Yatakta Baş Dönmesi

Yatakta baş dönmesi pek sık rastlanmayan türden olmakla birlikte ciddi problemlerin belirtisi olabilir. Yatakta yatarken baş dönmesi vertigo hastalığının en belirgin belirtilerinden sayılmaktadır.

Benin paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV), baş dönmesi yakınması ile kliniğe başvuran hastaların yaklaşık % 20‘sini etkileyen bir iç kulak hastalığıdır.

Hastanın hissettiği baş dönmesi, özellikle sırtüstü yattığında veya yatarken bir yana döndüğünde kendisini çok rahatsız eder.
Buna rağmen gün içerisinde öne eğildiği veya yüksek bir rafa uzandığı zaman da şiddetli baş dönmesi olabilir.

Yürürken genellikle bir dengesizlik hissedilir ama şiddetli bir dönme hissi yoktur.

Yatakta yattıktan hemen birkaç saniye sonra başlaması ve baş pozisyonu değiştirilmediği zaman en fazla otuz saniye içerisinde kaybolması BPPV için tipik bir özelliktir.

VERTİGO CİDDİYE ALINMALI

Baş dönmesi olduğu zaman olayı basite indirgemeyin. Bunun altında yatan nedeni tam olarak tespit etmeye çalışın ve bu soruna yönelik tedaviyi uygulayın. Çünkü baş dönmeleri insanların günlük yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkiler, bir başkasına muhtaç hale getirebilir.

Bu sorunları yaşayıp da kimseyle paylaşmayan kişiler var. Bunlar da tavsiyemi umursamayarak bu sorunu çözmeyecekler. İleride daha büyük sorunlarla karşılaşmaları için devam eden baş dönmeleri varsa zamanında bunun tedbirini almalılar. Neden kaynaklandığını bulmalılar.

Bir de hastanın kendisinin ya da çevresinin hareket ettiği şekilde algılanan bir halüsinasyon var. Rahatsızlığa bulantı, kusma ve kulak çınlaması da eşlik edebilir.
Buna da ‘vertigo‘ diyoruz. Burada gözler kapatılınca denge bozukluğu oluyorsa bu bulgu vertigo teşhisi için çok önemlidir. Genellikle yaşlılarda yüksek ateşle seyreden bir enfeksiyon sonucunda vertigo oluşabilir.

Her zaman dile getirdiğim gibi vücuttan gelen sinyalleri ve işaretleri gözardı etmeyin. Bu sinyaller ve işaretler mükemmel bir yapıdan gelmektedir. O açıdan durumu görmezden gelmek yanlıştır. Ciddiye almak gerekir. Bu basit bulgular yarın daha büyük sorunların habercisi olabilir

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp