Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatı

Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatı :Boy Uzatma Ameliyat Fiyatı

Boy Uzatma Ameliyat Fiyatı Kabaca Bir Fiyat Vermek Gerekirse 5000 TL İle 8000 TL Arası Boy Uzatma Operasyonlarının Maliyeti Olmaktadır. Boy Uzatma Ameliyatı İle İlgili Daha Fazla Bilgiyi Aşağıdaki Makaleden Ulaşabilirsiniz.


Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatı

Boy uzatma, hafta içinde Amerikalı Christy Ruhe'un hikayesiyle yeniden gündeme geldi. Tıbben boyu kısa kabul edilen pek çok kişi gibi o da iki yıla yakın bir süre boy uzatma ameliyatının getirdiği (ve gazetelerde çıkan fotoğraflarında yüzüne de yansıyan) acılara, zorluklara katlanmıştı. Ama sonunda 129 santimetre olan boyu 148 santimetreye kadar uzamış ve bir parti verip koltuk değneklerini yakmıştı.


Boy uzatma, düşünülenin aksine, her isteyene yapılmıyor. Pek çok ülkede estetik ameliyat gözüyle bakılsa da, ülkemizde boyu 150 santimetrenin altındakiler uygun hasta grubunu oluşturuyor. Boy uzatma, uzun soluklu ve sabır isteyen bir tedavi süreci olsa da son yıllarda geliştirilen yeni teknikler daha kısa sürede ve konforlu bir tedavi sağlıyor.


Türkiye'de "İlizarov yöntemi" olarak bilinen boy uzatma ameliyatlarının öncülerinden İ.Ü. Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Kocaoğlu, konuyla ilgili merak edilenleri yanıtladı...

Boy uzatma nedir?


Esası kemik uzatmadır. Kemiği uzatırken çevresindeki damarlar, sinirler, kaslar ve tüm yumuşak dokular beraberinde uzuyor.

Yöntem ne zamandan beri uygulanıyor?


Bu yöntem 1950'lerde Rus doktor Gavriil İlizarov tarafından tesadüfen keşfedildi. Bugün de yöntemin mucidinin ismiyle, "İlizarov tekniği" olarak anılıyor. İlizarov'un bir hastası o dönemde kırık tedavisinde kullanılan "eksternal fiksatör" denilen ve kemikleri tellerle sabitlemeye yarayan cihazı, yanlış kullanıyor. Normalde bu kırığın kaynaması için cihazın vidalarını sıkıştırarak iki kemik ucunun birbirine yaklaştırılması gerekiyor. Hasta vidaları sıkıştıracağına yanlışlıkla açıyor. Kemikler birbirinden uzaklaşıyor. Bir sonraki kontrolde İlizarov röntgen çekince bir bakıyor, iki kemiğin arasında yeni kemik dokusu oluşmuş. Kemik uzatmayı da böyle bulmuş oluyor.

Kimlere yapılıyor?


Boyu yaşına göre geri, bir bacağı kaza veya çeşitli nedenlerle kısa kalan kişilerde uzatma amacıyla kullanıyoruz. Boy kısalığında, 150 santimetrenin altındakilere yapıyoruz. 100 hastanın 30'unu boy uzatma vakaları, önemli bir bölümünü kemik iltihaplarının tedavisi, eğriliklerin düzeltilmesi, kaynamayan kırıkların tedavisi oluşturuyor.

Hangi kemiklere uzatma uygulanıyor?


Bacak ve kol kemiklerine.

Kemik en çok ne kadar uzatılabiliyor?


8-10 santimetre. Ancak bu tek bir kemik için. Eğer hem alt hem de üst bacak kemiklerine uygulanırsa uzunluk 20 santimetreye kadar çıkıyor.

Tedavi ne kadar sürüyor?


Cihazlar kemikte 3 aydan 12 aya kadar kalıyor.

Dezavantajları nedir?


Bu aletin en büyük dezavantajı, hasta konforunun zayıf olması. Hiçbir hasta bununla görünmek, günlük yaşama çıkmak, dolaşmak istemiyor. Örneğin cihazın takıldığı bacağı yıkamasına aylarca izin vermiyoruz. Öte yandan her gün pansumanını yapmak zorunda. Amerikalılar bunu geliştirdi. Şimdi yeni teknikler çıktı. Kemik içine çivi koyarak çivi üzerinden uzatma tekniği, halen dünyada üç ülkede uygulanıyor; bunlardan biri de Türkiye.Kaç yaşından itibaren yapıyorsunuz?


Yeni uygulamalarımızda akondroplazi (cücelik) vakalarında 3 yaşında başlıyoruz. Tek taraf bacak uzatmalarını 65 yaşına kadar yapabiliyoruz. Ama iki taraflı boy uzatmalarında 35'in üzerine çıkmıyoruz.

Her altı saatte bir, çeyrek milimetre

Boy uzatmada son teknikler neler?


Artık "motorlu çivi" dediğimiz bir cihazla uzatıyoruz. Yaklaşık 20 santimetre uzunluğundaki bu metal çivinin içinde motor var. Çiviyi ameliyatla kemiğin içine yerleştiriyoruz. Kemiğin üst ve alt taraflarına sabitleniyor ve kemiği kırıyoruz. Dışarıda hiçbir cihaz yok. Cihazın bir anteni var, onu da cilt altına yerleştiriyoruz. Hastaya uzaktan kumanda veriyoruz. Kumandayla 6 saatte bir motoru çalıştırıyor, kemiği 0.25 milimetre uzatıyoruz. Almanya'nın ardından dünyada bunu yapan ikinci merkeziz. Aralık ayından beri iki hastaya uyguladık.

Avantajları neler?


Hasta açısından çok daha konforlu ve pratik. 2 santim uzatıyorsanız çivi 20-30 gün, ama maksimum 3 ay kalıyor. Klasik tedavide bu süre bir yıla kadar çıkıyor. Tek dezavantajı fiyatı: 11 bin euro. Ameliyat ücretiyle 20 bin euro'ya yaklaşıyor. Standart ameliyatlar ise 10-12 milyar lirayı buluyor.

"1,82 metre boyunda erkek hasta geldi, tabii ki reddettik"

Ameliyat edilen hastanın uyması gereken kurallar var mı?


Verdiğimiz hareketleri düzenli olarak yapmalı. Zaten hastayı ameliyattan sonraki gün koltuk değneğiyle de olsa yürüterek taburcu ediyoruz. Biz hastaların işinden, hayatından geri kalmamasını salık veriyoruz. Sigara içen hastalara temkinli yaklaşıyoruz. Çünkü nikotin kemik birleşmesini negatif etkiliyor. Tedavi esnasında bıraktırıyoruz, içilen ortamlarda bulunmamasını istiyoruz. İlaçların düzenli kullanımının yanı sıra bol bol süt ve yoğurt, peynir gibi süt ürünlerini tüketmesi çok önemli.

Aletler aylarca çıkarılmıyor. Peki nasıl giyiniyorlar?


Kendilerince kreasyon geliştiriyorlar... Basketbolcuların giydiği yandan çıtçıtlı eşofmanları giyiyorlar mesela. İlizarov ameliyatı geçiren tekstilci hastalarımız bu hastalar için dizayn edilmiş giysiler yaptı.

Estetik amaçlı boy uzatmak mümkün mü?


Bu tartışmalı bir konu. Bu tip ameliyatlar kozmetik nedenlerle yurtdışında yapılıyor. Ama estetik amaçlı isteyenlerin büyük bölümü psikolojik nedenlerle başvuruyor. Birinin normal bulduğu bir boy, diğeri için stres kaynağı olabiliyor. Boy kısalığı kompleksi, gerçek ve geçerli bir durum. Bir keresinde boyu 182 santimetre olan erkek bir hasta geldi ve boyunu uzatmak istediğini söyledi. Hepsi uzun boylu olan arkadaş grubu içinde en kısa olduğunu söylemişti. Yine boyu 170 santimetre olan bir kadın, boy kısalığı şikayeti ve uzatma isteğiyle başvurdu. Bunlar kesinlikle kabul etmediğimiz vakalar.

"Otomobil kullanmak, patenle kaymak mümkün"

Çocuklarda


14-16 yaşına kadar uygulanan bir yöntem. Çocuklarda büyüme kıkırdağının olduğu bölgeden teller geçiriliyor. Halkalar yardımıyla kemiğin iki ucunun birbirinden uzaklaştırılmasıyla büyüme kıkırdağında yeni kemik dokusu oluşturuluyor.

Kortikotomi


İlizarov yöntemi, kemiğin kırılarak günde 1 milimetre uzatılmasını sağlıyor. Eğer hastada, sinirlerde aşırı gerilmeye bağlı ağrılar varsa veya aradaki kemik iyi oluşmuyorsa bu hız, günde 0.25 milimetreye düşürülüyor. Genç ve çocuklarda aradaki kemik dokusunun çok iyi oluştuğu vakalarda günde 1,5 milimetreye çıkarılabiliyor.

Dışardan fiksatör


Bu yöntem tedavi süresini üçte iki azaltıyor. İlizarov tedavisinde cihaz ortalama 10-14 ay kalırken, bu yöntemde 3 ay kalıyor. 65 günde 5 santimetre uzama sağlanabiliyor. Çok ciddi konfor sağlıyor. Hasta araba kullanıyor, patenle kayabiliyor.

Yorumlar

 • Has** Tab**
  7 yıl önce
  Merhaba benim kaval kemiklerimde çok yavaşda olsa yamulma var Parantez bacak dedigimiz agrim var bunun ameliyatı var mı? Ve boyumu uzatmak mumkun mü?
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Boy uzamasında üst yaş sınırımız 25 tir. Sınırı geçmediyseniz, boy uzaması noktasında takviye önerebiliriz. Ayrıca kas,kemik iskelet yapısı üzerinde mevcut ağrıların giderilmesinde önemli ölçüde yardımcı olacak,ağrı kesici özel bir jel vardır. Detaylar için linki tıklayınız. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Ipe* Mah*******
  7 yıl önce
  benim boyum 1.54 geceleri uyuyamıyorum artık uzamak istiyorum benim boyumda ameliyat olur mu ? lütfen yardım edin bana
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Boy uzaması hormonların fonksiyonel bir yapı olarak değerlendirebiliriz. Gelişim sürecinde olan bayanlar 23, erkekler ise 25 yaşına kadar uzayabilirler. Bitkisel olarak gıda takviyeleri alınarak boy uzamasına yardımcı olur.
 • Fat** Ipe*
  6 yıl önce
  Ben boy uzatmak icin ameliyat olmak istiyorum ama.fiyati nekadar olacak acaba bes milyar mi simdiden tesekkurler
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   öncelikle ilginize teşekkür ederiz. fakat uzmanlarımız sitemizde hastalıklar ve tedavileri ile ilgili detaylı bilgi vermektedir. amacımız daha kaliteli hizmet sunmaktır. tekrar teşekkürler.
 • Nez*******
  6 yıl önce
  Merhaba, tek ameliyyatla boyuzatma ve bacaq egriliyi (parantez bacaq) duzeltile bilirmi? Ameliyyatdan kac gun sonra yurumek mumkun, qoltuq agaci olmadan? Bi de ameliyyat komplikasiyonlari ve fiyati kac ? Sakat kalma ihtimali varmi? Teskkurler.
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   öncelikle ilginize teşekkür ederiz. fakat uzmanlarımız sitemizde hastalıklar ve tedavileri ile ilgili detaylı bilgi vermektedir. amacımız daha kaliteli hizmet sunmaktır.
 • Dir** Ün* *
  6 yıl önce
  Öncelikle Merhaba benim Boyum 1,60 ve hayata yasamamam icin tek sorunum,Almanyada yasiyorum. 22 Yasindayim para icin kredi cekmeyi düsünüyorum.sormak istedigim tek seyi var asa ve üst bacaki büyütmek icin diyelim ki tam 16cm büyütmek icin asa yükari ciddi bir rakam simdiden söyleyebilirmisiniz? Cok tesekürr ederrim hayalimi gerceklestirmek icin umut verdiniz burda rakamlar ödenilmeyecek kadar. Cevabiniz icin ve benim icin aldiginiz zaman icin tesekürr ediyorum!
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   öncelikle ilginize teşekkür ederiz. fakat uzmanlarımız sitemizde hastalıklar ve tedavileri ile ilgili detaylı bilgi vermektedir. amacımız daha kaliteli hizmet sunmaktır.
 • 6 yıl önce
  Boyum 1.68 yaşım 18 çevremdeki insanlardan kısayım buda kendimi bildim bileli kendimde eziklik duygusu yaratıy sadece 6-7 cm uzasam yeter bunun için başka bi tedavi varmıdır yoksa ameliyat şartmı ? Yardımcı olursanız çok sevinirim Teşekkürler
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   kemiklerin kalitesinde vücuttaki kalsiyumun ve fosfatın etkisi büyüktür.Size önerecegimiz set boy uzamasında yardımcı en etkili settir, ayda 1cmlik uzama sağlar bayanlarda üst yaş sınırı 23, erkeklerde üst yaş sınırı 25'dir. incelemek için linki tıklayınız
 • 6 yıl önce
  merhaba yaşım 19 boyum 1.60 boyumun uzamasını istiyum melisa çayı ve balığın siyah eti olan konserveden aldım 1 ayda ne kadar farkeder yada 7 8 cm farketmesi için önerebilceginiz başka bi yöntem varmıdır illa boy uzama ameliyatımı lazım onda ölüm riski var diyolarda
 • Mus**** ça****
  5 yıl önce
  Merhabalar benim boyun 1.68 21 yaşındayım çevremdeki insanlara göre kısayım ve buda beni çok rahatsız ediy ameliyatla boy uzatmam mümkünmü yada başka bir yolu varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.
 • Rec** Aci*
  5 yıl önce
  Ben 19 yaşındayım boyum 1.63 nasıl uzatabilirim boyu ilaç felan yokmu tedavisi

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp