Zayıflatan Antidepresan

Zayıflatan Antidepresan :

Depresyon tedavisinde kullanılan Antidepresan haplar içerisinde belirli bir takım depresyon ilaçları, gerek metabolizmayı hızlandırma yoluyla gerekse vücutta salgılanan serotonin hormonunun salgı düzeyini artırarak bir tür enerji verici etki ortaya çıkarmasıyla (extacy etkisi) zayıflama ve kilo vermeye doğrudan ya da dolayı etkileri olmaktadır. Peki antidepresan ilaçlar zayıflatırmı? Antidepresan haplar ile kilo vermeye ve zayıflamaya kalkarsanız nelere dikkat etmeniz gerekiyor bunlara bir göz atalım:

Depresyonun belirtileri arasında en önemlilerinden birisi kilo alma ve şişmanlama olduğu için, bu kilo artışından şikayetçi olan bir çok kişi en fazla zayıflatan depresyon hapları ve ilaçlarının ne olduğunu öğrenerek buna göre doktorundan depresyon ilacı talep etme eğilimindedir. Ancak zayıflatan antidepresanlar, bir elin parmağını geçmeyecek kadar az ve kısıtlı sayıdadır.Bunu alırken çok dikkat etmelisiniz. Kısacası her antidepresyon ilaçı zayıflatmıyor. Bir kısım depresyon hapları kilo da aldırabiliyor. Bundan dolayı aşağıdaki dediklerimi dikkatlice okuyun.

1) Bupropion adı verilen sigarayı bıraktırma ve zayıflama ilacı aynı zamanda depresyona da iyi gelmektedir. Doktorunuza bu konuda bir danışmanızda fayda var.

2) Adderall (Dexedrine) adı verilen amfetamin etkenli ilaç ta zayıflatıyormuş. Ancak sık kullanımda bağımlılık yapabileceği ve yoksunluk sendromu na yol açabileceğini de size hatırlatırım. Bu ilaçlar reçeteli olduğu için doktor onayı haricinde kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

3) Doktorunuza metabolimayı hızlandırıcı etkisi olan antidepresan haplar nelerdir diye sorun. Büyük ihtimalle size
pramipeksol ve selejilin dopaminerjik antidepresanlar dan bahsedecektir. Tiroid bezinden salgılanan prolaktin hormonunu düşüren bu depresyon hapları, bu yolla tiroid hormonları salgılamasını bastırarak metabolizmayı hızlandıran etki yapmaktadır. Bu haplar zayıflatma özelliği gösterir fakat dediğimiz gibi her hap asla zayıflatmaz.

4) Şeker krizlerini ve açlığı bastırmak için reboksetin ( reboxetine) adı verilen güçlü bir antidepresan hap ta oldukça işe yarıyormuş. Hem depresyona iyi gelmesi hem de açlığı bastırması nedeniyle bu noradrenalin geri alım inhibitörü etkili ilacı doktor tavsiyesi ve onayı ile kullanabilirsiniz. Reboksetin hapı, norepinefrin adı verilen ve efidefrine benzer bir kimyasal enzimi vücuda salgılatarak açlığı bastırmakta ve metabolizmayı hızlandırmaktadır.Bu özelliğiyle kilo verdirici etki gösterir.

Kısacası doktor reçetesi ve zayıflamak için kullanılacağının hekim tarafından bilinmesi şartıyla zayıflamak için kullanılabilecek en etkili antidepresan haplar, Prozac, Paroxetine, ve Lexapro adı verilen kilo aldırıcı depresyon ilaçları kullanmadan diğer depresyon hapları kullanılmalıdır. Bunlardan özellikle paroksetin hapının, bir çok insanda kilo aldırdığı ortaya çıkmıştır.Dikkat ederek ve kesinlikle doktorunuza sorarak kullanmanız gerekir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp