Safra Kesesi Olmayanlar Nelere Dikkat Etmeli

Safra Kesesi Olmayanlar Nelere Dikkat Etmeli hakkında genel bilgiler; Safra kesesi olmayanlar nelere dikkat etmeli, nelerin önlemini almalıdır konu hakkında bazı merak ettikleriniz ve detaylı bilgiler bu makalede yer almaktadır..

Yiyecek seçimi nasıl olmalı ?

-Bağırsaklardaki sindirim açısından, yağların parçalayıcı enzimler tarafından işlenerek emilebilmesi için mutlaka safra gereklidir. Safranın bağırsağa akışının azalması ya da durması yağların sindirimini de engeller. Bütün bu nedenler göz önünde tutulursa, safra kesesi hastalarının yemeklerinden yağların çıkarılması gerektiği sonucuna varılabilir.

Ne var ki, uygulamalar yağsız besinlerdeki tat kaybının yapıları nedeniyle zaten iştahsız olan bu hastalarda yetersiz ve dengesiz beslenme gibi önemli bir tehlikeye yol açtığını, bu nedenle yağ yasağının çok katı uygulanmaması gerektiğini göstermiştir.

Ayrıca, yağların besinlerden tümüyle çıkarılmasını sakıncalı kılan iki neden daha vardır. Yağlar safra akımını hızlandırdığından, safrakesesinde göllenme ve birikmenin, bunun sonucunda iltihabın artmasını önler; ayrıca, birçok safrakesesi hastası normal düzeyde yağ içeren besinleri kolayca sindirebilir. Bu değerlendirmelerden yola çıkarak, uygun bir beslenme programı ile belirtilerin önlenebileceği kabul edilebilir.

-Tereyağı gibi taze yağlar yeğlenerek yağ kullanımı kısıtlanır. Zeytinyağı safrakesesinin kasılmasını şiddetle uyarır. Bu nedenle, hasta belirtilerin ilk ortaya çıktığı zaman kendisini rahatsız eden zeytinyağı miktarını belirleyerek, bu miktarın üzerine çıkmamalıdır. Koyun, ördek, kaz, domuz ve sığır etlerindeki yağlardan da kaçınmalıdır. Bu nedenle, etleri pişirmeden önce yağlı bölümlerinden iyice ayırmak gerekir.

-Sindirimi zor olan yağda kızarmış yiyeceklerin azaltılması ya da kısıtlanması yararlıdır. Yemek pişirirken sıvı yağlar besinlere hayvansal yağlardan daha az geçtiğinden, yeğlenebilir. Ayrıca, yağlar ne kadar hafif ateşte pişerse besinlerle o kadar çok birleşir. Oysa, harlı ateşte hızla pişirildiğinde besinlerin yüzeyinde koruyucu bir kabuk oluşur, bu da yağın besinin içine girmesini önler, zararlıdır.

-Safrakesesinde aşırı derecede kasılmaya yol açarak safrakesesi koliğine neden olduğu bilinen yumurta da sınırlanmalı , çok az alındığında bile yakınmalar ortaya çıkıyorsa tümüyle yasaklanmalıdır. Buna karşılık hasta iyi uyum gösteriyorsa yumurta (yağda kızartılarak pişirilmemek koşuluyla) son derece iyi bir besin kaynağıdır.

-Bazı yağlı balıklar (örneğin somon, ringa, sardalya) yenmemelidir; yağsız balıklar ise az zeytinyağı ya da erimiş tereyağında pişirilerek yenebilir.

-Kuru yemişler dışında her tür meyve yenebilir.

-Sebzelerden ıspanak, kuru fasulye, bezelye ve mercimeğin sindirimi güçtür.

-Safra kesesi hastalarına sık-sık ve azar azar beslenme önerilir

-Öğün aralan uzarsa safra koyulaşarak keseye zarar verir.

-Bu hastaların beslenmesinde dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise hastanın kilosudur. Zayıf ve şişman hastalar uygun diyetlerle normal kiloya getirilmelidir.

-Son olarak safra yapımını azaltan karbonhidratlar kısıtlanmamalı, buna karşılık, doku yıkımını önleyen vitamin ve minerallere ağırlık verilmelidir.

-Kabızlık varsa bol posalı yiyecekler ve iltihabın azaltılması için bol sıvı önerilir

Sonuç; günümüzde beslenme uzmanları, yendikten sonra bazı belirtilerin ortaya çıkmasına ya da ağırlaşmasına neden olan besinler dışında herhangi bir sınırlandırma yapmama eğilimindedir.

Ne olursa doktorunuza başvurmalısınız ?

-Ateş
-Şiddetli karın ağrısı
-Yara yerinden iltihap akıyorsa
-Yara bölgesinde ağrı, şişkinlik ve sıcaklık

Yorumlar

 • öm***
  6 yıl önce
  Safra kesesini aldrdım ne yemeliyim
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   E. ticaret sitesi olduğundan sadece sitemizde bulunan bitkisel ürünlerle ilgili bilgi verilmektedir. evde yapılan veya başka yerden temin edilen ürünlerle ilgili malesef bilgi veremiyoruz. geçmiş olsun. Bilgi hattı:0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Sü****** Kkm**
  5 yıl önce
  Alttaki basliktan belli oldugu gibi "Safra Kesesi olmayanlar nelere dikkat etmeli". Görüyum ki altaki yapilan aciklamalarda Safra kesesi olmayanlar icin degil, genel bir aciklama yapilmis. ( Zeytinyagi Safrakesesinin kasilmasini siddetle uyarir.) Safrakesi olmayan kisiyi nasil uyarsin. Aciklamalar Safrakesesi olmayanlar icin hazirlanmis degil sanirim. Aciklamalar yetersiz ve cok eskik diye düsünüyum Saygilarimla

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp