerekirken şaşırtıcı kadar çok kimse bu temel insani işlevin gerçekleşmesini imkansız görmektedirler. Siz de bunlardansanız bir gevşeme teknikleri kursuna katılmanın yararını görebilirsiniz, ama bundan önce kendi başınıza yapabileceğiniz pek çok şey vardır.
•• Her gün yalnızca kendiniz için zaman (30 dakika yeter- lidir) ayıracağınıza kendi kendinize söz verin.
• Bu süre içinde hiçbir şeyin sizi rahatsız etmeyeceğini garanti edin ve yaşadığınız yeri buna göre düzenleyin. Siz bu konuda net bir fikir sahibi olduğunuzda çevrenizdekiler de ihtiyaçlarınıza saygı duyacaklardır.
• Gevşemek için gereken enerjiye sahip olduğunuza e- min olun. (Bu tuhaf gelebilir fakat gevşemek için sessizbir konsantrasyon gereklidir. Uykunuz varsa uyuyun:
Gevşeme başka zaman da yapılabilir.)
• Sakin ve dengeli olabilme yeteneğinize inanın: Ne kadar çok gergin bir insan olduğunuzu kendi kendinize (ve çevrenizdekilere) söyleyerek geri çekilmeyin. Belki de birileri uzun süre önce gevşeme konusunda moralinizi bozacak şeyler söylemiş olabilir, fakat bu iddiayı güçlendirmenin size yararı olmaz.
• Gevşemenin hakkınız olduğuna inanın. Özellikle Batı toplumlarında pek çok kimse gevşeme konusunda suçluluk duymakta, neredeyse bunu bir günah gibi görmektedir. Gevşemek için başkalarından değil, kendinizden izin alırsınız.Katılmak isterseniz bu konudaki kursları genellikle spor ve sağlık merkezlerinde ve hastanelerin sırt okullarıyla ağrı kliniklerinde bulabilirsiniz.İngiliz Holistik Tıp Birliği, Sağlık Kasetleri dizisinin bir parçası olarak gevşeme konulu ses kasetleri yayınlamaktadır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp