Omurga Eklem Yıpranması

Omurga Eklem Yıpranması :

Artroz

Omurga artrozu nedeni bilinmeyen ancak sık rastlanan eklem iltihabı (artrit) çeşididir. Omurga eklemlerinin dejeneratif hastalığına osteoartrit denir. Omurganın üçlü eklem kompleksinin birbiriyle fonksiyonel ilişki içinde olması nedeniyle bu eklemlerden herhangi birinde olacak bir değişim diğerlerini de etkiler.

Omurga eklemlerindeki yıpranma diğer eklemlerdeki osteoartritlerle benzerlik göstermesine karşın onlardan ayrı değerlendirilir. Çünkü omurganın ön tarafındaki eklemlerde eklem sıvısı yoktur, yaninon synovialdır. Oysa osteoartrit ancak synovial yapıdaki eklemlerde oluşur." Ancak omurganın arkadaki faset eklemleri synovialdır. Bu eklemlerin dejenerasyonu diğer eklemlerdeki osteoartritlere benzer. Önde disk aralığında oluşan daralma arkadaki faset eklemlere binen yükün artmasına neden olur. Bu şekilde hem ön ve hem arkadaki eklemlerinin dejenerasyonu birlikte gerçekleşir. Omurganın üçlü eklem kompleksinin yozlaşmasına spondiloz denir.

Çoğu zaman patolojik süreci başlatan öndeki eklemlerin dejenerasyonudur." Zamanla esnekliklerini yitiren diskler üzerinde çatlaklar belirir. Uygun bir zamanda zayıf noktalardan fıtıklaşma oluşur. Eklem kıkırdağında yıpranma, eklem kenarlarında kemik çoğalmaları (osteofit) vardır. Fonksiyonel yapının bozulması anlamına gelen bu gelişmelerden sonra arkadaki gerçek eklemlerde synovial iltihaplanmalar başlar ve artroz gelişir.35,51 Mikrobik kökenli osteoartrit türleri de olmasına karşın 0murga artrozu hemen daima yaşlanmaya bağlı olarak gelişen bir yıpranma romatizmasıdır. Dejeneratif omurga eklemi hastalıkları en çok boyun ve bel bölgelerinde görülürler. Bel omurlarındaki artroz üç aşamada gelişir.

Fonksiyon kaybı devresi

Disfonksiyon aşamasında ağrı genellikle sadece belde hissedilir. Nadir olarak kalçalara yayılır. Bel bölgesinde aşırı duyarlılık, kas spazmı ve belin geriye doğru hareketlerinde ağrıya bağlı hareket kaybı vardır. Bel eğimi düzleşmiştir.

Kontrolsüz devre

Ağrıspazmağrı kısırdöngüsü vardır. Belde boşluk duygusu veya kilitlenmeler olur. Bel devinimleri sancılıdır.

Kontrolün başladığı devre

Bel ağrıları azalmıştır. Ancak tutukluluk, hareket kısıtlılığı görülür. Skolyoz ve rotasyon gelişmiştir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp