Dolama Hastalığı Nasıl Geçer

Dolama Hastalığı Nasıl Geçer

Tırnak yatağı iltihaplanması bir kaç haftada iyileşmezse ortodoks tıpta doktorun burada bir kısmını keserek iltihabı dışarı akıtır. Bana göre tırnağı kısmen veya tamamen kesmeye gerek yoktur, şayet cerahatli tırnağa sinirliot sarılırsa veya sefa merhemi sürülürse bütün cerahat dışarı akar. Gökçek İksiri içildiğinde bütün mikroplar yok olur. Kronik iltihaplanma dahi olsa, bu Gökçek İksiri ile kısa sürede tedavi edilebilir. Kronik Tırnak yatağı iltihaplanması diyabet hastalarında çok görülür, çünkü şeker hastalığının ilerlediğini gösteren bir işarettir. Bu nedenle rahatsızlığın sebebi özelikle teşhis yapılır.

Dolamanın Bitkisel Tedavisi

Bir su bardağı soğuk suyun içine, bir çorba kaşığı ebegümeci katılıp bir gece bekletildikten sonra ısıtılıp dolamanın çıkmış olduğu parmak yirmi dakika boyunca içinde tutulur. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir. Aynı karışım 2-3 defa ısıtılarak kullanılabilir.

Bir adet taze çiğ yumurta bir çay bardağının içine kırıldıktan sonra dolamalı parmak bu bardağın içine sokularak gayet yavaş bir şekilde parmakla yumurta yirmi dakika boyunca karıştırılır.Bu işlem dolamak patlayıncaya kadar devam ettirilir.

İki avuç dolusu aynısefa çiçeği (çiçek, sap ve yaprak) ince kıyıldıktan sonra yarım kilo içyağı veya margarin ateşte kızdırılıp bitkinin içine dökülür.

Çıtırdadıktan sonra karıştırılıp ateşten alınır. Üstü kapatılıp serin bir yerde bir gece bekletildikten sonra hafifçe ısıtılıp bir tülbentten süzülerek ve posalarda üstüne sıkılarak temiz bir kabın içine doldurulup gerektiğinde dolamanın üzerine sürülür. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.

Küçük bir cezvenin içine bir çay bardağı su katılıp, üzerine bir tatlı kaşığı kına eklendikten sonra, lapa haline gelinceye kadar karıştırılıp, dolamalı parmağın üzerine sürülerek bir bezle sarılır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.

Bir su bardağı soğuk suyun içine, bir çorba kaşığı atkuyruğu katılıp bir gece bekletildikten sonra ısıtılıp dolamanın çıkmış olduğu parmak yirmi dakika boyunca içinde tutulur. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir. Aynı karışım 2-3 defa ısıtılarak kullanılabilir.

Bir miktar taze atkuyruğu iyice yıkanıp temizlenir ve ezilerek lapa haline getirildikten sonra dolamanın üzerine sarılır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.

Küçük bir cezvenin içine bir çay bardağı zeytinyağı katılıp, üzerine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ıspanak eklendikten sonra, haşlanana kadar karıştırılıp, ıspanaklar dolamalı parmağın üzerine bir bezle sarılır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.

Bir miktar taze damar otu iyice yıkanıp temizlenir ve ezilerek lapa haline getirildikten sonra dolamanın üzerine sarılır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.

Küçük bir cezvenin içine bir bardağı su katılıp, üzerine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kantaron çiçeği eklendikten sonra, lapa haline gelinceye kadar karıştırılıp, dolamalı parmağın üzerine sürülerek bir bezle sarılır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.

Küçük bir cezvenin içine bir çay bardağı sirke katılıp, üzerine bir tatlı kaşığı havanda dövülerek toz haline getirilmiş keten tohumu eklendikten sonra, lapa haline gelinceye kadar karıştırılıp, dolamalı parmağın üzerine sürülerek bir bezle sarılır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.

Küçük bir cezvenin içine bir çay bardağı sirke katılıp, üzerine bir tatlı kaşığı kafuru eklendikten sonra, lapa haline gelinceye kadar karıştırılıp, dolamalı parmağın üzerine sürülerek biz bezle bağlanır. Bu işlem dolama patlayıncaya kadar devam ettirilir.

Dolama Belirtileri

Kızarmış bir renk oluşması, parmak boğumunda şişlik ve acı. Parmak boğumlarındaki şişlik üzerine baskı uygulandığında kişi bir dalgalanma hisseder. Kişinin hareket imkanı şişlikten dolayı azalmıştır. İçeride bulunan iltihap kimi zaman kendi kendine boşalabilir, ancak bu duruma önem verilmediği durumlarda kemiklere ciddi iltihaplanmalara neden olabilir. Bu duruma osteomiyelit enfeksiyon, yani kemik- kemik iliği enfeksiyonu denilmektedir. Bu açıdan bakıldığında, kişiler acilen bir hekime görünmelidirler. Sadece el parmakların da değil ayak parmağında dolama hastalığı oluşabilmektedir.

Dolama Nedir?

İnsanların parmaklarının avuç içine bakan kısmının ilk boğumunda oluşan enfeksiyona verilen isim dolamadır. Dolama genellikle küçük bir yırtık veya delinme sonucu, elin içine dolan mikropların birikmesi ve üremesi sonucunda, parmak boğumunda oluşan iltihaba verilen isimdir. Bu bölgede biriken enfeksiyon şişer ve parmakta iltihap hareketine engel teşkil eder. Bu iltihabın ve apsenin oluşturduğu şişlik neticesinde parmakta dolama ucunda kan dolaşımı kesilir veya tıkanır, bu sebepten dolayı parmakta kansızlık oluşur.

Tüm mikroplar içinde dolama rahatsızlığına en fazla sebep olan mikrobun ismi stafilokok’dur. Dolama hastalığının farklı bir çeşidineyse mantar iltihaplanması neden olmaktadır, bu durum şeker hastası kişilerin parmaklarını ve ellerini uzunca bir zaman suda beklettikleri durumlarda oluşur. Mantar iltihabı yavaş yavaş gelişen bir hastalıktır ama aynı zamanda inatçı da bir hastalıktır. Kimi zaman bakteri ve mantar aynı anda bulunmaktadır, bu nedenden dolayı şişme ve iltihap daha büyük olur.

Akut adı verilen bir iltihap, kişinin tırnağının etrafından ve epidermis kısmından dolaşmak suretiyle, bu bölgelerin al kısmına işler ve acıya sebep olan bir apse oluşmasına neden olur. Tırnak yapısının altındaki ve bitişik dip kısmındaki deri kabarıp acı verir. Bu durumda tırnak etten ayrılabilmektedir.

Dolama Hastalığının İyileşme Süreci
Bize en çok iletilen sorunların başında parmakta dolama nasıl geçer şeklinde olduğu için dolama hastalığı iyileştirme süreci başlığı ile konuya ek bilgi eklenmilştir. Parmakta dolama nasıl tedavi edilir nasıl iyileşir, il olarak sıcak bir duş kişiye iyi gelecektir. Bu sıcak su dolama tedavisi, şişen dokuların iltihaplarının kırılmasına ve inmesine yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra dolamanın tedavisi antibakteriyel bir ilaç ya da madde uygulanabilir, bu iltihabın geçmesine yardımcı olacaktır. Ya da bir mantar iltihaplanması durumu mevcutsa, yüzde 1 oranda gentian violet adı verilen çözelti uygulanabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp