Doğal Göz Bakım Formülleri

Doğal Göz Bakım Formülleri :

Göz Altındaki Şişkinliklere Ne Yapmalı ?
Soyulan patates rendelenir, suyu sıkılır. Bu suya temiz bir tülbent daldırılıp göz altına yerleştirilir. 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkanır. Olumlu bir sonuç almak için bir süre her gün uygulanmalıdır.

Göz Altındaki Mor Halkalar İçin Ne Yapmalı?

a) Bir parça pamuk veya tülbentle bir sıcak, bir soğuk ıhlamur kompresleri uygulanmalı.
b) İkiye bölünen taze bir incir, halkaların üzerine yerleştirilip bir süre bekletilir.

Göz Altındaki Cildin Sarkmasına (Torbalara) Karşı Ne Yapmalı?

Bir miktar kuşburnu kaynatılır, koyu bir losyon halini alınca süzülür. İçine iki parça temiz pamuk daldırılıp göz altındaki sarkan kesimlere yerleştirilir. Sırt üstü yatılarak bir süre beklenir. Bu uygulama şişkinliği azaltır, cildi sıkıştırır.

Göz Ağrısı İçin Losyon

Yapılışı: Bir tatlı kaşığı toz halinde rezene, soğuk suya konarak bir süre kaynatılır. Soğuyunca süzülür. Elde edilen sıvı ile gözler günde üç kez çalkalanır. Etkinin daha da olumlu olması isteniyorsa, gözler rezene buğusuna tutulur. Buğu banyosu için yarım tatlı kaşığı rezene yeterlidir.

Gözleri Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

a) Bir tatlı kaşığı iyi cins bal, bir bardak suda beş dakika kaynatılır. Ilıdığında bu sıvıya daldırılan temiz bir tülbent ile gözler silinir. İyi bir sonuç almak için bir süre günde birkaç kez uygulanmalıdır. b) Gözlerin A, B, C vitaminlerine, minerallere ve eser-elementlere gereksinimi vardır. Gözlerin canlı olması için kanırı temiz olması gerekir. Bu neden ile kanı temizleyen sebze ve meyve sularını ihmal etmemelidir. Sebze sulan içinde gözlere en yararlı olanı havuç suyudur. Her sabah kahvaltıdan bir saat önce, içine yarım limon suyu katılmış bir bardak sıcak su içmenin de gözlere yararı vardır. Bu uygulama iç organları temizler, bedenin asiditesini düzenler.

Kirpiklerin Beslenmesi ve Bakımı İçin Krem

Malzemesi: 2 gram ispermeçet, 5 gram Hint yağı, 2 gram lanolin, 2 gram badem yağı.
Yapılışı: Tüm malzeme 'ben-mari'de karıştırılarak eritilir. Soğuyuncaya kadar karıştırılır. Çok koyu ise biraz badem yağı katılabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp