Bıçak Yarası

Bıçak Yarası :

Bıçak, şiş, çivi ve iğne gibi batıcı. Delici, kesici aletlerle meydana gelen yaralanmalarda: yaranın girişi dar, derinliği fazladır.

Dikkat! Bu gibi yaralarda yapılacak ilk iş; kanama varsa, önce oksijenli su ile iyice yıkamak, sonra sıkıca sarıp, yaralıyı vakit kaybetmeden hastaneye götürülmelidir. Ancak, doktora başvurmak mümkün değilse, aşağıdakilerden herhangi biri uygulanır.

İlk önce; pansuman yapılır. Evvela, bir parça gazlı bez alkolle ıslatılır ve yaranın kenarları iyice silinir. Yine, bir parça gazlı bez alkolle ıslatılır ve yaranın etrafı silinir. Ve nihayet, yine bir parça gaz bezi ile kurulanır. Sonra, aşağıdaki terkiplerden biri kullanılır.

Reçete: 1 - Malzeme: Kantaron çiçeği, Zeytinyağı.

Hazırlanışı: Temiz bir şişeye; 2 su bardağı zeytinyağı konur. Üzerine 2 tutam kantaron çiçeği ilave edilir. Ağzı kapatılır ve Güneş'te 15 gün bekletilir. Kullanılacağı zaman, iyice çalkalanır ve yaranın üzerine yeteri kadar sürülür, üzeri bir gaz bezi ile kapatılıp, sarılır. Aynı işlem, yara iyileşinceye kadar tekrarlanır.

Reçete: 2 - Malzeme: Havacıva (Havacıva, İnek yağı, Karasakız, Balmumu (henne), Su.

Hazırlanışı: 2 bardak suya; havacıva konur, kaynatılır. Suyu, bir kaba süzülür. Üzerine, başka bir kapta eritilmiş 2 çorba kaşığı inek yağı, küçük bir parça karasakız ve küçük bir parça balmumu konur. Merhem haline gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan bu merhem, yara pansuman yapıldıktan sonra üzerine sürülür ve sargı bezi ile sarılır .

• Aynı işlem, yara iyileşinceye kadar tekrarlanır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp