Antidepresan Reçetesiz

Antidepresan Reçetesiz : Depresyondayım, doktora gitmeden antidepresan almam doğru olur mu? Bitkisel içerikli antidepresanları doktora gitmeden kullanabilir miyiz? Reçetesiz satılan antidepresanlar bağımlılık yapar mı? Reçetesiz antidepresan kullanmanın zararları nelerdir? Günümüzde reçetesiz olarak bitkisel ilaç adı altında çok fazla sayıda antidepresan ilaçlar bulunabiliyor. Peki bu doktor reçetesi olmadan satılan sakinleştirici ilaçların kullanımı ne kadar doğru? Bu yazı dizimizde olumlu ve olumsuz şekilleri ile antidepresanları işliyoruz.

Antidepresan kullanımı oldukça önemlidir. Bu nedenle de uzmanlar doktora gitmeden antidepresan kullanımının oldukça tehlikeli olduğunu her fırsatta belirtiyor. Antidepresan ilaçlar doğrudan düşünce sistemi ile alakalı olduğu için, emin olmadan kullanılacak her ilaç kişinin düşünce sağlığına zarar verebilir veya kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Bu nedenle kaynağı ne olursa olsun reçetesiz antidepresan veya herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.

Reçetesiz antidepresanın olası zararlarını söyledik. Ya yan alan doktorları tarafından yazılan antidepresanlar? Psikolog tavsiyesi olmadan, başka bir doktorun reçete ile yazdığı antidepresan ilaçların kullanımı da doğru değildir. Çünkü antidepresan ilaçlar reçetelendirilmeden önce hastaya uyumlu olup olmadığına dikkat edilmelidir. Her doktor kendi alanının ilaçları hakkında en iyi bilgiye sahiptir. İlaçların yan etkilerine dikkat edilmeden yazılması kişinin hayat kalitesini düşürecek ve psikolojik durumunun kötüleşmesine neden olacaktır.

Antidepresan ilaçlar:

  • Psikolog denetiminde, reçetelendirilmiş ise kullanılmalı,
  • Başka birinin tavsiye etmesinden dolayı ilaç kullanılmamalıdır.
  • Bitkisel yan ilaç adı altında satılan antidepresan ilaç benzeri ürünler kullanılmamalıdır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp