Deride Beyazlama

Deride Beyazlama :

Vitiligo,deri pigment kaybı nedeniyle düzensiz beyaz alanların bulunduğu bir deri hastalığıdır.Bu rahatsızlığın sebebi deriye renk veren hücrelerin görevini yapamamasıdır.Deri cilti üzerinde parçalar şeklinde oluşan beyazlamalar ile kendini gösterir.Her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak, belirli genetik özelliklere sahip ailelerde hastalık daha sıklıkla görülmektedir.Deri rengine bağlı olaraki koyu tenli kişilerde daha çok belli olur.
Vitiligo‘nun olma sebebi tam olarak bilinmemektedir.Pigment (renk)üreten melanosit hücreleri olan melanositlerin deri veya çevre dokulara hasar vermeksizin seçici kaybına bağlı olarak otoimmünite üzerinde durulmaktadır.Bu hastalık % 1 oranında yaygındır.En çok görüldükleri bölgeler yüz, dirsekler ve dizler, eller ve ayaklar ve genital bölgedir.Hastalıktan korunma yolları bilinmemektedir

Sinirsel ve genetik faktörlerin etkisiyle ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.Genelde hassas yapılı insanlarda sıkıntılı, üzüntülü bir dönemin sonrası meydana gelir. Yıllarca aynı yerde kalabildiği gibi, kısa sürede vücudun değişik yerlerine de yayılabilmektedir.

Bitkiler üzerinde yapılan çalışmalarda, bitki özleri, bitkisel besinler ve bitki özlü kremler ile vitiligo da iyileşmeler olduğu görülmektedir. Bu konuda Herbalist (bitki uzmanı) Tarkan Güveloğlu nun 1 yıldır yaptığı çalışmalarda bazı yeni bitkisel yöntemlerle vitiligo tedavisinde çok daha iyi neticeler aldığını açıkladı.

Renk hücrelerinin ışığa duyarlılığını artıran bazı bitki özlerinin dahilen ve krem olarak haricen kullanılması, bazı besin desteklerinin de etkisiyle vitiligo beyazlıklarının daha hızlı bir şekilde kapandığı görüldü.Vitiligolu kişilerin uzun süre güneş altında kalması doğru değil.Bitki uzmanının önerdiği bitki özlü krem sürüldükten sonra 20 dakika kadar beyaz olan bölgeleri güneş ışığına maruz bırakmak renk hücrelerinin ışığa duyarlılığını artırmaktadır. Yani iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Vitiligo sadece haricen yapılan uygulamalarla iyileşmitor. Asıl iyileştirici etkiyi içilerek kullanılan, sinirsel spazm çözücü saf bitki özlerinden oluşan damla ve 5-6 cins bitki çayı göstermektedir. Bira mayası içeren içecekler ve tabletlerin iyileşmeyi hızlandırdığı görülmektedir.

Ayrıca doktor kontrolleri ve tahlillerle demir ve B12 eksikliği tespit edildiyse bunun üzerinde mutlaka durulmalıdır. Doktorunuzun tavsiyeleri ile demir ve B12 eksikliği giderilmelidir. Doktorunuzun önereceği ilaçların haricinde Demir ve B12 eksikliği için Polen ve üzüm pekmezi gibi bazı doğal besinlerle takviye edilmelidir. Özellikle sarı ve turuncu renkli meyveler, sebzeler (kayısı, şeftali, hurma, malta eriği, kavun, havuç gibi) A vitamini beta karoten içerdiği için renk hücrelerini uyarıcı özelliği vardır. Genç yaştakilerde ve sigara alkolü az kullananlarda iyileşme şansı daha yüksektir.

Herbalist (bitki uzmanı) Tarkan Güveloğlunun önerdiği Vitiligo tedavisi için bitkisel çözüm aşağıda açıklanmıştır.

-Kişiye özel hazırlanması gereken bitki özleri karışımı.( 5 çeşit bitki özünden oluşan, sabah akşam suya damlatılarak içilen karışımdır. Terkipteki asıl etkiyi yapan en önemli maddedir.)
-6 cins bitki çayı
-Saf arı poleni
-Renk hücrelerinin ışığa karşı duyarlılığını artıran ve deri altında kan dolaşımını hızlandıran bitki özlü krem
-Bira mayası
-3 değişik bitki tohumunun bal ile karıştırılıp yenmesi.

Yukarıda bahsedilen ürünlerin kullanılması gayet kolaydır. Günlük iş hayatını ters yönde etkilememektedir. Bu araştırmaların sonunda ortaya çıkan formüller Herbalist (bitki uzmanı) Tarkan Güveloğlu‘ na aittir.
Bu ürünler kullanılmaya başlandığında ilk 2 ay içerisinde renk hücreleri çalışmaya başlayıp beyaz lekeler üzerinde normal ten renginde beneklenmeler oluşmaya başlamaktadır. Bu gelişmeler, kullanılan maddelerin o kişide işe yaradığını göstermektedir. 4-6 ay kadar kullanmaya devam etmek gerekir. 6 ayın sonunda beyaz lekeler tamamen kaybolabilmektedir. Fakat ilk 2 ayda hiçbir gelişme görülmüyorsa devam edilmesine gerek yoktur.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp