Otohipnoz Yaşamın Gizemine Bakış

Otohipnoz Yaşamın Gizemine Bakış :

Yaşamın içinde karşılaştığımız birçok olay var. Bu olaylara yaklaşımımız kendimize özgüdür.
Algıladıklarımızla gerçekler arasında büyük farklılıklar olabilir. Algı nesnelliğini yitirmiş, öznelleşmiştir.
Kendi doğrularımız evrensel doğrularla hep uyum içinde midir? Çoğu kez insanlar doğruların kendi doğruları ile çakışmadığını görüp hayal kırıklığına kapılır. Onlara göre, hayalleri suya düşmüştür.
Eğer hayallerine yüzmeyi öğretmiş olsaydılar onlara asla bir şey olmayacaktı. Bu kitabın ve diğer tüm çalışmalarımızın amacı hayallere yüzmeyi öğreterek onların zarar görmelerini engellemektir.

Ardında bir sürü ceset bırakarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bir mahkuma sorsanız size, bu eylemini gerçekleştirmekteki haklı birçok sebep sıralayacaktır.
O kendince haklıdır ve haksız yere hapiste yatmaktadır. Bir ömür boyu aynı yastığa baş koymuş eşinin, çocuklarının ve son olarak da kendisinin yaşamına son veren insanın da kendisine göre haklı sebepleri mutlaka vardır.
Kendimizi haklıymışız gibi göstermeye çalıştığımız ve nesnel gerçeklerin barizce yanılsamalarının yaşandığı bir dünyaya her sabah gözlerimizi açmaktayız.
Böyle bir dünyada insanların hangi düşünce sistemi gerçek anlamda doğru olabilir? Eğer istersek her şey bize doğru ya da yanlış gelebilir.
isteklerimizin bize doğru gelmesi onların gerçekte doğru olduğunu göstermez. Ya da tam tersi, bize yanlış gibi gelen bazı fikir ve davranışlar aslında doğru olabilir.
Tüm bu düşüncelerin ışığında her düşünce sisteminin mutlaka kendi mantığına göre haklı sebepleri vardır.
Hiçbir düşünce sistemi tamamen mantıksızlıklar ve saçmalıklar üzerine kurulmuş değildir. Onlara bizler farklı anlamlar yükleriz.
Tıpkı hayata ve yaşamaya dair hepimizin farklı düşünceleri ve farklı davranışları olduğu gibi.

Öznelleşmiş algılarımızdaki bozukluğu, onları tersyüz ederek aşabiliriz. Bu değişim, çok süratli ve tahminlerin ötesinde gelişir.
Kendi yalanımıza ilk önce kendimiz inanırız. inancın gücü çalışmaya başladığında bu güç, bir sarmal gibi büyüyerek bizi önceden hiç ulaşamayacağımızı sandığımız hedeflere doğru yolculuğa çıkarır.
Hayatın gerçek amacı, artık soylu ve nezih yaşam serüvenleri peşinde koşmak haline dönüşür.

Çıktığımız yolculuğun, varacağımız hedefin ve yaşamın köklerine uzanan anlamın tespiti yine kendimize söylediklerimizle düzene girer veya ala bora olur.
Öyleyse niye kendimizi bırakıp başkalarının eksiklikleri ile ilgilenelim? Üzerinde en çok çalışıp emek vereceğimiz kişi kendimiziz.
En önemli ve anlamlı başarı, öncelikle organizmamız ve düşüncelerimiz üzerinde olumlu telkin mekanizmalarını elde etmemizle mümkün olacaktır.
Böylelikle tüm değişimleri kendi üzerimizde gerçekleştirebilme gücüne sahip olabiliriz. işte bu güç, gerçek bir anlamı olan güçtür.
Kontrol edilebilen, arttırılabilen, azaltılabilen, dengelenerek tüm hassas ayarlamaların yapılabildiği, bizi kontrol eden değil, bizim kontrolümüzde olan güçtür.
Sınırsız gücü kontrollü bir güç olarak tutarak ve onun üzerinde nüans oynamaları gerçekleştirerek muhteşem yaşamlar meydana getirebiliriz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp