Safra Kesesi Polip Tedavisi

Safra Kesesi Polip Tedavisi: Safra kesesinde polip tedavisi nedir, bu tedavi herkese uygulanabilir mi, safrada polip tedavisi hakkında merak ettikleriniz ve daha detaylı bilgiler bu makalemizde yer almaktadır..

Safra kesesinde polibi ne anlama gelir?

Safra kesesi polipleri, safra kesesinin iyi huylu tümörleridir.

Safra kesesinde polip görülme sıklığı nedir?

Yaşam süresince safra kesesi polibi görülme sıklığı % 1-4 arasında değişir. Çoğunlukla genel tarama amaçlı veya farklı bir yakınma nedeniyle yapılan karın ultrasonografisi ile safra kesesi polibi tanısı konulur.

Safra kesesinde poliplerinin hepsi aynı mıdır?


Hayır hepsi aynı değildir. Başlıca beş tip safra kesesi polibi vardır.

1. Kollesterol polipleri: Safra kesesi poliplerinin % 60‘ını oluştururlar. Birden çok, saplı ve ortalama 2-10 mm arasında büyüklükte olurlar ve kollesterol birikimi sonunda oluşurlar. Safra yolu tıkanıklığı veya pankreatit hastalığına yol açabilirler.

2. Adenomyomlar: Safra kesesi poliplerinin % 25‘ini oluştururlar ve ortalama 10-20 mm arasında büyüklükte olurlar.

3. İltihabi polipler: Safra kesesi poliplerinin % 10‘unu oluştururlar ve ortalama 5-10 mm arasında büyüklükte olurlar.

4. Safra kesesi adenomları: Safra kesesi poliplerinin % 4‘ünü oluştururlar.

5. Safra kesesi kanserleri: Safra kesesi poliplerinin % 1‘ini oluştururlar.

Safra kesesinde poliplerinin ayırıcı tanısında hangi hastalıklar yer alır?


Safra kesesi polipleri ultrasonografide safra çamuru, safa kesesi taşı ve safra kesesi kanseri ile karışabilirler.

Safra kesesinde poliplerinden kanser gelişir mi?

Evet gelişebilir. Geniş serilerde, safra kesesinin incelenmesinde, safra kesesi kanseri sıklığı % 5-6 civarında bulunmuştur. Kanser gelişen adenomların 12 mm çaptan daha büyük olduğu bilinmektedir. Kanser olasılığı adenom çapı 20 mm‘ye yaklaştıkça iyice artar.

Safra kesesinde poliplerinin büyümesini önlemek için gıdaların etkisi var mıdır?

Evet vardır. Safra kesesi poliplerinin yağlı gıdaların yoğun tüketimi ile birlikte kolaylıkla büyüdükleri bilinmektedir, bu nedenle safra kesesi polibi olan hastalara, yağdan fakir gıdalarla beslenme önerilir. Burada daha çok kızartmalardan kaçınmak, ağırlıklı olarak sebze ve baklagillerden zengin beslenme önerilir.

Safra kesesi poliplerinin tedavisi nasıldır?

Safra kesesi poliplerinde genel eğilim 10 mm çapın üzerinde olanlarda ve çok sayıda polip olması durumunda safra kesesinin laparoskopik yöntemle alınmasını önermek yönündedir. Böylelikle, safra kesesi kanseri gelişimi önleme amaçlanmaktadır. Hastada ameliyat olma yönünden ciddi riskler söz konusu ise, o takdirde 6 aylık aralıklarla ultrasonografi tetkiki yaparak polip çapındaki artış olup olmadığının gözlenmesi önerilmektedir.

Safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır?

Günümüzde safra kesesi ameliyatları laparoskopik yöntemle (kansız ameliyat) gerçekleştirilmektedir. Teknik olarak safra kesesi standart olarak üç veya dört adet minik (5-10 mm arasında) delikten trokar veya port adı verilen minik bazı uzun aletler girilerek safra kesesi organı klipslenerek ve karaciğerden ayrılarak dışarıya alınır. Günümüzde artık gelişmiş aletler sayesinde, uygun vakalarda, göbekten girilen tek bir delikten (single port laparoscopy - SILS) dahi safra kesesi ameliyatlarını gerçekleştirebilmekteyiz.

Yorumlar

 • Emr* *
  6 yıl önce
  Benim safra kesemde 6 ay önce 8 mm polipler görüldü ve bu ay tekrar kontrole gideceğim. Poliplerin ilaçla tedavisi mümkünmüdür. Saygılar
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   Çok ilerlemiş poliplerde cerrahi müdahele önemlidir. Başlangıç ve orta aşamada ise ilaçlarla tedavi mümkün olabilemektedir. Ayrıca beslenmenize de mümkün mertebe dikkat etmeniz gerekir. Tedavi kür için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz. Allah şifa versin. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Giz** Kab****
  6 yıl önce
  safra kesesi polibim var (1-3 mmm)bazı sitelerde baklaggilrin kuru yemiş yumurtanın zaralı olduğu belitirmektir ayrıca ahana giler ve kerevizin sakınalı olduğu yazılmıştır bunlar ne derece doğru bilgilendirirseniz sevinirim
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   Safra kesesinde oluşan fonksiyon bozuklukları , iltihaplanma ,polipler , salgılama problemleri vb. şikayetlerin ortadan kaldırılması için izlediğimiz tedavi yolu için linke tıklayınız. Geçmiş olsun. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • 5 yıl önce
  safra kesemdeki polip sebebiyle 5 ay önce ameliyat oldum safra kesem aldındı. Ama ara ara o bölgede ağrılarım oluy bu nmalmidir.
  • Şifalı Bitkilerim
   5 yıl önce
   Sindirim sistemi, solunum sistemi, kadın üreme sistemi, yüzey epitelinden menşeli olan iyi huylu tümörler. Bunlar her zaman hakiki tümör özelliğinde değildirler. İltihabi, allerjik hadiseler veya uzun süreli tahriş sonucunda ortaya çıkabilirler. Sağlayacağımız tedavi de sindirim, solunum ve kadın üreme sistemi üzerinde oluşan iltihaplanmayı kurutucu tedavi uygulanmaktadır. Linki tıklayınız: Geçmiş olsun. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp