Kulak Çınlaması Ve İşitme Kaybı

Kulak Çınlaması Ve İşitme Kaybı :

Ani işitme kaybı genellikle sadece bir kulakta gelişir. Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber viral ve vasküler (damarsal) nedenler üzerinde durulmaktadır. Stres, ani işitme kayıplı hastalarda sık rastlanılan bir durumdur. Ani işitme kaybı ile birlikte hastada kulakta çınlama, baş dönmesi gibi şikâyetler de görülebilir.

Konuyla ilgili önemli bilgiler veren Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Coşkun Şanverdi, KBB muayenesi ve ardından yapılacak bir işitme testinin tanı konulması için genellikle yeterli olduğunu belirtiyor. Şanverdi, rutin kan testlerinin (kan sayımı, kan şekeri gibi) mutlaka yapılması gerektiğini ve iç kulak ile beyin MR'ı gerektirecek durumların sıklıkla olmasa da yaşanabildiğini ifade ediyor.

Kulak çınlaması nedir?

Op. Dr. Coşkun Şanverdi, Tinnutus, yani kulak çınlaması kişinin kendi kafasından köken alan, dışarıdaki bir ses kaynağı ile ilişkisi olmayan ses algılaması olduğunu belirtiyor. Objektif ve Subjektif olmak üzere iki çeşit çınlama olduğunu belirten Şanverdi, "Objektif olan çınlama vücutta oluşturulan ve diğer bir kişi tarafından da duyulabilen seslerdir. Subjektif çınlama ise ikinci bir kişi tarafından işitilemez, sadece kişinin kendisi duyar" şeklinde ifade ediyor.

Çınlamanın sebepleri nelerdir?

Dış kulak, orta kulak ve iç kulağın kimi hastalıklarında, damarsal nedenlerle, kimi ilaçların kullanımı, işitme siniri tümörleri, beyne bağlı bazı hastalıklar, psikiyatrik sorunlarda çınlama görülebilmektedir.

Coşkun Şanverdi'ye göre toplumun % 3-7'si çınlama nedeniyle doktora başvurmaktadır. İşittiği ses nedeniyle yaşamlarının çok olumsuz etkilendiğini ifade edenlerin oranı ise %1-2'dir.

Kulağında ve ya kafasının içinde işittiği ses nedeniyle gece uyku sorunu yaşayan, psikiyatrik sorunlar yaşayan hastalarla birlikte sesin şiddetli olup gündüzde duyulduğu durumlarda iş ve sosyal yaşamda olumsuz etkilenebilmektedir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp