Lenf Kanseri Öldürürmü?

Lenf Kanseri Öldürürmü? : Tiroid kanserli hastaların tedavileri endokrin cerrahı, endokrinoloji uzmanı ve nükleer tıp veya bazen onkoloji uzmanı, patolog, iç hastalıkları uzmanı, biyokimya uzmanı, radyoloji uzmanı ve hemşirenin içinde bulunduğu bir ekip tarafından yapılıyor. Bu takımın önemli bir parçası olan Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanlarından Prof. Dr. Metin Çakmakçı ve Dr. Ayhan Erdemir tiroid kanserleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Tiroid kanserinin risk faktörleri nelerdir?

Ses kısıklığı, ailede tiroid kanserli birinin bulunması gibi durumlar, geçmişte boyuna radyasyon uygulanmış olması, ilaç tedavisine yanıt vermeyen ve hızla büyüyen tiroid nodülleri, 20 yaş altı veya 60 yaş üstü kişilerde saptanan nodüller, sert veya yandaş lenf nodu ile beraber yapışık, hareketsiz nodüllerde kanser olma alasılığı artıyor.

Tiroid kanserlerinde cerrahi tedavi seçenekleri nelerdir?

Cerrahi tedavi, tümör tipine göre değişiyor. Bir santimin üzerindeki papiller ve folliküler kanserlerde çoğunlukla total tiroidektomi denen, tüm tiroid dokusunun alındığı ameliyat şekli tercih ediliyor. Total tiroidektominin en önemli üstünlüğü, ameliyat sonrası radyoaktif iyotla yapılabilen taramalarda boyunda ya da vücudun herhangi bir yerinde başka tiroid dokusunun bulunup bulunmadığının rahatlıkla belirlenebilmesi geliyor. Küçük ve uzak yayılımların erken belirlenmesi, bu odakların daha etkin yok edilebilmesini sağlıyor. Ayrıca, yeniden kanser oluşumunu izlemede önemli olan tiroglobulin testi, total tiroidektomi hastalarda daha güvenli bir şekilde kullanılıyor. Bütün bunların sonucunda küçük yayılımların erken tanısı ve tedavisi daha kolay yapılabiliyor.

Totale yakın tiroidektomi, yani hastalıklı tarafın tamamı, diğer lobun ise yalnızca büyük bir kısmının çıkarılması, tekniklerin gelişmediği dönemlerde yakın dokuları korumak için daha sık yapılırdı; bugün için pek uygulamalarımız arasında değil.

Ayrıca tiroid kanserinin bir kısmında, boyunda tümor dokusu içerdiği düşünülen ya da bilinen lenf nodlarının da total tiroidektomiye ek olarak çıkarılması gerekiyor.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp