Tırnak Çatlaması

Tırnak Çatlaması

Tırnak Çatlaması Ve Doğal Tedavi Yöntemleri


Tırnak Çatlaması birçok rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bazen tırnakların kırılması ve çatlaması temizlik ürünlerinin kullanımından kaynaklanmakta bazen bir sağlık sorunu belirtsi olabilmektedir.Konu hakkında geniş bilgiye sahip olmak için makalemizi inceleyiniz.

Tırnakların kuvvet ve esnekliği sağlığı tüm sağlığın işaretidir. Tırnak yapısındaki değişiklikler kırılganlıkla sonuçlanabilir.Tırnakların kırılması ve ayrılması kadın ve erkeklerde ortak görülen bir durumdur. Tırnakların kırılması en çok temizlik ve bakım için kullanılan ürünlerin yarattığı kurumadır. Aynı şekilde bulaşık ve çamaşır deterjanları da keratin yüzeye zarar vererek tırnakların kırılganlığı ve soyulmasına neden olur.Parmak ucunda görülen tüm tırnak yüzeyinin oluşması 5-6 ay gerekmektedir. Yaşlanma, kolesterol düzeyi gibi bazı etkenler, tırnağın uzamasını ve dayanıklılığını farklılaştırır. Böylece tırnak daha kırılgan olur.

Tırnaklar bazen hastalıkların kesin belirticisi durumundadır. Karaciğer ve böbrek hastalıklarında tırnak yüzeyinde benzersiz desenler oluşur. Kansızlık, arsenik zehirlenmesi, bulaşıcı hastalıklar, hormonal değişmeler, sinir sistemi bozuklukları, romatizma, alkolizm ve kemik erimesi tırnaklardan belli olabilir. Kötü beslenme ve beslenme bozuklukları aşırı kırılganlığa neden olabilir.Demir eksikliği tırnaklarda yumuşamaya neden olur. Aynı zamanda B1, B6, C vitaminleri ve çinko eksikliği tırnakların kırılganlığını arttırır. Genel kanının aksine kalsiyumun tırnakların sertliği üstünde etkisi çok fazla değildir.Deri hastalıkları da tırnağın uzamasını, şeklini ve kırılganlığını etkiler. Tırnaklarda görülen değişiklikler sedef, mantar ve dermatititin işareti olabilir. Dolaşım bozukluğu nedeni ile parmaklara daha az kan gitmesi de tırnak kırılganlığının bir diğer nedenidir. İlginç bir tespit olarak saçkıran hastalığı olan kişilerde tırnakların yumuşadığı ve kırılmaya eğilim kazandığıdır.


Tırnak çatlaması

Tırnaklarda meydana gelen çatlakları tedavi etmek için aşağıdaki reçeteler kullanılır:


* 4 bardak suya; 2 tutam defne yaprağı konur. 15 dakika kaynatılır. Ilındıktan sonra eller içine sokulup, 5 dakika bekletildikten sonra çıkarılır. İyice kurulanır. Her gün tekrarlanır.

* 4 bardak suya; 2 çorba kaşığı ayva çekirdeği konur. 20 dakika kaynatıldıktan sonra yavaş yavaş süzülür. Kabın dibinde kalan yapışkan madde alınıp, küçük bir şişeye konur. Her gün tırnaklar ovulur.

* Küçük bir şişeye 1 çorba kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı gliserin ve 1 çorba kaşığı limon kolonyası konur. İyice çalkalanıp tırnakların üstü ovulur. Günde 3 kere tekrarlanır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp