Albino Hastalığının Nedenleri

Albino Hastalığının Nedenleri

Derinin boya hücreleri olan melanositlerin melanin boyasını üretememeleridir. Bunun da tirozinaz enziminin irsi yokluğundan kaynaklandığına inanılmaktadır.

Albino hastalığının Albinizmin risk faktörleri

Ailede albino bulunması Genetik faktör: Albinizm geni çekiniktir. Günümüzde uygulanan doğum öncesi tetkikler, albinizm durumunu tespit edememektedir. Normal bir kişiler albino olan bir kişinin çocukları taşıyıcı olur ancak hiçbir çocuk albino olmaz. Çocuğun albino olabilmesi için, her iki ebeveynin de taşıyıcı olması gerekir. İki taşıyıcı ebeyenin, albino çocuk sahibi olma olasılığı; her hamilelikte %25, çocuğun taşıyıcı olma olasılığı %50 ve tamamen sağlıklı olma olasılığı ise %25’dir. Anne ve babadan birinin albino olması çocuğun albino olma ihtimalini çok arttırmakla birlikte sülale geçmişinde de bulunması bile büyük bir risk faktörüdür.

Cinsiyet: Albinonun kızlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

Albinizmin çeşitleri

Albinizmin, etkilendiği gene bağlı olan 8 farklı tipi vardır. Aşağıdaki tabloda yalnızca 6 tipi belirtilmiştir. 2 tip, 2013 senesinde keşfedilmiş, halen sınıflandırılmamıştır.

Okülokütanözalbinizm (OCA): En sık görülen albinizm tipidir. Göz, cilt ve saçlarda (ve tüm vücut kıllarında)hiç renk yoktur. Vücudunun tamamı beyaz olduğu için, güneşten çok fazla etkilenirler çünkü melanin eksikliğiyüzünden güneşi nzararlı ışınları doğrudan alttaki hücrelere geçer. Güneşli havalarda (hatta yazın, bulutlu havalar dahil), çok küçük yaşlardan itibaren, koyu renk camlı güneş gözlüğü, şapka ve güneş kremi kullanarak dışarıya çıkabilirler.

Albino Hastalığı Nedir
Ciltte renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğundan aşırı beyaz doğan, uzuvlarının büyülü güce sahip olduğu yanlış inanışı nedeniyle cinayete kurban giden albinolar sonunda saklanmak yerine birleşmeyi seçti.

Albinoluk, özellikle insanlarda melanin pigmentinin yokluğuna bağlı olarak renksizleşme olarak biliniyor. Bu durum çoğunlukla tirosinaz denen bir enzimin eksikliğinden kaynaklanıyor. Albino canlılarda deri genellikle çok açık renkli, saç-tüy-kıl gibi keratin yapılar beyaz renktedir, gözler de kırmızıdır.

Tanzanya'da sayıları 70'in üzerinde olan albino ailesi kabanaga Koruma Merkezi çatısı altında katledilme tehlikesine karşı toplandı. Albino dışındakiler ve kamp çalışanları dışında kimsenin giremediği merkezde hayatlarını sürdüren kabilenin en büyük korkusu çocuklarının dışarı çıkması.

Afrikalı albinolar yüzyılllardır iyi şans ve ölümcül hastalıklara karşı kür oldukları inancıyla kurban ediliyor. Hedef ise çoğunlukla çocuk.

AP'nin haberine göre yeni açılan merkez albinoları bu saldırılardan koruyabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp