cilt kanseri belirtileri fotoğrafları

Cilt Kanseri Belirtileri :
Cilt kanseri vakaları alarm verici bir oranda artmaktadır. Dermatologum, Massachusetts, Yarmouthport'dan Dr. William W. Fiske, bana ortalama olarak her hafta yeni bir habis melanom vakası görmekte olduğunu söyledi - on yıl öncesine göre dikkat çekici bir artış. Bana eğer mümkünse hiç güneşe çıkmamamı, D vitamini ihtiyacımı güneş yerine gıdalarımdan veya destek olarak almamı ve eğer güneşe çıkacaksam en az 30 faktörlü güneş kremi kullanmamı önerdi. Güneş kreminin, UVA'nın en fazla cilt hasarına neden olmasından dolayı hem UVB hem de UVA koruması sağlaması gerektiğini söyledi.

SOĞUK KATI GERÇEKLER

Amerikan Dermatoloji Akademisinin Mart 1997 tarihli bir raporuna göre, "Amerikalıların yaşamları boyunca 84'te 1 oranında melanoma gelişme riskine sahiptirler, bu 1930’dan bu yana % 1800 defa artışı ifade etmektedir. Her saat başı bir kişi habis melanomdan ölmektedir. Altmış yedi yıl önce, bir Amerikalının yaşamı boyunca yayılıcı melanom geliştirme riski sadece 1500'de birdi. 1980‘de risk 150‘de birdi. Eğer mevcut artış oranı aynen devam edecek olursa, 2000 yılında ön görülen yaşam sürecindeki risk 75'te bir olacaktır... Melanoma 25-29 yaşlarındaki kadınlarda görülen en sık ve 30-34 yaşlarındaki kadınlarda göğüs kanserinden sonra ikinci en sık kanser türüdür."Cilt Kanseri Vakfı şunları söylemektedir "habis melanom sıklığı Birleşik Devletlerde bütün diğer kanser türlerinin artış hızından çok daha hızlı artmaktadır - her on yılda iki katma çıkmaktadır.

Habis melanom gelişen beş kişiden biri bu kanserden ölmektedir. Çok şükür ki, eğer erken teşhis edilir ve erken çıkartılırsa, melanom farkedilmesi ve tedavisi en kolay tümörlerden biridir."Baza/ hücreli karsinom bir zamanlar öncelikle orta veya ileri yaşlı hastalarda görülürdü ama şimdi sık, korunmasız güneşe çıkma nedeni ile daha genç yaş guruplarında artmaya başlamıştır. Bu kanser oldukça yavaş ilerler ve genellikle vücudun diğer bölgelerine yayılmaz. Bununla beraber, eğer tedavi edilmezse, kemik dahil cilt altı dokularına yayılabilir.Skuamöz hücreli karsinom epidermisin ortailaüst tabakalarından kaynaklanır ve yaygın olarak vücudun boyun, baş, kulaklar, dudaklar ve el sırtları gibi güneşe maruz bölgelerinde meydana gelir.

Bu kanser cilt kanserlerinin yaklaşık % 20'sini meydana getirir. Skuamöz hücreli kanserler bazal hücreli kanserlerden dahakötüdür ve cilt altı dokulara yayılma ve vücudun uzak bölgelerine sıçrama eğilimindedirler.Habis melanoma en az sıklıkta görüleni ama en öldürücü cilt kanseri biçimidir, cilt ile ilgili kanserlerin % 5 kadarını temsil eder. Bazal katmanın (epidermisin taban katmanı) tam altı veya hücrelerinin arasından, meianositlerin (melanin üreten hücreler veya cilde rengini veren hücreler) üretildiği katmandan kaynaklanırlar. Melanoma kontrolsüz melanosit çoğalması ile özellenmiştir ve aniden vücudun her hangi bir yerinden çıkabilir, ama en sık olarak kadınların bacaklarında, ve kadın ve erkeğin üst sırt bölgelerinde görülür. Eğer erken dönemlerinde tespit edilemezse, melanoma diğer organlara yayılabilir ve ölüme neden olabilir.

CİLT OLUŞUMU

“Yılda dört defa kadar az bir sayıda solaryumu ziyaret edecek olsanız bile melanoma geliştirme riskinizi dörde katlamış olursunuz," demektedir Kathleen M. Carney, Güzel Cilt Bakımı dergisinin Haziran 1998 sayısı. "Pek çok yatak UVB ışınlarını (yakıcı ışınlar) bloke eder, ama ciltte daha derine giden ve daha fazla hasara neden olan UVA ışınlarını (yaşlandırıcı ışınlar) bloke etmekte başarısızdırlar."Cilt Kanserinin NedenleriKorkarım ki, rahatlatıcı, ısıtıcı, parlak, neşe verici güneş baş sorumludur. Bu güneşin kötü olduğu anlamında değildir - o bu güzel gezegenimizdeki her türlü yaşam biçimi için çok önemlidir. Kötü olan güneşin ultraviyole ışınlarıdır, veya daha çok cilt kanserine neden olabilen ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalmaktır.

Cilt kanseri aslında ender olarak İyonlaştırıcı ışınlar (X ışınları içinde bulunurlar), bronzlaşma yatakları ve belirli kimyasallara maruz kalma ile de meydana gelebilir. Mutasyona uğramış veya anormal genlerin genetik miras olarak bir çocuğun cilt kanseri geliştirme riskini arttırıp arttırmadığı konusunda da çalışmalar yapılmaktadır.Siz risk altında mısınız? Risk faktörleri açık renk cilt, açık renk gözler, kolayca yanan cilt, kırmızı, sarı veya açık kahverengi saçlar, çok sayıda ben bulunması, cilt kanseri aile hikayesi varlığı, baskılanmış bağışıklık sistemi ve ultra viyole ışınlarına aşırı maruz kalmayı içerir.

Cilt Kanserinden Korunma

Eğer bu ip uçarını takip ederseniz (Amerikan Dermatoloji Akademisinden) cilt kanseri gelişimi riskinizi büyük oranda azaltırsınız:

♦ Güneş ışınlarının en güçlü oldukları sabah 10 ile öğleden sonra 4 arasında güneşe çıkmaktan kaçının.

♦ En az 15 faktör içeren geniş yelpazeli bir güneş kremi kullanın.

♦ Dışarıda olduğunuz bulutlu günlerde bile her 2 saatte bir güneş kremini yenileyin.

♦ Uzun kollu gömlek ve pantolonlar gibi koruyucu, sıkı dokunmuş çamaşırlar giyin.

♦ Kısa mesafelerde yürürken bile 10 cm genişliğinde kenarlıklı şapkalar giyin ve güneş gözlükleri takın.

♦ Mümkün olduğu her zaman gölgede kalın.

♦ Güneşin zararlı ışınlarını % 85'e kadar yansıtabilen yansıtıcı yüzeylerden kaçının.

♦ Çocukları güneşe çıkarmayarak koruyun, güneşe maruz kalmayı en aza indirin ve 6 aylıktan itibaren güneş kremi sürmeye başlayın. Eğer bir benin boyutlarında, şeklinde veya görünüşünde bir değişiklik farkederseniz, bir dermatoloğa görünün.

Uygulamalar

Cilt kanseri ev ilaçları ile tedavi edilemez, ama çok şükür ki pek çok cilt kanseri, melanoma dahil hastalığın erken safhalarında tespit edilecek olursa tedavi edilebilir. Pek çok dermatolog her ay dikkatli bir şekilde cildinizi incelemenizi önermektedir. Erkeklerinkendi kendilerine düzenli prostat incelemesi ve kadınların aylık kendi kendine meme incelemesi yapmaları gerektiği gibi, cilt incelemesi de düzenli vücut incelemesi işlemlerine dahil edilmelidir.Bu incelemeyi doğru olarak yapabilmek için kağıt ve kalem, bir büyük ayna, bir el aynası ve birkaç sandalye veya daha iyisi çok yakın bir eş veya arkadaşa ihtiyacınız olacaktır. Aradığınız tam olarak nedir? Yeni bir ben, mevcut bir ben, güzellik işareti, doğum lekesi, çil veya boyut, şekil, kalınlık olarak artan veya 6 mm'den daha fazla olan, ve bronz, kahverengi, siyah, şeffaf, incimsi veya beyaz, kırmızı, mavi ve siyah gibi çok renkli görünen her hangi bir gelişim veya işaret. İyileşmeyi reddeden ve ağrılı olmaya, kanamaya, kabuklanmaya veya sınırları genişlemeye devam eden bir leke, şişlik veya bere de cildiniz ile ilgili sağlıklı olmayan bir işarettir. Bu inceleme işlemi Cilt Kanseri Vakfının kendi kendini inceleme broşürü olan Cilt Kanseri: Eğer Belirleyebilirseniz, Durdurabilirsiniz adlı broşüründen uyarlanmıştır.

Adım1: Başınız ile başlayın. Yüzünüzü, özellikle burun, gözler, kulaklar (ön ve arka), dudaklar ve ağzınızı inceleyin. İyi bir görüntü elde etmek için bir ön ve bir arka aynaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Adım 2: Her bölümü ortaya çıkarmak için bir saç kurutma makinesi ve ayna kullanarak saçlı derinizi iyice inceleyin. Ben bunu yalnız başıma yapmaya çalışırken çok zorlanıyorum, bu iş için bir aile bireyi veya bir arkadaş çok faydalı olur.

Adım 3: Ellerinizi ve ön kollarınızı kontrol edin. Cilt kanserinin koyu bir nokta olarak ortaya çıkabileceği her parmak arası ve parmak tırnakları altına dikkatle bakın. Ön kollarınızdan yukarıya doğru devam edin, iç ve dış yüzlerini kontrol edin.

Adım 4: Büyük boy aynanın önünde ayakta durun, el bileklerinden başlayıp, koltuk altları dahil üst kollarınızın iç ve dış yüzlerini tarayın.

Adım 5: Şimdi boyun, göğüs ve gövdenizin ön yüzüne odaklanın. Kadınlar her memelerini kaldırıp altlarını incelemeliler.

Adım 6: Büyük boy aynaya sırtınızı dönerek bir el aynası ile omuzlarınız ve boynunuzun arka kısmını, sırtınızın üst kısımlarını ve adını 4'te göremediğiniz kollarınızın üst kısımlarını inceleyin.

Adım 7: Hala her iki aynayı da kullanarak, sırtınızın alt bölgeleri, kabalarınız, kabalarınızın araları ve kasık bölgenizi ve her iki bacağınızın arkalarına bakın.

Adım 8: Bir sandalyeye oturup, sırası ile her iki bacağınızı da sıra ile diğer tabure veya sandalyeye dayayın. El aynasını kullanarak, cinsel bölgelerinizi inceleyin. Baldırlarınızdan başlayarak, ayak bileklerinize doğru aşağıya, ayak sırtlarınıza, parmak aralarınıza ve ayak tırnaklarınızın altına kadar bacaklarınızın her iki yanını da inceleyin. Ayak ve topuklarınızın alt ve üstlerini de incelemeyi ihmal etmeyin.Tebrikler! Hayatınızı kurtarabilecek bir işlemi tamamlamış oldunuz!

Işın Tedavisi için Yatıştırıcı Uygulamalar

Büyükbabam yüzündeki bazal hücreli karsinom için ışın tedavisi gördüğünde, alan batıcı ve kaşınan sıvı kesecikleri ile kırmızı ve kaba bir hal almıştı. Doktoru ona etkilenmiş alana uygulayıp deriyi yumuşatmak ve çevredeki kuru, sert dokudaki pullanmayı azaltmak, böylece tahrişin bir kısmını yatıştırmak için, nazik, yumuşak bir merhem verdi. Eğer cilt kanseri nedeni ile ışın tedavisi görecek ve sonuç olarak benzer cilt tahrişleri geliştirecek olursanız, belirtileri azaltmak için hazırlayabileceğiniz bir basit ev ilacı mevcuttur. Eşek otu yağı (etkilenen alanı kaplamaya yetecek kadar) ile bir damla Alman papatyası esansı yağını karıştırın ve yüzeysel olarak günde 2 ila 3 defa uygulayın. Bu uygulama cildi nemlendirecek ve iyileştirecek ve iltihabı azaltacaktır - oldukça nazik olmasına rağmen, kullanmadan önce doktorunuza danışmaksınız.

Uzmanlara Danışma

Bir Estetikçiye Danışın, Eğer: Estetikçiniz sizin kanser olup olmadığınızı belirleyecek kişi değildir, ama eğer bir cilt incelemesi sırasında bir olumsuzluk tespit edecek olursa, sizi bir dermatoloğa danışmanız konusunda uyarması gerekir.Bir Dermatoloğa Danışın, Eğer: Eğer bir aylık kendini inceleme işleminde sizi şüpheye düşüren bir şey keşfedecek olursanız, o uyarıcı işareti sakın göz ardı etmeyin. Cilt kanseri her zaman ağrılı olmaz, ama tehlikeli olabilir. Eğer şüpheli bir nokta tespit edecek olursanız derhal dernıatoloğunuza görünün.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp