Etre Belle Kozmetik

Etre Belle Kozmetik:
Kozmetikler Ve içerdikleri Maddeler Bizi Nasıl Etkiliyor?
Kozmetikler cildi güzelleştirme, yaşlanmayı geciktirme, temizleme, cildin gereksinimi olan nemi sağlama, selülitleri azaltma gibi bir takım faydaları olsa da,aslında birçok kişinin kozmetiklerle arası iyi değildir.

Kimileri ürünün ilk kullanımında, kimileri de yıllarca kullandıktan sonra alerjik tepkiler gibi sorunlarla karşılaşmaktadır. Çünkü kozmetik ürünlerin içeriğinde 5000'den fazla kimyasal madde bulunur.

Kozmetiklere cildin verdiği tepkiler ikiye ayrılır:

Tahriş kaynaklı cilt sorunları
Alerjik tepkiler

Cildin kozmetiklere tepki vermesinin başlıca nedeni, içeriklerinde bulunan paraben vb.koruyucular, lanolin ve koku maddeleridir. Cilt bakım ürünlerinde yaklaşık 5000 farklı koku kullanılır.

20. yüzyıla kadar koku maddesi olarak doğrudan bitki ve hayvanlardan elde edilen doğal içerikler kullanılırken, daha sonra bunlar yerini daha ucuz ve yaygın olduğu için kimyasal bileşiklere bırakmıştır. Bu bileşikler kanser, sakat doğum, merkezi sinir sisteminde bozukluklar gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Parabenler ve benzeri koruyucular, cilt enfeksiyonuna neden olacak bakteri ve mantar üremesini, ürünlerin oksijen ve ışıktan zarar görmesini önleme amacıyla kullanılmaktadır. Sentetik koruyucuların kansere yol açma olasılığı birçok üründe oldukça yüksektir.

Günümüzde doğal içerikli, doğadan ve insan vücudundan yola çıkılarak geliştirilmiş kozmetik ürünler bulmak mümkündür. Doğal içerikli ürünler bitki ve hayvanlardan elde edilen, ancak yine de sentetik olarak üretilen ürünlerdir. Buna karşın içeriği kimyasal maddelerle dolu kozmetiklere alternatif olan doğal ürünler bulmak mümkündür.

Bu ürünler kimyasal maddeler içermemelerinin yanı sıra, ekolojik açıdan da doğaya dost ürünlerdir. Petrol türevi içermeyen bu ürünler suları kirletmez, böylece ekosistemlere zarar vermez. Doğal ürünlerin bir başka olumlu yanı, hayvanlar üzerinde denenmemeleridir.

Siz ne yapabilirsiniz?

Kozmetik ürünlerin bulunduğu şişe, kutu vb. kapaklarını sıkıca kapatın.
Güneş, kozmetiklerin içindeki koruyucuların bozulmasına sebep olur. Kozmetiklerinizi güneşte ve sıcak ortamlarda bırakmayın.
Ürüne asla su eklemeyin. Su, bakterilerin üremesine sebep olur.
Paraben içeren ürünleri almamaya özen gösterin.
Kokusu ya da rengi değişen ürünü atın.
Ambalajı zarar görmüş ürünü satın almayın.
Hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri satın almayın.
Geri dönüşümlü ambalajı olan ürünleri tercih edin.
Ürünün etiketini, içindekiler bölümünü ve kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.
CFC içeren spreyleri kesinlikle kullanmayın. Ozon tabakasına zarar vermeyen ürünleri tercih edin.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp