Balgam Nasıl Tedavi Edilir

Balgam Nasıl Tedavi Edilir? Sorusuna yanıt olarak Bu makalede sizleri aydınlatmak amaçlı balgam tedavisi ve bu balgam tedavi yöntemlerinin neler olduğu hakkında faydalanacağınız bilgiler yer alıyor.

Balgam Tedavisi

Balgam tedavisinde önemli olan ilk başta balgamın hangi nedenden ötürü oluştuğunu bulmak gerekmektedir.Balgam tedavisinde eğer bir rahatsızlıktan ötürü balgam oluşuyorsa ilk önce bu rahatsızlığın tedavisine öncelik tanımak gerekir.Balgamın zaman geçtikçe eğer rengi koyulaşıyorsa,hastalığın enfeksiyona dayalı bir rahatsızlık olduğu düşünülebilir.

Balgamın tedavi edilmesi için gerçekten enfekte olup olmadığına bakmak gerekir bu nedenle hastanın hekime söylediği balgam gittikçe,koyulaştı,sarardı,yeşillendi sözleri hekimin kişiye antibiyotik tedavisinde balgam sökücü ilaçlar vermesi gerektiğini destekler.Eğer balgam beyaz köpük şeklindeyse kişi çıkarmakta zorluk çekmiyorsa yapacağı şey her gün düzenli olarak su içmektir.

Geçirilen gribe bağlı olarak balgam oluşabilir,bu şekilde oluşan balgamlar için bol sıvı almak gerekir,sıvılar balgamı söktürmeye yardımcı olacaklardır.Balgamda kan gözükmeye başlanmışsa uygulanacak tedavi önce tetkiklere bağlıdıır yani önce kanamanın neden oluştuğu saptanmaya çalışılır.Eğer kronik bronşite bağlı bir kanlı balgamsa nefes darlığıda oluşacaktır,antibiyotikler,balgam sökücüler kişiye verilir.

Solunum yollarında salgıların (balgamın) temizlenmesi nasıl yapılır?

Göğüs Fizyoterapisi

Kistik fibrozisli hastalarda en önemli sorunlar solunum sistemi ile ilgili olanlardır. Bu sorunlar esas olarak balgamın solunum yollarını tıkaması, mikropların çoğalması için uygun ortam oluşturması sonucu solunum sistemi enfeksiyonlarının oluşmasına bağlıdır. Fizyoterapi ile balgamın solunum yollarından temizlenmesi, enfeksiyonları önleyerek akciğerlerdeki hasarın oluşmasını engeller ve geciktirir.

Fizyoterapi programı değişik tedavi şekillerinden oluşur:

Perküsyon (göğüse vurma):

Avuç uygun şekilde tutularak çocuğun göğsüne vurulması ile balgamın akciğerlerden sökülmesi sağlanır. Değişik pozisyonlarda vurularak kenarlarında bal olan bir kavanoza ters çevirilip vurulduğunda balın sökülmesi gibi balgamın akciğerlerden atılmasına çalışılır.

Pozisyon değişikliği:

Çocuğu değişik pozisyonlarda tutarak, yerçekiminin etkisi ile balgamın akciğerlerden çıkarılmasıdır.

Vibrasyon (titreşim):

Perküsyon sonrası çocuk öksürtülerek balgam çıkartılırken çocuğun sırtına titreşim yapılarak balgamın çıkarılmasına yardımcı olunur.

Öksürme:

Her pozisyonda perküsyon yapıldıktan sonra çocuğun öksürmesi balgam çıkarmasına yardımcı olur. Derin soluk alınıp, derin ve tam nefes verilmesi de balgam sökülmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Egzersiz yapma:


Kistik fibrozisli hastalar diğer çocuklar gibi yüzme, koşma, bisiklete binme, ağırlık kaldırma gibi sporları yapabilirler. Çocukların değişik pozisyonlarda egzersiz yapmaları, zıplamaları, bir yere asılarak sallanmaları, amuda kalkmaları, göğsün hareketliliği için oldukça önemlidir. Hastalar spor yaptıkları sürece daha aktif yaşarlar ve balgamları daha kolay sökülür. Ailelerin çocukları spor yapmaya teşvik etmeleri gerekir.

Günlük fizyoterapi programı


Kistik fibrozisli hastaların ailelerinin göğüs fizyoterapisini günlük olağan programlı işleri arasına koymaları gerekir. Tercihen ailede fizyoterapiyi birden fazla kişinin uygulaması gerekir. Günlük olarak değişik pozisyonlarda işlem yapılmalı, balgamın fazla çıkarıldığı pozisyonlarda işleme daha uzun süre devam edilmelidir. Solunum yolu enfeksiyonları olduğunda fizyoterapi sayısı ve süresi artırılmalıdır.

Balgamı yumuşatmak için solunum yolu ile verilen ilaçların göğüs fizyoterapisinden önce verilmesi balgam çıkarılmasını kolaylaştırır. Yine işlemin beslenmeden tercihen bir saat sonra yapılması işlem sırasında olabilecek kusmaları azaltır. Çocuklar balgamlarını yutabildiklerinden fizyoterapi sırasında çocuğun öksürmesi ve balgamını yutması işlemin etkisiz olduğunu göstermez. Göğüs fizyoterapisi sırasında balgamda kan görülmesi durumunda işleme ara verilmeli ve izleyen merkeze bilgi verilmelidir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp