Cenaze Namazı

Cenaze Namazı :

S - Kimlerin cenâze namazı kılınır ?
C-Ölen bir kişinin cenâze namazının kılınabilmesi için; Müslüman olması şarttır. İslâm ilkelerinin tamamına inanan ve şeriât denilen dini kurallara karşı olmayanlara müslüman denir. Ölen bir müslümanın cenâze namazının kılınması kifâye yolu ile farzdır. Müslüman olmayanların ve İslâm ilkelerine karşı olanların cenâze namazını kılmak haramdır. Cenâzenin yıkanmış olması şarttır. Yanlışlıkla yıkanmadan namazı kılınan bir cenâze, mezara konulmuş bile olsa, üzeri toprakla örtülmemişse, çıkarılır, yıkanır, namazı yeniden kılınır ve sonra mezara gömülür. Üzeri toprakla örtüldükten sonra anlaşılırsa, artık mezardan çıkarılması haram olduğu için, özür nedeni ile yıkama zorunluluğu kalkar ve çürüyüp, dağılmadığı kanısına varılırsa, mezarının başında yeniden cenâze namazı kılınır. Cenâzenin hazır olması şarttır. Cenâzenin tamamı olmasa bile, yarısından çoğunun veya başı ile birlikte bedeninin en az yarısının olması şarttır. Cenâzenin yere (musallâya) konulmuş olması lazımdır. Elde, omuzda tutulan cenâzenin namazı kılınmaz. Cenâzenin cemaât önünde olması gerekir. Sağ olarak doğup ölenlerin ve doğum esnasında hayat belirtisi olanların cenâze namazı kılınır.

S-Cenâze namazı nasıl kılınır ?
C-Erkek olsun, kadın olsun, imam cenâzenin göğüs hizasında durur. Cenâze namazında niyet şart, kıyam ve 4 tekbir rükûndur.

“Allah için namaza, şu erkek veya şu kadın için duâya, uydum hâzır olan imâma” diye niyet edilir. Yalnız ilk tekbirde eller kaldırılır. Birinci tekbirden sonra “Sübhânekallâhümme vebihamdik vetebâre kesmük veteâlâ ceddük ve celle senâük velâ ilâhe ğayrük” okunur. İkinci tekbirden sonra, Allahümme salli alâ ve Allahümme bârik alâ okunur. Üçüncü tekbirden sonra, bilenler cenâze duâsını, bilmeyenler Rabbenağfirlî gibi duâları veya Fatiha‘yı okuyabilirler. Dördüncü tekbirden sonra selâm verilir.


Cenaze namazı farz-ı kileyedir. Yani bir beldede vuku bulan, bir Müslümanın cenaze namazını kimse kılmazsa o belde halkı mesul olur. Bir kaç kişi kılsa mes'uliyet üzerlerinden kalkar.

Cenaze namazı: "Bir de onlar üzerine cenaze namazı kıldır, çünkü senin namazın onlar için bir rahatlık ve huzurdur." (1) ayeti kerimesi ve hadis-i şeriflerle sabittir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp