Tırnak Çatlaması

Tırnak çatlaması

Tırnaklarda meydana gelen çatlakları tedavi etmek için aşağıdaki reçeteler kullanılır:
* 4 bardak suya; 2 tutam defne yaprağı konur. 15 dakika kaynatılır. Ilındıktan sonra eller içine sokulup, 5 dakika bekletildikten sonra çıkarılır. İyice kurulanır. Her gün tekrarlanır.
* 4 bardak suya; 2 çorba kaşığı ayva çekirdeği konur. 20 dakika kaynatıldıktan sonra yavaş yavaş süzülür. Kabın dibinde kalan yapışkan madde alınıp, küçük bir şişeye konur. Her gün tırnaklar ovulur.
* Küçük bir şişeye 1 çorba kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı gliserin ve 1 çorba kaşığı limon kolonyası konur. İyice çalkalanıp tırnakların üstü ovulur. Günde 3 kere tekrarlanır

Tırnak bakımı Tırnak, hastalık habercisi

Kadınların güzelliklerini tamamlayan en önemli ayrıntılardan biri olan tırnaklar, aynı zamanda sağlıklarının da en iyi habercisidir. Birçok hastalığın tırnaklardaki belirtilerden anlaşılabileceğini dile getiren uzmanlar, ayrıca sağlıklı tırnaklara sahip olmak isteyenlere bazı tavsiyelerde bulunuyorlar. Amerikalı uzmanlar tırnaklarda dikkat edilmesi gereken ipuçlarını şöyle sıralıyor ve ekliyor: “Bu belirtiler, kadınlar kadar erkekler için de geçerlidir.”

Ne, neyi anlatıyor...
Kanser, kalp yetmezliği veya şeker hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklar, tırnaklarda donuk-laşmaya veya tırnak uçlarında koyu çizgilere sebep olabilir.

Kronik bronşit gibi solunumla ilgili problemlerde tırnaklar sarı ya da yeşil bir görünüm alabilir.

Akciğer ile ilgili rahatsızlıklar sonucu tırnaklar parmak uçlarına doğru bükülebilir.

Mantar hastalığı dolayısıyla kullanılan ilaçlar, tırnak güçlendiriciler veya akrilik ojelere tepki olarak tırnak, deriden ayrılabilir

Sedef hastalığı veya tırnak yaralanmalarına bağlı olarak tırnakta geçici çukurlaşmalar görülebilir.
Sağlık ve bakımları için
Tırnaklarınızın soyulmasından
veya sık sık kırılmasından şikayetçiyseniz bulaşık, çamaşır gibi ev işleri sırasında eldiven giymeye özen gösterin,
Ellerinizi ve tırnaklarınızı sık sık nemlendirin.
Tırnaklarınızı bir şeyleri kazımak ya da çıkarmak için bir araç olarak kullanmayın.
Tırnaklarınızı yemeyin, kenarlarındaki ölü derileri koparmayın.
Manikür yaptırırken tırnakların etrafındaki ölü derileri aldırmayın.
Ojelerinizi çıkartırken mümkün olduğunca az aseton kullanın.

Tırnak mantarı

Mantar hastalıkları tedavisi zor olan ve zaman alan hastalıklardır. Özellikle tırnak mantarları uzun süre devam eder. Şekil bozukluklarına, kırılmalara, beyaz lekelere yol açar. Vücut direncinin kırıldığı durumlarda ortaya çıkar veya artabilir. Nemli, ıslak zeminlerde sık meydana gelir. Tedavide mantar enfeksiyonuna iyi gelen ilaçlar kullanılır. Ancak tedaviye hastalık tamamen geçtikten sonra da bir süre devam etmeli. Temizliğe dikkat edip elleri, ayakları ıslak bırakmamalı. Cildiye bölümündeki takipleri bırakmamalı.

Tırnaklar ele verecek
İskoç ve İngiliz bilim adamları, uyuşturucu ve doping ilaçları kulanımının tespitinde, el ve ayak tırnakları üzerinde yapılan bir test buldular. Bu testle daha uzun bir geçmişi kontrol etmek mümkün oluyor. Uyuşturucu ya da doping ilacı kullanımının bugüne kadar en yaygın biçimde idrar testiyle tespit edildiğine dikkat çeken uzmanlar, bu testin sadece 15 gün öncesine kadar kullanılan maddelerin izini taşıdığını, halbuki Tırnak testinin 6 ay öncesine kadar belirti verdiğini buldular.

Tırnaklar çok sık kırılıyorsa ve sağlıksız görünüyorsa, bu sorundan nasıl kurtulmalı?
Öncelikle ellerinizi sudan uzak tutun. Örneğin tabak çanak yıkarken mutlaka eldiven kullanın. Güzellik uzmanları, suyun tırnakları zayıflattığı kanısındalar. ellerinizi sudan mümkün olduğu kadar uzak tutmalısınız. Tırnaklarınıza sık sık nemlendirici uygulamalısınız. Tırnak eti için kullandığınız yağı, yanınızdan hiç eksik etmeyin.

Kırık tırnak
El tırnaklarınızın sağlığınız için önemli bir gösterge olduğunu biliyor muydunuz? Kırılan, rengi değişen veya çizgiler meydana gelen el tırnakları, vücudunuzda birşeylerin yolunda gitmediğinin habercisidir. Kırılan tırnaklar, tiroid bezinde bir bozukluk olduğunun veya vücuttaki mineral ve protein eksikliğinin işaretidir. El tırnaklarınızda bu tür değişiklikler olduğunu hissediyorsanız, mutlaka doktora gitmelisiniz.

Yazın sıcak havası hepimizi tırnak uçlarına kadar etkisi altına alıyor. Maybelline’in yeni oje koleksiyonu, 27 değişik renk seçeneğiyle tırnaklarınızda muhteşem bir dönüşüm yaşatıyor. Ruh halinize göre ojenizin renklerini değiştirebilir, en moda renkleri kıyafetlerinize uygun olarak kullanabilirsiniz.

Kadın, kendini elleriyle ifade eder. Bu nedenle ellerin özenli ve bakımlı olması şart. Kuşkusuz tırnakları da boyasız bırakmayacaksınız. Tırnaklarda baharın rengi mor... Evet yanlış okumadınız, tırnaklarınıza morun değişik tonlarında oje sürebilirsiniz. Tırnak boylarının kısaldığını da unutmayalım. Artık tırnaklarınızı uzatmanıza gerek kalmadı.

Eller de konuşur mu demeyin... İç dünyanın aynası nasıl gözlerse, eller de duyguların sözle anlatılmayan bir başka ifade tarzı... Yalnızca size özel...

Ellerin bakımına her zaman özen göstermek gerekiyor. Ellerinize kremle bol bol masaj yapmayı ihmal etmeyin. Herhangi bir sorununuz varsa mutlaka bir uzmana danışın.

Tırnaklarını kemiren çocuk ilgi istiyordur
Tırnak kemirme, küçük çocuklar arasında çok yaygın bir alışkanlık. Çocuğu bu kötü alışkanlığından vazgeçirmek için uygulayacağınız yöntemler bir sonuç vermeyebilir. Çünkü, öncelikle çocuğun tırnaklarını kemirmesinin nedenini saptamalısınız. Pediyatri uzmanları, endişenin çocuğu tırnak kemirmeye yönlerndirdiğini belirtiyorlar.

Tırnaklarını kemiren çocuğunuzun aklından geçenleri öğrenmeniz, endişesinin kaynağını bulmanız ve bu nedeni ortadan kaldırmanız yeterli olabilir. Çocuklar endişeli oldukları zaman büyüklerinin onlarla daha çok ilgilenmesini isterler. Siz de çocuğunuzla oyunlar oynamayı, onunla uzun uzun konuşmayı deneyin. Ayrıca çocuğun yaşıtlarıyla biraraya gelip oyun oynamasına da imkan sağlayın.

Altın Öğütler
Güzellik problemlerinin büyük bir kısmı gibi, tırnakların zayıflığı da stresten kaynaklanır. Bu durumu önlemek için yapmanız gereken, sakin olmaya çalışmak, her sabah ve akşam düzenli olarak elleri, tercihan avokado yağı ile ya da içinde avokado yağı barındıran bir ürünle yumuşatmaktır.

Tırnaklara kış bakımı
ANIMLARIN yüz ve saç güzelliğininin yanısıra, önemli güzellik ve zerafet unsurlarından biri de, elleridir. Bakımlı el ve tırnaklar ‘‘Kadın güzelliğinin özüdür’’ sözü, konunun önemini anlatmaya yeterli.

Özellikle eller, dış etkilerle en çok karşılaşan organlarımız. Soğuk, sıcak, deterjan ve günlük hayatta karşılaşılan daha bir çok şey, ellerin yapranmasında etkili oluyor.

Daha güzel el ve tırnaklara sahip olabilmek için, el bakımına yeteri derecede ilgi ve özeni göstermekte fayda var. Güzellik problemlerinin büyük bir kısmı gibi, tırnakların zayıflığı da, iş temposunun yoğunluğu ve stresten kaynaklanıyor.

PARAFİN MUCİZESİ
Bu durumu önlemek için, işte yapmanız gereken bir kaç önemli husus: Her sabah ve akşam düzenli olarak ellerinizi tercihen avokado yağı ile ya da içinde avokado yağı barındıran bir ürünle yumuşatın.

Ellerinizi asla uzun süre suyun içinde tutmayın ve tuvaletlerde bulunan el kurutma makinelerinden uzak durun. İki ayda bir mutlaka bir parafin banyosu uygulayın.

İçinde bal mumu bulunan parafin, ellere uzun sürecek bir yumuşaklık sağlayacağı için, elleriniz kadar tüm vücudunuzu rahatlamış hissedeceksiniz.

Bakımlı tırnaklar için...
Güzel ve bakımlı eller insanın kendini daha iyi hissetmesini sağlamakla kalmayıp etrafındaki kişilerle ilişkilerini de olumlu yönde etkiler. Ancak ev hanımları sürekli yaptıkları ev işleri nedeniyle el ve tırnaklarda oluşan tahribatlardan dolayı bakımlı ellere sahip olmamaktan yakınırlar. Oysa çatlayan ve sertleşen tırnaklardan kurtulmak için haftada birkaç kez şu maskeleri uygulamak yeterlidir;
* 1 su bardağı dolusu zeytinyağı, benmarin yöntemiyle hafifçe ısıtılır ve içine 15-20 damla limon suyu eklenip iyce karıştırılır. Eller bu yağın içinde 5-10 dakika bekletilir.
* 8 yemek kaşığı rezene tohumu, havanda hafifçe ezildikten sonra, 2 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Her tür yıkamadan sonra eller bu suyun içinde 2-3 dakika bekletilir.

Tırnak kırılmalarına çözüm
Tırnak kırılmaları yetersiz beslenmeyle ortaya çıkar. A ve E vitamini eksikliğini tırnak kırılmalarının en birinci sebebidir. Devamlı oje kullanmak, tırnakların hava almasını engellediğinden, tırnağın sertleşip kırılmasına yol açar. Bu yüzden tırnaklara oje sürülmemelidir. Kırılan tırnaklar için en iyi çözüm yağlar ve losyonlarla onlara iyi bir bakım sağlamak.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp