Bel Ağrısı

Bel Ağrısı :

Esaslı bir hastalıktan kaynaklanmayan bel ağrıları, çoğunlukla yorgunluk sonrası görülür. Dinlenmekle geçer. Uzun süren bel ağn1arında mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Yorgunluktan doğan bel ağrılarını gidermek için aşağıdaki reçeteler uygulanır.

Reçete: 1 - Malzeme: Lahana.

Uygulanışı: Bele; dört kat lahana yaprağı konur. üstü sıkıca sarılır. İstirahat edilir.

Reçete: 2 - Malzeme: Kükürt.

Uygulanışı: 300 gram toz kükürt; temiz bir bezin içine konur. Ağrıyan yerin üstüne ısıtılmış yünlü bir bezle sarılır. İstirahat edilir.

Reçete: 3 - Malzeme: Zeytinyağı.

Uygulanışı: 1 su bardağı zeytinyağı. ısıtılır. Ilık ılık bele sürülür. İyice ovulur. Üstüne yünlü bir bez sarılır. İstirahat edilir.

Reçete: 4 - Malzeme: Sabun, Gül Suyu, Yumurta.

Hazırlanışı: Yarım kalıp kullanılmamış beyaz çamaşır sabunu rendelenir. Üzerine 2 çay bardağı gülsuyu ve 2 yumurta ilave edilir. İyice karıştırıldıktan sonra temiz bir tülbende konup. bele sarılır. İstirahat edilir.

Reçete: 5 - Malzeme: Meşe kabuğu, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya. 2 avuç meşe kabuğu konur.

* 15 dakika kaynatılır. Kaynak suya batırılıp iyice ıslatılan temiz bir bez. Bele sıkıca sarılır.

Reçete: 6 - Malzeme: Zift, Bez.

Uygulanışı: Bele dolanacak kadar uzun bir bezin. bele gelecek kısmına zift sürülür ve bele dolanır.

Reçete: 7 - Malzeme: Masaj, Koyun yünü, Su.

Uygulanışı: Bir tencere su kaynatılır. Kaynar suya batırılan bir bezle ağrıyan yere kompres ve masaj yapılır.

* Sonra, ağrıyan yere bir avuç kirli koyun yünü konup, sıkıca sarılır. Ayrıca, aşağıdaki İçme ve Kaplıcalardan da faydalanılır.

Balçova Kaplıcaları, Bale ova/İzmir.

Büyük Kaplıca, Bolu

Eski Kaplıca, Bursa

Gönen Kaplıcaları, Gönen/Balıkesir

Kurşunlu Ilıcası, Salihli/Manisa

Oylat Kaplıcası, İnegöl/Bursa

(Bel Gevşekliği)

Cinsi münasebet sırasında, bel suyunun( meni'nin, spermin) vaktinden önce boşalmasına verilen isimdir. Halk arasında' "Erken boşalma"; Tıp dilinde ise, "Ejakülasyon" denir. Sebebi, çoğunlukla ruhsaldır. Tedaviye; sinirleri dinlendirmek, açık havada dolaşmak, sabah-akşam ılık banyo yapmak ve hazmı kolay şeyler yemekle başlanır. Ayrıca, aşağıdaki reçeteler uygulanır.

Reçete: 1 - Malzeme: Kuru nane, Bal.

Hazırlanışı: 1 'tatlı kaşığı kuru nane, iyice ufalanır. Üzerine 1 tatlı kaşığı süzme bal konur. İyice karıştırılır. Her sabah, 1 tatlı kaşığı aç karına yenir. * İyileşinceye kadar aynı işleme devam edilir.

Reçete: 2 - Malzeme: Nar kabuğu, Mazı.

Hazırlanışı: 1 avuç kuru nar kabuğu ufalanır, iyice dövülür. Üzerine 1 avuç dövülmüş, ezilmiş mazı ilave edilir. İyice karıştırılır.

* Her sabah, aç karına 1 tatlı kaşığı yenir.

Reçete: 3 - Malzeme: Çörekotu, Su.

Uygulanışı: Her sabah, kahve kaşığı çörekotu, az su ile içilir.

Reçete: 4 - Malzeme: Karanfil, Günlük (Styrax).

Hazırlanışı: 2 tatlı kaşığı karanfil ile 2 kahve kaşığı günlük karıştırılır.

Havanda iyice dövülür. Her sabah, aç karına 1 kahve kaşığı az su ile içilir.

Reçete: 5 - Malzeme: Kafüru, Marul, Su.

Uygulanışı: Her sabah, aç karına bir çay kaşığının dörtte biri kadar ufalanmış kafüru, az su ile içilir. Ayrıca, bol bol marul yenir.

Reçete: 6 - Malzeme: Bal, Turp tohumu.

Hazırlanışı: Yarım kilogram saf balın içine ı su bardağı dövülmüş turp tohumu konur. İyice karıştırılır. Sabah-akşam, birer kahve kaşığı yenir.

AYRICA; aşağıdaki İçme ve Kaplıcalarda 21 günlük kür uygulanır:

Çekirge Kaplıcaları, Çekirge/Bursa

Gençlik Çeşmesi, Gönen/Balıkesir

Girme Kaplıcaları, Köyceğiz/Muğla

Hasan Baba Suyu, Çınarcık/Yalova

Kızılcahamam Kaplıcaları, Kızıkahamam/ Ankara

Oylat Kaplıcaları, İnegöl/Bursa

(Bel Soğukluğu)

Tıp dilinde "Gonore" denilen bir çeşit Zührevi hastalıktır. Cinsi münasebetle bulaşır. İdrar yollarında acıma, yanma, şişlik ve akıntı ile belirir. Akıntı, cerahatlıdır. Bu cerahat, ellere bulaşacak ve eller de gözlere sürülecek olursa, körüğe sebep olabilir.

Kadınlarda da, beyazımtırak cerahatli akıntı, sık sık idrara gitme, idrar yaparken ağrı ve yanma ile kendini gösterir.

Dikkat! Üreme organlarında akıntı görüldüğünde, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde, kendisinde belsoğukluğu görülen, bu hastalığı cinsi münasebette bulunduğu herkese bulaştırır.

Aşağıdaki reçetelerden herhangi biri tedavi maksadıyla kullanılabilir:

Reçete: 1 - Malzeme: Kahve, Hıyar çekirdeği, Su.

Hazırlanışı: 2 kahve kaşığı hıyar çekirdeği, havanda iyice dövülür. Üzerine 2 kahve kaşığı çekilmiş kahve ilave edilir. İyice karıştırılır ve tamamı 1 bardak soğuk su ile içilir. Hastalık geçinceye kadar aynı işleme devam edilir.

Reçete: 2 - Malzeme: Bal, Turp tohumu.

Hazırlanışı: 1 tatlı kaşığı turp tohumu, havanda dövülür. Üzerine 2 tatlı kaşığı süzme bal katılır, iyice karıştırılır. Bir kerede yenir. Aynı işleme, 3 gün devam edilir. Reçete: 3 - Malzeme: Saf zeytinyağı, Turp tohumu, Tiryak (Panzehir). Terementi, Leblebi unu.

Hazırlanışı: 1 kaba 2 çorba kaşığı saf zeytinyağı konur. Üzerine havanda dövülmüş 1 tatlı kaşığı turp tohumu 1 tatlı kaşığı konyak ve 1 tatlı kaşığı terementi konur. Macun haline gelinceye kadar iyice karıştırılır. Sonra, üzerine 1 tatlı kaşığı leblebi unu dökülüp, nohut büyüklüğünde haplar yapılır. Küçük bir şişeye konur.

• Her sabah, 5 tane az su ile yutulur.

• Hastalık geçinceye kadar devam edilir.

Reçete: 4 - Malzeme: Mersin yaprağı, Su.

Hazırlanışı: 4 su bardağı suya,I avuç mersin yaprağı konur. 15 dakika kaynatılıp, süzülür. Günde 3 kere, birer çorba kaşığı içilir.

•. İyileşinceye kadar devam edilir.

Reçete: 5 - Malzeme: Semizotu, Su.

Hazırlanışı: 1 kilogram semizotu, temizlenip yıkandıktan sonra tencereye konur. Üzerine tencerenin yarısına kadar su ilave edilir. Kaynatılıp, süzülür. Günde 3 kere, birer çay bardağı içilir.

Reçete: 6 - Malzeme: Maydanoz, Su.

Hazırlanışı: Yarım tencere suya, 1 demet maydanoz konur. Kaynatılır. Buğusunun üzerine oturulur. Aynı işleme, iyileşinceye kadar devam edilir.

Reçete: 7 - Malzeme: Havuç tohumu, Nöbet şekeri.

Hazırlanışı: Havanda iyice dövülmüş 2 tatlı kaşığı nöbet şekeri ile, yine havanda iyice dövülmüş 1 tatlı kaşığı havuç tohumu karıştırılır. Hazırlanan karışım iki eşit parçaya bölünür.

• Bir gün bir parçası, ertesi gün de geri kalanı yenir.

Reçete: 8 - Malzeme: Patlıcan.

Uygulanışı: Orta büyüklükte bir patlıcan uzunlamasına yarılır. İçi temizlenmez. Sonra, sıcak küle konur, pişirilir. Külden alındıktan sonra elle tutulabilecek kadar soğuması beklenir. Daha sonra penis (erkeklik uzvu), içme konur ve etrafı temiz bir tülbentle sarılıp, 10 dakika beklenir. Sonra, patlıcan alınıp, erkeklik uzvu ılık suyla yıkanır.

• Aynı işlem, hastalık geçmeye kadar her gün uygulanabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp