Kulak Taşı Oynaması

Kulak Taşı Oynaması

Kulak Taşı Oynaması hakkında bilgiler

Tüm baş dönmelerinin yüzde 30′una iç kulak kristallerinin yerinden oynamasının neden olduğunu belirten uzmanlar,kulak taşı oynamalarının dikkate alınmasını öneriyorlar.Bu konu hakkında detaylı bilgiler içeren makalemize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kulak, burun ve boğaz uzmanı Doç. Dr. Erkan Tarhan, tüm baş dönmelerinin yüzde 30′una iç kulak kristallerinin yerinden oynamasının neden olduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Tarhan, yaptığı yazılı açıklamada, halk arasında ”iç kulak kristallerinin yerinden oynaması” olarak bilinen ”Benign Pozisyonel Paroksismal Vertigo”nun, başın pozisyonuyla aniden başlayan, kısa süren ve ”tüm dünyanın başa yıkıldığı” hissi veren bir baş dönmesi olduğunu kaydetti.

Bir denge organı olan iç kulağın içinde gözle görülemeyecek kadar küçük kum tanesi gibi kristaller bulunduğunu, bunların darbe, uzun süreli yolculuklar, geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok nedenle yerinden oynayarak denge sistemini uyardığını belirten Doç. Dr. Tarhan, ”İç kulak kristallerinin oynaması tüm baş dönmelerinin yüzde 30′unu oluşturmaktadır ve tüm baş dönmeleri içinde en sık görülenidir. Bütün yaş gruplarını etkileyen bir hastalık olmakla birlikte, maalesef ülkemizde hala yeterince tanınamamakta ve hastalara gereksiz tedaviler yapılmaktadır” dedi.

Doç. Dr. Tarhan, ani başlayan ve saniyeler süren şiddetli baş dönmesine, hızlı göz hareketleri, bulantı, kusma, çarpıntı, terleme gibi yakınmaların da eşlik edebileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

”Hastalarımız atakları şöyle tarif ederler, (Yatakta sağdan sola dönüyordum, ayakkabımı bağlamak için eğilmiştim, perde asıyordum, markette bir rafa uzanmıştım ki aniden tüm dünya, etraf dönmeye başladı. Bu dönme o kadar şiddetliydi ki etrafımdaki hiçbir şeyi tanıyamaz hale geldim. Baş dönmesine bulantı ve kusma eşlik etti. Bu atağın tek güzel tarafı ise kısa sürmesi oldu).”

Yorumlar

 • Tan** Uç****
  4 yıl önce
  kulak taşı oynaması tedavisi nedir ?
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   irtibat no: 0224 2 3 4 5 6 7 8 dilersenız bu numaradan bızı arayınız. uzman birim sizinle irtibata geçip şikayetiniz hakkında daha detaylı bilgi imkanı sunalım.. geçmiş olsun
 • Hal** Ibr**** öz*
  4 yıl önce
  kulak kristalim yerinden oynandıgı söylendi bunu tedavisi ve olası riskleri söyleyebilirmisiniz saygılarımla
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Tedavide herhangibir risk yoktur. kan dolaşımı sağlanarak hücre yapılanması mümkündür . tedavi ile detaylar için linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp