Varis 3

Varis 3 :

i. Devrede: Toplar damarlar belirgin şekilde görünür hale gelir, ayak şişer, bu şişlik sabaha kadar kaybolur.

ii. Devrede: Deride koyu ve açık renk benek şeklinde lekeler görülmeye başlar ve deride şikayetler ortaya çıkar.

iii. Devrede: Durum giderek ağırlaşmaya başlar ve kangrene kadar gidebilir.

Hastalığın başlangıcında durumu ciddiye almak en önemli tedavi basamağıdır. Hastalığın ı. ve II. devrelerinde bitkisel ilaçlarla tedavi yeterli olabilir.Tedaviye destek olmak için sigara ve alkol kullanılmamalı, uzun yürüyüş yapılmalı, hafif spor yapılabilir, ağır spordan kaçınmalıdır. Fırsat buldukça ayakları yukarıda tutmalı veya yatmalıdır. Otururken bacak bacak üstüne atmamalıdır. Sıcaktan kaçınmalı, serin ortamlar tercih edilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabı giymemelidir. Otomobil kullanırken ve yolculuklarda ayaklar yeterli derecede hareket ettirilmelidir. Meyve sebze ağırlıklı beslenmeye ve bol su içmeye özen gösterilmelidir. Ayaklara soğuk su ile banyo yapılmalıdır. Hekim varis çorabı önerdiğinde sıkıntılarına rağmen kullanmalıdır. Görev gereği uzun süre oturanlar, dikiş makinesi çalıştırır gibi ayaklarını hareket ettirmelidir.

Dahilen Kullanılan Bitkisel ilaçlar

Atkestanesi: Hazır ilaç tarifine göre uygulanır. Tedaviye şikâyetler ortadan kalkana kadar 4-5 ay süreyle devam edilir.

Tavşanmemesi kökü: Hazır ilaç tarifine göre uygulanır. Birkaç hafta sonra olumlu etkileri görülmeye başlanır, tedaviye aylarca devam etmelidir.

Tıbbi kokulu yonca: İnce kıyılmış 1-2 çay kaşığı ot fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 2-3 defa içilebilir.

Haricen Kullanılan Bitkisel ilaçlar

Atkestanesi: Krem şeklindeki hazır ilaçlar tarifine göre kullanılır.

Dağ tütünü çiçeği: Sargı: İnce kıyılmış 2 gr çiçek 100 ml kaynar suda kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilip süzülür, Sulu kısıma sargı bezi batırılıp sıkıldıktan sonra ilgili bölgeye sarılır. Sargı günde birkaç defa değiştirilir. Krem şeklindeki hazır ilaç da haricen sürülerek uygulanır.

Tavşanmemesi kökü: Krem veya merhem şeklindeki hazır ilaç tarifine göre kullanılır.

Tıbbi kokulu yonca: İnce kıyılmış 1 çay kaşığı ot fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilip süzülür. Sulu kısımla sargı bezi ıslatılıp ilgili bölgeye sarılır. Sargı günde 2-3 defa değiştirilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp