Kirpik Dibi İltihabı Neden Olur?

Kirpik Dibi İltihabı Neden Olur? : - Saçlarım da dökülüyor, kirpiklerim de... Kanser miyim?
 
- Hayır, sadece cilt yapınız böyle.
 
Kirpik diplerinde kızarıklık, kepeklenme ve iltihaplanma nasıl bir hastalıktır?
 
Yağlı cilt yapısı olanlarda kirpik dipleri kolay mikrop kapar. Kepekler ve mikroplar nedeniyle beslenemeyen kirpikler dökülür. Yine kepekler ve mikroplar nedeniyle gözyaşı kanalcıklarının ağzı kapanır ve akamayan gözyaşı kistler oluşturur. Kirpik dibi iltihabı budur.
 
Kirpik dibi iltihabı kimlerde olur?
 
En yaygın göz rahatsızlıklarından biridir. Günümüzde, hava kuruluğu, çevre ve hava kirliliği nedeniyle artmıştır. Esas olarak cildi kepekli, yağlı olanlarda görülür. Aslında, bazı erkeklerde görülen saç dökülmesinin kirpiklerde olan türüdür. Gözlük ihtiyacı olup da kullanmayanlarda da görülür.
 
Kirpik dibi iltihabında hangi yakınmalar olur?
 
* Kirpik diplerinde 
 
- kızarıklık
 
- şişlik
 
-  kaşıntı
 
-rahatsızlık hissi
 
-kepeklenme
 
-birikintiler
 
*Kirpiklerde dökülme
 
 *Kuruluk hissi
 
 *Yanma, batma 
 
*Yabancı cisim kaçmış hissi

Kirpik dibi iltihabı nasıl tedavi edilir?

Genellikle süreğen bir durum olduğu için, her gün diş fırçalar gibi kirpik dibi temizliği yapmak çok yararlıdır.Kirpik dibi-kapak kenarı iltihabı: Kirpiklerde dökülme, kapak kenarlarında kızarıklık, şişlik, kaşıntı olarak kendini gösterir.Önce kaynatılmış, ılıtılmış suya batırılmış pamuk ile pansuman yapılır. Sonra kulak çöpleri ile dıştan, üst ve alt kapak kenarına paralel yönde masaj yapılır.

Bunun için:

*Mikroplan öldürmek için suyu kaynatmak, sonra gözü yakmayacak kadar ılıtmak,
 
* Ilıtılmış su ve temiz bir pamukla günde 2-3 kez gözlere pansuman yapmak,
 
*Aynı suya batırılmış pamuklu kulak çubuklarıyla kapaklara paralel şekilde dıştan sürerek masaj yapmak gerekir.Tabii, elleri yıkadıktan sonra bu işlemleri yapmak lazımdır.

EK BİLGİ 

Göze uygulanan sıcak, daha çok kan ve mikroplarla baş edecek asker gelmesini sağlar. Daha çok kan, daha çok gözyaşı yapılmasını sağlar. Masajla da gözyaşı kanalcıklarının ağızlarındaki kepek ve ölü hücreler temizlenir. Böylece kirpik dipleri yenilenmiş olur.Göz hekiminin önerisine göre bazen yapay gözyaşı damlası, nadiren antibiyotik damla ve merhem veya özel kirpik dibi şampuanı uygulamak da gerekebilir.
 
BÖLÜM ÖZETİ 
Sonuç olarak, kirpik dibi iltihabı, tehlikeli olmayan ama rahatsız edici bir durumdur. Tedavisi kolaydır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp