Bağırsak Krampı İçin Bitkisel Reçeteler

Bağırsak Krampı İçin Bitkisel Reçeteler :

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), karın ağrısı, karında kramp, ve şişkinlik, gaz, ishal ve kabızlık gibi belirtiler de dahil olmak üzere normal barsak fonksiyonunda değişiklikler, ile karakterize yaygın bir sindirim sistemi hastalığıdır.

Dünyadaki yetişkinlerin yaklaşık beşte biri irritabl barsak sendromu (IBS) hastlığından muzdariptir. İrritabl bağırsak sendromunda röntgen, endoskopi, ya da kan testleri ile yapılan tetkiklerde bağısaklarda herhangi bir fonksiyonel bozukluğa veya yapısal anomalilere rastlanmaz.

İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) Belirtileri

İrritabl Bağırsak Sendromu

Irritabl barsak sendromu, yılda en az 3 aylık kısımda belirtilerini gösterebilen bir rahatsızlıktır. Aşağıda yazdığımız 3 belirtinin en az 2 si ikarın ağrısı le birlikte görülürse bu durumda IBS dan bahsedebiliriz.

- Karın ağrısı irritabl bağırsak sendromunun en önemli belirtisidir.

- Dışkılama esnasında görülen ağrı

- Barsak hareketlerinin değişim sıklığı

- Dışkı görünümündeki renk ve kıvam değişimi de IBS nin diğer belirtileridir.

İrritabl Bağırsak Sendromunun malesef bilinen kesin bir tıbbi tedavi yolu yok. Ancak bitkisel iksirler İrritabl Bağırsak Sendromu tedavisinde de son derece işe yarıyor. İşte size İrritabl Bağırsak Sendromuna İyi Gelen Bitkiler ve Bitkisel Çözümler:

İrritabl Bağırsak Sendromuna Doğal Çözümler

Nane Yağı ve Nane Çayı

Nane yağı, irritabl barsak sendromunu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Nane yağının bu rahatsızlığa iyi gelmesinin başlıca nedenleri muhtemelen bağırsak kas hücrelerindeki kalsiyum dolaşımını engellemesi, bağırsaklardaki aşırı kas kasılmasını hafifletilmesi, irritabl barsak sendromunda en yaygın görülen şikayetler olan karın ağrısı ve şişkinlikleri azaltmasıdır. Nane, gaz giderici bitki olarak kabul edilir, bağırsaklarda aşırı gaz ortadan kaldırmak için nane, eski zamanlardan beri bitkisel tedavi amacıyla kullanıla gelmektedir.

Nane yağının midede sindirim esnasında bozulma riski olduğu için mide asidine karşı dayanıklı özel kapsüllerle yutulmasının faydalı olacağı bilinmektedir. Buna ek olarak, nane, anti-bakteriyel özelliği ile bağırsak bakterilerine, hazımsızlığa, mide kramplarına, gaza, bulantıya, kusma ve ishale karşı etkili olup bu sorunları hafifletmeye yardımcı olur.

Nane yağı, özellikle aşırı dozlarda kullanıldığında mide bulantısı, iştah kaybı, nabız düzensizliği sorunları, sinir sistemi bozuklukları ve böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir. Bu nedenle nane yağını doktor kontrolünde ve tavsiyesi ile tüketmek gerekmektedir.

Nane yağı hamileler ve emziren anneler tarafından alınmamalıdır. Nane yağı Siklosporin içeren ilaçlar ile etkileşime girebilmekte ve ilacın etkisini yok edebilmektedir. Bu nedenle özellikle organ nakli, romatoid artrit ve sedef hastalığı gibi durumlarda ilaç kullanan kişilerin nane yağını tüketmemesi gerekmektedir.

Probiyotikler

Probiyotik yoğurtlar son dönemlerde irritabl bağırsak sendromuna karşı etkili bir doğal çözüm sunmaktadır. Probiyotikler, sindirim sisteminde ve vajinada doğal olarak bulunan canlı mikrobiyal organizmalardır. Probiyotikler aynı zamanda dost mikroplar olarak ta adlandırılır. Probiyotiklerin bakterilerin sindirimi kolaylaştırması bağışıklığı güçlendirmesi ve sindirim sistemi koruyucu bir katman olması gibi faydaları vardır. Ayrıca vücudun bakterilerle mücadelede kullandığı K vitamininin üretimi büyük oranda sindirim sistemindeki probiyotikler gerçekleştirmektedir.

Bir insanın sindirim sisteminde ortalama olarak 400 kadar faydalı mikroorganizma bulunmaktadır ki bu mikroorganizmalar arasında faydalı olanları ile zararlı olanları arasında ince bir denge mevcuttur. Genel olarak kabul gören bir teoriye göre sindirim sistemindeki bu mikrofloral dengenin bozulması neticesinde gaz üreten bakterilerin aşırı üremesine, irritabl bağırsak sendromuna neden olabilmektedir.

Guar Sakızı (Guar Zamkı)

İngilizcesi guar gum olan bu sakız benzeri bitkisel ürün kabızlığı önlemekte ve irritabl bağırsak sendromu olan kişilerde ishal ve karın ağrısını iyileştirici/geçirici etki yapmaktadır.

Hipnoterapi ve hipnoz, da son zamanlarda irritabl bağırsak sendromu tedavisi için kullanmaktadır

Rezene Çayı ve Tohumu

Rezene, midede şişkinlik, gazlanma, hazımsızlık ve mide ağrılarını gidermede ve önlemede oldukça etkilidir. Rezene, mide suyunun üretimini teşvik eder. Ayrıca rezene çayının anti-spazmodik, antioksidan, antimikrobiyal, anti-inflamatuar, anti-kanserojen ve anti-bakteriyel özellikleri vardır.

Rezene bitkisi, bağırsak sorunları için tohumu çiğnenerek tüketilebileceği gibi çay olarak ta içilebilir. Rezene tohumunu ağzınızda bir güzel çiğnedikten sonra yutun.

Zencefil Çayı ve Tohumu

Zencefil, midede oluşan hazımsızlık ve şiddetli krampları geçirdiği gibi, mide bulantısına bitkisel çözüm olarak ta son derece faydalıdır. Zencefil sindirime yardımcı olur, bağırsakların kas kalitesini artırır ve bazı anti-inflamatuar özellikler taşır.

Zencefil IBS rahatsızlığının tedavisinde son derece etkili olup hem taze hemde kuru zencefil olarak İrritabl Bağırsak Sendromunun Bitkisel Tedavisinde kullanılabilir.

Papatya Çayı ve Tohumu

Papatya da gastrointestinal spazmları ve midede oluşan gazı gidermektedir. Papatya aynı zamanda teskin edici-yatıştırıcı etkileri açısından IBS sancılarını geçirmede son derece yararlıdır. Papatya çayının anti-inflamatuar, anti-bakteriyel, anti-fungal ve anti-peptik özellikleri vardır.

Papatya çiçeği genellikle çay şeklinde tüketilir. Papatya çayını, doğal sakinleştirici özellikleri geceleri yatmadan önce içmelisiniz.

Kimyon Çayı ve Tohumu

Kimyon da mikropları kırıcı ve anti-spazmodik etkileri nedeniyle bağırsak mikro florasını düzenler ve mide suyu üretimi teşvik ederek sindirimi kolaylaştırır.

Kimyon, kuru tohum olarak çiğnenerek tüketilebilmektedir. Ancak genellikle çay şeklinde alınır.

Anason Çayı ve Tohumu

Anason, da anti-spazmodik ve bir anti-mantar etkileriyle bağırsaklara ve mideye yardımcı olur. Anason çayı özellikle bebeklerde kronik ishal ve kabızlığı iyi etmek ve bağırsakları rahatlatmak için fayda sağlamaktadır.

Kekik Otu

Kekik, mide suyu üretimini stimüle eder ve mide kramplarını, bağırsaklardaki şişkinliği, ishali azaltır Etkili bir kas gevşetici olan Kekik otu aynı zamanda İBS sancılarını da geçirir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp