Akupunktur Noktaları

Akupunktur noktalarının niteliği çok özerkli gözlemler sonucunda belirlenmiştir. Bu noktaların beden derisi üstünde yerelmaları,' iğneyle tedavinin geliştirilmesinde önemli bir etken olmuştur. Özellikleri şöyle sıralanabilir:

- Ağrın olma özelliği; İster kendiliğinden ister basınç altında, seçimli bölgelerin bazen yakınında bazen hasta bir organın iyice uzağında, ama her zaman, aynı organlar ya da aynı işlevler aynı hastalığa tutulduğunda söz konusu bölgelerin üstündeki doğrusal dizilerde gruplanırlar.

- Bu noktalar, uyarıldıklarında (akupunkturcunun iğnesi ile ve uyarı çizgisinde), gözlemlenen rahatsızlıklar üstünde iyileştirdi bir etki ortaya koymak olasılığına sahiptirler. Bu noktaların varlığı yadsınamaz. Çoğunlukla hasta, ağrılı noktaları kendisi bildirir ve doktor, bunları kesin anatomik işaret noktalarına göre belirler. 'Sekiz yüz tane akupunktur noktası vardır.

Bu noktaların büyük kısmı Bilateral biçimde konumlanır. Her meridyenin taşıdığı yansıma, hem fizik hem fizyolojik hem de psikoentellektüel düzeyde iki etki sınıfında değerlendirilir: Biri, belirttiğimiz gibi, nesnel olarak enerji akışındaki sistemleşmeden doğan doğrudan komut etkisi, öteki ise Çincilerin enerji aktarma özelliğini derlemedikleri belirti etkisidir.

Ancak bu noktalan, Choain‘in önerdiği gibi, bir önceki ile uyumsal Yankılaşın içindeki öğeler ve Cazes'in önerdiği gibi, dengesizlik tiplerini karşılayan öğeler şeklinde düşünmek yerinde olur. Kimi akupunktur noktaları birden çok, kimilerimse bir tek niteliğe sahiptir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp