Böbrek Genişlemesinin Belirtileri

Böbrek genişlemesinin belirtileri,tıp dilindeki adıyla hidronefroz olan böbrek genişlemesi belirtileri ile ilgili bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Böbrek genişlemesinin belirtileri hakkında merak ettiğiniz herşeye aşağıdaki makalemize göz atarak ulaşabilirsiniz.

Tıp dilinde hidronefroz olarak tanımlanan böbrek büyümesi, böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplere bağlı olarak büyümesi ya da genişlemesi olarak tanımlanabilir. Bu durum böbrekte idrarın birikmesi sonucu meydana gelir.

Böbreğin pelvis renalis ( idrarın üretildikten sonra depolandığı yer ) denilen bölgesi idrar biriktiği için şişerek böbrek dokusuna basınç yapar ve onun çalışmasını bozmaya başlar. Böbrek büyümesine sebep ise bu kanalın tıkanmasıdır.

Tıkanma sonucu meydana gelen hidronefTek taraflı tıkanmalara bağlı hidronefrozda diğer böbrek çalışmaya devam ettiğinden belirtiler geç fark edilir. Bu da hastalığın seyrini olumsuz etkiler. Tehlike oranı düşüktür. Eğer her iki böbrek de tıkanmadan etkilenmişse ve tıkanmaya bağlı olarak idrar ters yönde gidiyor ise sonuç sıkıntı doğurabilir. Böbrek fonksiyonları bozulduğunda o böbreği çıkarmaktan başka çare kalmaz.

Böbrek Genişlemesinin Belirtileri

* Böbrek boşluğunda bel ağrıları,
* Biriken idrar dolayısıyla enfeksiyon,
* Ateş,
* İdrar yaparken acı,
* Karında şişlik,
* Bulantı ve kusma,
* İki taraflı hidronefrozda susama,
* Keyifsizlik,
* Kilo kaybı gibi belirtiler en bilinenleridir.

Böbrek Genişlemesi Nasıl Meydana Gelir ?

Normalde böbreklerin havuzcuk adı verilen bölgesinde toplanan idrar, ilk önce idrar kesesine oradan da idrar kanalına (üreter), oradan da dışarı atılma açıklığına(üretra) gelir. İşte bu yolculuk esnasında meydana gelen herhangi bir tıkanıklık, idrarın böbreklerden çıkışını engelleyecektir.

Tıkanıklık, idrarın böbrekten boşalamamasına ve sonuçta artan basınç ile böbreğin büyümesine sebep olmaktadır.

Tıkanıklığa idrar yollarında bir tümör, üreter kıvrılmaları, gebelik, prostat hipertrofisi(büyümesi) veya bir taş neden olabilmektedir.

Yorumlar

 • Sel**
  4 yıl önce
  Îyi günler hocam benR 7 ay lık hamileyken böbregımde genişleme olmustu doktorum tel takılması gerektigı soyledı ve takıldı dogumdan 2 ay sonra teli çıkardılar aradan 3yıl gectı bobregım tekrar agırmaya başladı hamile degılım ama böbregimde tekrar genisleme olabilırmı ne yapmalım? Şimdiden teşekkür ederım genisleme.
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Bir çok rahatsızlığın belirtisi olabilir, tam teşhis için lütfen doktora gidin. Bilgi Hattı: 0224 234 5678
 • Nur**** Kep**
  3 yıl önce
  mhb 11 yasında kızım var ank dr sami ulus hastanesine götürdüm nükler tıp merkezinde ise rontgen ve ultrason çekildi teşis ise böbrek büyümesi idi ama her ay kültur veriyum açıkcası tedavisinin ne oldugunu bilmiyum hiç birtane ilaç verilmedi çoğu zaman acil e gittim ama sonuç hep aynı tedavisi ilacı önlemı nedir ayrıntılı bilgi almak istiyum
  • Şifalı Bitkilerim
   3 yıl önce
   Böbrek görevini yerine getiremediği için böbrek yetmezliğine yol açar. Diyaliz ve böbrek nakli gerekebilir.üre ve keratini dengeleyerek yardımcı olan Bitkisel tedavi için linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp